Kак да управляваме онлайн
Когато коронавирусът настъпва у нас през март, Тома Недялков, съсобственик на BrightPoint, си представя края на своя бизнес. Описва вълненията от първите дни на пандемията като сюжет от книгата на Айн Ранд „Атлас изправи рамене“, в която, по други причини, свободният пазар бива унищожен.

„Казах си това се случва наистина – спомня си 34-годишният предприемач, чийто основен бизнес е подбор на персонал. – Помислих си „всички ще ги уволнят, ще започне верига от междуфирмена задлъжнялост, идва апокалипсис“. Въпреки мрачните мисли Тома Недялков се мобилизира. Двамата с бизнес партньора му Ваня Ушатова започват да градят стратегия как да изградят компания, която е устойчива на кризи и отговаряща на актуалните нужди на клиентите си.
И двамата имат опита да изградят тази адаптивност – и сплотеността да я направят с добавена стойност, която малко компании на пазара могат да предложат. Ушатова и Недялков се познават от ученическите години. Завършили са Американския колеж в София. След това пътищата им се разделят в тотално различни посоки. Недялков записва да учи оперно пеене в Консерваторията. Ушатова заминава да следва икономика и финанси в Тилбургския университет в Нидерландия, а после прави магистратура по финанси в ESADE Business School, Барселона.
„Оперното пеене беше странен период от моя живот“, разказва с усмивка Тома Недялков и допълва, че никога след Консерваторията не се е връщал професионално към тази дейност. През 2007 г., докато е в първи курс, започва работа в Balkans Investment Consulting Agency (BICA) – компания, занимаваща се с инвестиционно консултиране, основно при големи сделки с недвижими имоти. През 2009 г. се издига до прокурист. Заради икономическата криза компанията променя профила си – от имотите преминава към енергетиката. Докато е в BICA, Тома Недялков натрупва сериозен опит в управлението на бизнеса, в големи сделки и в подбора на персонала. Точно в последната дейност той среща най-сериозни трудности.
През 2015 г. решава, че е време за промяна. Напуска инвестиционната компания и се захваща със собствен бизнес. Става съосновател на стартъпа GoGoFish – дигитална платформа за обмяна на риболовни преживявания от цял свят. Успява да затвори два кръга на финансиране от ангел инвеститори, но по думите му нещата не са се случили така, както си ги е представял.
Разбира, че този бизнес не върви, и се насочва към споменатия вече проблем с подбора на кадри. „Смятахме, че нивото на услугата на пазара може да бъде драстично подобрено“, разказва младият предприемач. Вижда, че има ниша, и решава да влезе в нея.
По същото време съученичката му Ваня Ушатова се връща в България със сериозен опит в управленското консултиране и подобряването на процеси, който е натрупала в компании като Tefen и Ingram Micro. „Беше ми много интересно, защото работех по големи международни проекти – разказва Ваня Ушатова. – Пътуванията обаче ме измориха, реших да се установя на едно място и се върнах в България.“
С Тома Недялков се срещат отново през 2015 г. – той я запалва по идеята да създадат агенция за подбор на персонал. Така през 2016 г. с инвестиция от около 50 хил. евро, главно лични средства, се ражда BrightPoint. Двамата съдружници решават да приложат различен подход в работата с клиенти.
„На пазара има голямо търсене на кадри, но как да откриеш и привлечеш правилните хора. За да се случи това, трябва много добре да опознаеш клиента, за когото работиш, да прецениш какви хора ще паснат най-добре на работата и на културата на компанията“, обяснява Тома Недялков.
Не само философията, но и бизнес моделът им е клиентски ориентиран. Работят на комисиона. „Не взимаме предплата. Опитваме се в много кратки срокове, често под месец, да представим селекция от кандидати. Ако се стигне до наемане, получаваме уговореното заплащане. Ако не, продължаваме напред.“
Индивидуалният подход към всеки клиент, бързата реакция, добрият подбор им създават добро име на пазара, печелят клиенти – основно големи международни компании, които оперират у нас. Работят и в чужбина, в Румъния, Унгария, Австрия. За четири години осигуряват работа на над 500 души. Оборотите за 2019 г. достигат близо 400 хил. евро. Постигат всичко това с екип само от девет души, а доброто реноме на компанията още в ранен етап убеждава журито на селекцията „30 под 30“ да отличи Тома Недялков с място в нея през 2016 г.
Срещу успехите и вдъхновяващите планове за бъдещето през март се изправя корона кризата. Въпреки първия шок за бизнеса се оказва, че не целият пазар е засегнат. „Две трети от позициите с общ профил бяха замразени. Но при технологичните компании след кратък период на ориентиране търсенето на персонал стана дори още по-голямо“, казва Тома Недялков. По думите му от септември се наблюдават много добри сигнали от пазара на труда, които се надява да не бъдат помрачени от растящия брой заразени с COVID-19.
МЕНИДЖЪРИТЕ НЯМАТ ПОДГОТОВКА ЗА РАБОТА ОТ РАЗСТОЯНИЕ. ЛИПСВА ПРЕДВИДИМОСТ В ПЛАНИРАНЕТО ЗАРАДИ ЧЕСТИТЕ ПРОМЕНИ В СИТУАЦИЯТА
Стабилизирането на бизнеса не успокоява съоснователите на BrightPoint, те вече са готови със следващата стъпка пред бизнеса си. Новата им ниша са консултации за управление на компании онлайн. „Мениджърите нямат подготовка за работа от разстояние“, казва Тома Недялков. Единият проблем, с който се сблъскват, е липсата на предвидимост в планирането заради чести промени в ситуацията. Другият е с кадрите – как да ги контролират, развиват и мотивират. За да запълнят тази липса, съоснователите на BrightPoint решават да развиват обучения и създават своята Академия за управление онлайн.
Когато подготвят програмата за обучение, те проучват изоснови опита на големи компании, които се справят много добре с кризата. „Решихме да се опрем на най-успешните практики по света“, казва Тома Недялков. Академията стартира през септември.
Програмата включва четири модула – дистанционно управления на екипи; разбиране, анализ и презентиране на данни; онлайн презентиране в новата реалност; въвеждане на кадри и оптимизация по време на пандемия. Всеки модул е разделен на две сесии по четири часа, знанията и опитът, които се преподават, са съобразени с нуждите на конкретната компания. Самото обучение може да се провежда на живо или дистанционно, като основно се набляга на практическите казуси. „Виждаме какво се прави в чужбина, анализираме какви са проблемите и даваме варианти за решения. Пренасяме тук добри практики от света, които водят до добри резултати“, обясняват собствениците на BrightPoint.
По думите на Тома Недялков интересът е голям, което не е неочаквано. Все пак за разлика от първоначалните му страхове корона кризата не донесе апокалипсис, а нужда от оптимизиране на процесите и нови знания.