Може ли създадената от Маргарит Ралев GEMJI да покори сърцата на всички по света
Да търсиш начин да развиеш креативността сред малки и големи, като същевременно им дадеш инструмент, който изглежда страхотно, практичен е, необятен е като Космоса и може да се побере в джоба ти. Това е целта, която Маргарит Ралев си поставя в края на 2016 г., когато се захваща със задачата да измисли игра, с която, както сам казва, да държи дъщеря си далеч от екраните, но и да угоди на себе си по време на приятелските сбирки с питие в ръка.
,,Започнахме с идея за нещо електронно, което е забавно само по себе си, но основният въпрос беше с какво може да си играе едно дете, така че да не е пред монитора. Няма много опции за хитри играчки, които да развият потенциала на децата, освен поредната пластмаса, която само пълни шкафовете. Тъй като обичам повече качеството от количеството, исках да създам нещо, което да покрие всичките ми изисквания“, казва Ралев.
Според него GEMJI, игровата система, която създава в следващите четири години, прави това. Сега чрез глобалната платформа за краудфъндинг Kickstarter Ралев и екипът се надяват GEMJI да достигне до правилната аудитория от ранни потребители – играчи, които обожават джаджи и искат да притежават нещо, което още не се продава по магазините. Кампанията стартира в края на септември 2020 г.
Маргарит Ралев e дигитален предприемач. Притежава студио за графичен дизайн, специализирано в оптимизация на дизайн и уебразработка. Той е собственик на агенция за дизайнерска стратегия и дигитални преживявания под името ,,Ralev.com“, която повече от 16 години се занимава с онлайн и офлайн дизайнерски проекти както за стартиращи компании, така и за корпорации.
Ралев завършва образованието си в Техническия университет в София, където получава стабилна професионална основа и почва за кариерно развитие. Семейната среда, в която израства, дава първоначален тласък на интересите му. Той е комуникативен човек, занимаващ се с много неща. „Както на мен са ми повлияли хора в България, които са успешни, независимо дали са в дигиталната или в друга сфера, по същия начин и аз се надявам да бъда добър пример.“
Комбинацията на многообразните интереси и влечения от ранна възраст на Ралев в бизнес сферата на дизайна и дигиталните технологии генерира идеята за GEMJI. Тя бързо изкристализира в представите му и с времето се материализира в 70 магнитни компактни двулицеви плочки, които могат да се комбинират по милиарди начини.
Тази всеобхватност намира своето име в измислената дума GEMJI: – в нея са преплетени идеята за game – (игра), – gem (скъпоценен камък).
С различни членове на семейството, приятели и колеги Ралев измисля 30 игри около плочките – авторски, адаптации на класически игри, като домино например, и обучителни игри. Идеята на Ралев е след време със същите тези магнитни плочки да се играят милиони игри, разработени от цялата общност и всички фенове по света, като слоганът на играта е ,,хиляди игри в твоя джоб“.
Пътят от идея до изпълнение обаче е дълъг и трънлив. Предизвикателствата започват още с основното инженерно решение – как да се направи така, че всяка плочка да се захване с всяка друга, без да се отблъсне. Следва голямата бариера на компактния дизайн и микрочастите, които съставят всяка плочка.
МЕХАНИКАТА НА ИГРАТА ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ИНОВАТИВНО СЪЧЕТАВАНЕ НА ТАКТИЛНОСТ И ЗВУКОВ ДИЗАЙН, КАТО ПО ТОЗИ НАЧИН GEMJI СЕ ПРЕВРЪЩА В ПЪРВАТА ПО РОДА СИ ТАКАВА ИГРА, КОЯТО Е ПОДХОДЯЩА И ЗА НЕЗРЯЩИ ХОРА
Игровата система надскача първоначалната концепция и наподобява на нещо като швейцарско ножче: играчка, конструктор, система за обучение, дизайн аксесоар за дома и извън него, аксесоар за други игри.
В ядрото на GEMJI е заложено да се играят дори игри, които да запознаят децата с основите на програмирането – бинарни операции, сортиране на масиви, команди и др. В колекцията с игри за момента има три, които адресират именно това. Получени са запитвания от различни учители и преподаватели, които искат да ползват системата с подобна цел.
Сред алтернативните приложения на чиповете са магнитни брошки, магнити за хладилник, подложки за чаши и купи, покер чипове, дъска за шах, разделители за книги, модуларна карта за RPG игри, средство за разпускане и концентрация (фиджет) и др.
В процес на разработка е и уебпортал, който дава възможност на GEMJI общността да споделя свои игри и адаптации на съществуващи такива (mods), прилагайки правила, снимки и видеа за улеснение на тези, които искат да играят. По този начин всеки ще може с няколко клика лесно да избере точно коя GEMJI игра да играе във всеки момент спрямо ситуацията и компанията. „Исках да направя системата отворена, защото тогава бизнес моделът ще бъде най-устойчив и системата ще може да просъществува“, посочва Ралев.
GEMJI е органичен бизнес проект, който засега не се е възползвал от външно финансиране и търси своя път по естествен пазарен начин. Кампанията в Kickstarter ще покаже дали играта има потенциала да покори света. „Играта е направена да живее живот. Искам хората да ползват този продукт на база на неговия разчупен дизайн и диверсификация в концепцията на GEMJI. Продуктът не е създаден, за да седи някъде затворен в кутия, на витрина. Искам хората да го чупят и да се забавляват“, казва Ралев.
GEMJI В ДЕЙСТВИЕ
GEMJI е като хибрид между настолна игра и 3D конструктор. Представлява 70 магнитни плочки, които могат да се съчетават по всевъзможни начини. Плочките наподобяват правоъгълни покер чипове. Всяка плочка е двулицева (бяла и черна) и има графична маркировка – чертички, които в определена минималистична конфигурация изобразяват цифрите 0-1-2-3-4. Най-близкият аналог е тесте карти. Височината на всеки чип е само 3 мм (цялата игра може да се побере в джоб), но ако подредите всички 70 чипа един до друг, силата е изчислена по такъв начин, че може да бъдат вдигнати в едно.