Калин Радев, който превърна своя софтуер за финансови институции в бизнес за над 30 млн. лв.
Дигиталното банкиране превърна Software Group в бизнес за над 30 млн. лв. Но съоснователят на компанията Калин Радев едва сега започва
В страни като Гана агентското банкиране процъфтява. Местният кредитор Fidelity bank е един от първите, които още през 2013 г. осъзнават това, и създава собствена агентска мрежа.
През 2017 г. банката вече има 1000 агенти, но иска броят им да расте по-бързо, а вземането на кредити да е по-лесно. В страни, където банковите клонове и банкоматите се броят на пръсти, агентското банкиране създава много възможности за бизнес за финансовите институции. Затова Fidelity Bank не губи време и избира DigiWave: софтуер за финансови институции, разработен от българската компания Software Group.
Резултатът е, че агентската мрежа на Fidelity Bank в Гана се разраства в пъти, като за малко повече от година компанията добавя над 120 хил. нови клиенти. „В момента мрежата им расте драстично, оттам растат броят клиенти и направените транзакции, казва Калин Радев, съосновател и главен изпълнителен директор на Software Group. – Усъвършенствали са се дотолкова, че агентите им могат да регистрират и да създадат сметка на нов клиент в рамките на 4 минути.”
Ганайската банка е типичен пример за клиентите, които Software Group обслужва. Основана през 2009 г., българската компания създава софтуер за финансови институции в развиващите се пазари. Компанията таргетира банки в Африка, Азия и други региони по света, където микрокредитирането е един от основните източници на пари за населението.
Но според Калин Радев Software Group все повече предлага продуктите си на финансови компании в развитите пазари. „Не забравяме за предишните си пазари, там потенциалът е най-големият, казва Радев. – Но самият профил на клиентите е променен. Сега обхватът на институции, които таргетираме, е доста по-широк. Все повече от водещите застрахователни компании ни стават клиенти.”
Software Group продава софтуерни решения за банки, но DigiWave е перлата в короната на компанията. Той е т.нар. платформа „всичко в едно” на Software Group, която обединява останалите продукти на фирмата.
ТЕ ВНЕДРЯВАХА НАШЕТО РЕШЕНИЕ В РАМКИТЕ НА 6 СЕДМИЦИ. ОБИКНОВЕНО В НАЙ-ДОБРИЯ СЛУЧАЙ ТОВА БИ ОТНЕЛО ПОНЕ 6 МЕСЕЦА
С Digiwave Радев се надява, че ще може да реши проблема с дигитализацията, пред който са изправени много финансови институции. Част от тях си купуват софтуер за мобилно и онлайн банкиране, дигитален портфейл, агентско банкиране и т.н. от различни производители. Други плащат на софтуерна компания, която да им създаде система, написана специално за конкретната банка.
Вместо това DigiWave e предварително създадено цялостно решение, което може да се персонализира според нуждите на банката. Така финансовата институция няма нужда да се занимава с проблеми около интеграцията, които биха възникнали, ако си беше купила отделните модули от различни производители. Или пък да плаща на фирма, за да изгради системата от нулата.
Според Радев основното предимство на DigiWave е, че позволява на финансовите компании да пестят пари и време. Той твърди, че използването на DigiWave излиза на една банка между 4 и 5 пъти по-евтино, отколкото ако си купи софтуери за интернет и мобилно банкиране от двама различни производители.
Тъй като голяма част от функциите на DigiWave са предварително конфигурирани за работа, това ускорява процеса по внедряването на системата и така банката печели време. Радев дава пример с Baobab – компания, която се занимава с микрофинансиране в Африка и Китай. „Те внедряваха нашето решение в рамките на 6 седмици, казва Радев. – Обикновено в най-добрия случай това би отнело поне 6 месеца.”
DigiWave е наследник на UnderTree: софтуер, който улеснява микрофинансирането в развиващите се страни. Името UnderTree отразява концепцията, че потребителят може да си седи под някое дърво и да прави транзакции през смартфона си – нещо, което е трудно в райони като Африка, където няма необходимата технологична инфраструктура. Software Group надгражда UnderTree до DigiWave, променят технологията, използвана за създаването на продукта, и добавят нови функции.
От пускането му през 2016 г. досега DigiWave е внедрен в над 200 финансови институции: основно банки, но също и застрахователи. В България платформата се използва от компании като Allianz и „Евроинс”. Основните пазари обаче са в Африка, Азия и Латинска Америка. Радев очаква, че това е само началото. „Идеята на DigiWave е да има решение за дадена институция, което ѝ помага във всички аспекти на дигитализацията”, казва той.
Според Valuates Reports дигиталното банкиране ще расте средно с по 15.3% между 2019 и 2025 г. Към края на този период стойността на транзакциите ще надхвърля 16 трлн. долара на година. В момента САЩ са най-големият пазар за дигитално банкиране (през 2017 г. страната е държала около 48% от целия пазар). В развиващите се пазари, от друга страна, има най-много място за растеж. Самите банки имат интерес да дигитализират търговското си банкиране, защото това им спестява разходи за клонове, а и кредитирането на клиенти става по-лесно.
Бизнесът на Software Group засега следва възходящия тренд при дигиталното банкиране. През 2018 г. консолидираните приходи на „Софтуер груп БГ” скочиха с 56% до 28.3 млн. лв. През 2019 г. оборотът е нараснал с още 16% до 33 млн. лв. А най-добрата част е, че клиенти не липсват. „Все по-големи банки от топ 3 банките в една страна започват да работят с нас”, казва Радев.