Златина Петрова: Мускетарката на брандовете
В една прекрасна юнска вечер през 2019 г. операта Teatro Sociale в Комо, Италия, известна почти колкото La Scala, е препълнена до краен предел. Стилните фракове и балните рокли придават допълнителна тържественост на една от най-красивите зали в Европа. На нейната сцена Николо Паганини е изпълнявал La campanella, а оперите на Джузепе Верди са оставяли публиката без дъх.
Но в тази юнска вечер зрителите не са дошли да се насладят на класиката. Започва финалната церемония на A’ Design Award & Competition – един от най-престижните конкурси за дизайнери в света.
900 са гостите – хора от бизнеса, от арт средите, жури, журналисти. Те са изпълнили до краен предел четириетажната зала. Наградени се качват на вековната сцена под звуците на оркестъра на операта, за да получат своите статуетки. Сред тях има и една българка – Златина Петрова. Тя е победителка в категорията уебдизайн, а нейният проект се е преборил в съревнование с други 2900 участници.
ТОВА Е НАЙ-ВИСОКОТО ОТЛИЧИЕ, ПОЛУЧАВАНО ОТ БЪЛГАРИН В УЕБДИЗАЙНА
„Да стъпя на тази сцена беше специален и много вълнуващ момент за мен – казва 31-годишната Златина Петрова. – Бях много благодарна на целия екип, с който реализирахме проекта, и щастлива, защото сбъднах своята мечта, която преди 10 години ми се струваше невъзможна – да споделя със света нещо, което съм създала.“
Като върнем 10 години назад, виждаме Златина Петрова току-що завършила Френската гимназия в София. Тя е разколебана какво висше да запише. Иска да учи нещо творческо, тъй като от малка е обичала да рисува, дори е печелила няколко детски конкурса. Но да кандидатства в Художествената академия след френска гимназия ѝ се струва мисия невъзможна.
По това време брат ѝ Боян, който е с пет години по-голям, е студент по макроикономика и финанси в Германия. Той я съветва да запише нещо, свързано с бизнеса, казва ѝ „това е възможност да погледнеш на мечтата си от друг ъгъл“. Златина Петрова записва Стопанско управление в СУ „Св. Климент Охридски“. Учи една година и се прехвърля в Парижкия институт за политически изследвания Science Po със специалност Икономика и социология.
Следващите три години Златина Петрова следва във Франция. Но старата любов ръжда не хваща. Колкото и добро да са образованието, университетът, средата, на Златина Петрова нещо ѝ липсва. И това е творчеството, да създава от нищото нещо красиво и полезно за света.
В Париж има много приятели, сред тях хора от графичния дизайн. Те я запалват за тази професия, макар че не е учила за нея. „Казваха ми: Злати, можеш да се учиш и самичка и да започнеш да използваш графичните програми. Видя ми се много извънземно тогава, обаче пробвах“, спомня си тя.
Без да се замисля, със спестените пари си купува лицензирани софтуери и започва да се самообучава. Използва книги и най-вече клипове от YouTube. „Когато учиш нещо артистично и си самоук, е много трудно, защото няма кой да ти покаже кое е правилното и кое грешното. По отношение на уебдизайна пък съвсем. Има много практики, които са установени, но докато ги разбереш, при това сам, минава време“, казва Златина Петрова. Отнема ѝ години, докато схване логиката на нещата и се фокусира върху нея.
През 2012 г. завършва висшето си образование и се завръща в България с идеята да започне работа като уебдизайнер. „Родителите ми ме подкрепиха в това мое лудо начинание, за което съм им много благодарна – казва Златина Петрова. – Представете си какво им е било – детето им се прибира от чужбина и им казва, че това, което е учило през последните три години навън и една в България, в което те са инвестирали много, няма да го работи, а професията, с която ще се занимава, е нещо, което е научило в интернет.“
Но нещата изобщо не се случват по начина, по който си ги представя Златина Петрова. Оказва се, че в България по това време няма голямо търсене на графични дизайнери. Неуморно ходи на интервюта за работа. „Често, като им казвах, че съм завършила икономика и социология и съм се преквалифицирала сама към голямата си страст в живота, интервюто приключваше“, спомня си с усмивка трудностите тя. Но Златина Петрова не губи мотивация, става още по-уверена, че ще успее. Разказва, че всеки отказ ѝ действа стимулиращо. Дори си създава папка на десктопа „Мотивация“. В нея са всичките откази, които е получила през годините и аргументите за тях. „И днес продължавам да си препрочитам тази папка, за да ми показва, че с хъс и упорита работа може всеки да успее.“
Неискана от никого, Златина Петрова решава да си създаде собствено арт студио, което кръщава „УебКлауд“, и да изкара диплома за уебдизайнер. Записва магистратура в Нов български университет. „Общо взето, повечето неща, които учех, ми бяха ясни, но надградих и затвърдих доста.“
РАБОТАТА МИ ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ ДА РАБОТЯ С ХОРА ОТ РАЗЛИЧНИ СФЕРИ И ВСЕКИ ЕДИН ПРОЕКТ ЗА МЕН Е ПРЕКРАСНО ПРИКЛЮЧЕНИЕ
Учейки, младата дизайнерка започва и да работи за името си. Съсредоточава се върху проекти на чуждестранни клиенти. Разработва сайтове, графики, интерфейс. Става все по-добра и получава все по-ласкави отзиви, което ѝ носи удовлетворение и нови клиенти. И така от уста на ухо Златина Петрова се прочува в средите като много надежден и успешен дизайнер. Това е забелязано от Адам Феърхед, собственик на Fairhead Creative, студио за уебдизайн, базирано в Талахаси, щата Флорида.
Той се свързва с младата дизайнерка чрез платформата за финансиране на стартъпи Angel.com, в която Петрова има профил. „В един прекрасен ден получих имейл от Адам: „Здравей, Златина, попаднах на твоето портфолио. Видях, че имаш много интересен поглед върху дизайна, голям афинитет към уебдизайна, логиката – към това, което прави един уебсайт добър. До момента малко такива кандидатури сме виждали при нас. Много ни допада твоят профил, търсим си дизайнер, искаш ли да работиш за нас“, разказва Златина Петрова за мига, променил рязко кариерата ѝ.
В следващите дни проучва детайлно компанията и разбира, че има много добро реноме в дизайн средите. Насочена е към социалните предприемачи, подпомага ги да създават решения в световен мащаб. „Винаги съм искала да работя с кауза и приех работата.“ В рамките на две години от дизайнер Златина Петрова стига до творчески директор на компанията. Работи главно дистанционно, ходи в централата за стратегически срещи.
Във Fairhead Creative на Златина Петрова и екипа ѝ поверяват проекта BuiltForImpact. Това е сайт, който подкрепя компании и социални предприемачи да се откроят в онлайн пространството, да увеличат своето влияние сред потребителите и да променят средата към по-добро. Дизайнът е вдъхновен от социалните мрежи и действията на потребителите в тях.
Хората скролват вертикално през история, която изглежда визуално стимулираща. Спират да скролват на тази част от историята, която хваща вниманието им. Кликват, за да научат повече за продукта или услугата. Ангажират се, като изпращат запитване, купуват продукта или предприемат друго действие. За този проект екипът изследва най-добрите практики в уебдизайна, прави телефонни интервюта с професионалисти, мениджъри, маркетинг специалисти и потребители на дигитални услуги и продукти.
В МАЩАБНИЯ ПРОЕКТ УЧАСТВАТ И СВЕТИЛАТА В МАРКЕТИНГА СЕТ ГОДИН И ФРАНК КЕРН
„Те бяха нашите ментори. Даваха ни обратна връзка, докато създавахме модела за уебсайт, който да отговори на нуждите на хората. Срещите ни, конферентни разговори, бяха изключително вдъхновяващи. От тях научих много и се радвам, че имах тази прекрасна възможност“, разказва Златина Петрова.
С подкрепата на Годин и Керн българската дизайнерка и екипът ѝ изграждат много красив и в помощ на бизнеса сайт. Той я качва през 2019 г. на споменатата вече сцена на Teatro Sociale, за да получи най-голямата награда за дизайн. Този приз сбъдва нейната мечта, дава ѝ увереност да продължи да се развива. Но в началото на 2020 г. разбира, че няма как да върви повече нагоре с Fairhead Creative. „Следващата стъпка беше да стана съдружник в компанията, но не се очертаваше такава възможност“, казва Златина Петрова.
И така тя се връща към първоначалната си идея – да развива собствено криейтив студио. В края на януари тази година се разделя с Fairhead Creative и със своя ментор Адам Феърхед и основава Brandly Collective. Идеята за името е много показателна за философията на бизнеса: „Обединени около бранда“. Компанията стартира с капитал от 100 хил. лв. – изцяло собствени средства на Златина Петрова и нейния съдружник Иван Масларов. Бързо събират екип, с голяма част от който Златина Петрова е работила през годините, познава добре и може да разчита на уменията на хората.
Освен в София младата компания открива офис и в Ню Йорк, на „Уолстрийт“ 99, тъй като Златина Петрова вярва, че в САЩ има големи възможности да се реализираш, да се развиеш и да се докажеш дигитално. За по-малко от шест месеца екипът нараства до 25 души, голямата част – фрилансъри. Бързо си създават добро име и портфолио. Към края на август, когато разговарях със Златина Петрова, компанията вече бе успяла да си върне голяма част от първоначалната инвестиция. „Всеки проект за мен е прекрасно приключение“, казва Златина Петрова и посочва, че сред клиентите им са модният бранд Alessa, Съветът на жените в бизнеса в България, фондация „За нашите деца“, сайтът The BraveStories, приложението за транзакции Propy Inc, космическа програма „Коперник“. Компанията в момента създава нова crowdfunding платформa в сферата на книгоиздаването и изгражда финтех платформа на швейцарски стартъп.
Младият екип е изцяло обединен около идеята всички да работят за бранда на клиента. Това е и слоганът на компанията – „Един за всички, всички за бранда“. Той е заимстван от книгата на Александър Дюма „Тримата мускетари“. Романът е един от любимите на Златина Петрова.
НЕУМОРНАТА РАБОТА НА МЛАДАТА ДИЗАЙНЕРКА И ЕКИПЪТ Ѝ ИМ НОСЯТ НОВА НАГРАДА ОТ A’ DESIGN AWARD & COMPETITION
Този път в категория „Мобилни приложения и софтуер“. Печелят я с концепция за мобилно приложение, което е разработено с фондация „Заслушай се“ и има за цел да подкрепи слабо чуващи млади хора, които искат да се развият професионално. „Те често срещат трудности, особено в България, компаниите не искат ги взимат на работа. Платформата прави връзката между работодателите и трудно чуващите. Идеята е чрез технологията да се улесни комуникацията“, разказва Златина Петрова.
След поредния приз за дизайн Златина Петрова вярва, че може да даде много на онлайн пространството. „През последните месеци се наслушахме как всичко е в криза, как е спряло, колко е зле. Хубавото на кризата е, че ни дава възможност да се научим да бъдем адаптивни и гъвкави“, казва Златина Петрова и цитира мисълта на Дарвин, че не най-силният от един вид оцелява, нито най-интелигентният, а този, който най- добре се приспособява. По всичко личи, че Златина Петрова е от хората, които успяват да се приспособяват и като един мускетар да отстоява доброто в света.