Искате ли да бъдете по-добър лидер? Споделете вашите притеснения
Последните осем месеца бяха предизвикателни за всички. Докато хората се насърчават да бъдат по-съпричастни и да проявяват повече уязвимост, това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. Ако споделянето на фона на дома ни в Zoom предизвиква чувство на безпокойство, представете си какво е усещането да разкриете, че преживявате лично или професионално предизвикателство или загуба. Настоящото състояние на несигурност е отлична възможност за лидерите да зададат по-съпричастен тон, пише авторът на Forbes Рут Готън.

По време на професионалната си кариера съм присъствала на безброй презентации. Тези, които изпъкнаха и задържаха вниманието ми, са тези, при които ораторът споделя защо темата е толкова важна за тях. Този момент на уязвимост привлича публиката. Те усещат заплетените емоции и развеселяват оратора, докато се опитват да преодолеят предизвикателството.
Най-добрите лидери споделят себе си. Те балансират прокламациите за победата на отбора заедно с техните слабости. В последната си книга Just Just, стратегът за връзки Анди Лопата подчертава силата, натрупана от уязвимото лидерство, и как изглежда тя, когато е доставена добре.
Поставете си маската на първо място
На всеки инструктаж по сигурността в самолета чувате, че трябва първо да сложите маската си, преди да помогнете на другите. Същата философия се отнася и за лидерството. Същата философия важи и за лидерите. Ако лидерът не се грижи за своето собствено благосъстояние, те няма да успеят да се погрижат и за другите. Когато са стресирани, хората около тях ще почувстват натиск и ще се суетят около лидера, вместо да работят заедно за решаване на проблеми и да измислят креативни идеи. Давайки пример, ще изпратите силно послание към екипа, че трябва да се грижат за собственото си физическо и психическо благосъстояние. В крайна сметка целият екип ще работи заедно и в синхрон, когато са с ясна мисъл, добре отпочинали и осъзнаят, че всеки има гръб.
Не казвай нищо
Противно на това, което човек би си представил, да бъдеш лидер често означава да не говориш. Слушането е също толкова важно, ако не и по-важно. Осигуряването на култура, в която хората могат да говорят свободно, е от първостепенно значение. Наличието на безопасно пространство за споделяне на радост и тъга е необходимо за изграждане на култура на доверие. Колегата трябва да се чувства достатъчно комфортно, споделяйки ангажимент или загуба.
Никой не е перфектен – дори и вие
Всички правят грешки. Най-добрите лидери разбират, че грешките са част от учебния процес, както за индивида, така и за организацията. Научете как да давате и получавате обратна връзка и да осъзнаете, че това е възможност за растеж, а не критика.
Намерете племето си
Влиятелните лидери имат кръг на доверие с ключови съветници и колеги. Основата на тази връзка е честността и уязвимостта. Помислете кой трябва да бъде във вашата сфера на влияние.
Казването на „не знам“ изисква увереност и смирение. Това е и знакът на велик лидер. Признайте, когато не знаете нещо, отидете при своя доверен кръг от съветници, разберете отговора и се върнете обратно. Помолете за помощ, когато имате нужда от нея и слушайте повече, отколкото говорите. Ще откриете, че хората ще се отворят, докато създавате култура на доверие в екипа си, във вашия отдел и организация.