Бил Гейтс препоръчва 5 хубави книги за ужасна година като 2020
Няма съмнение, че 2020 г. беше трудна. В такива тежки времена любителите на хубави книги често се насочват към теми и автори, които биха могли да помогнат за разбирането на привидно нерешимите проблеми. Поне така смята основателят на Microsoft Бил Гейтс, който традиционно през декември споделя своите препоръки за книги, които са му станали любими през годината.
„Тази година понякога избирах да се задълбоча в трудни теми като Black Lives Matter протестите. В други случаи имах нужда от промяна и предпочитах нещо по-леко в края на деня. В резултат на това прочетох книги от различни жанрове, много от които страхотни”, пише той.
Този път в блога си Gatesnotes Бил Гейтс препоръчва “5 хубави книги за една ужасна година”.
The New Jim Crow: Mass Incarceration in the Age of Colorblindness от Michelle Alexander
“През последните месеци и аз, както много други бели хора, исках да разбера по-добре проблема със системния расизъм”, обяснява Гейтс. Тази книга предлага поглед към съдебната система, в рамките на която често цветнокожите се оказват несправедливо атакувани повече от останалите. Книгата обяснява добре историята зад тази тенденция, като прилага статистически данни, поставени в нужния контекст. „Когато прочетох книгата, бях по-убеден от всякога, че имаме нужда от по-справедлив подход към присъдите и повече инвестиции в общностите на цветнокожи.”
Range: Why Generalists Triumph in a Specialized World от David Epstein
“Започнах да следя работата на Епстийн, след като гледах страхотната му TED лекция от 2014 г., свързана със спортните постижения”, уточнява Гейтс. В книгата Епстийн развива тезата, че макар да оставаме с впечатлението, че светът иска от нас да сме тесни специалисти, всъщност имаме нужда от повече хора, които да имат по-широк поглед и трупат разнообразен опит. Той дава примери от Роджър Федерер до Чарлз Дарвин, както и за експерти по темата за Съветския съюз от времето на Студената война. „Мисля, че неговите идеи помагат да се обясни отчасти и успехът на Microsoft, защото ние наемаме хора, които имат наистина широк поглед не само в своята област, но и отвъд нея”, смята основателят на компанията.
The Splendid and the Vile: A Saga of Churchill, Family, and Defiance During the Blitz от Erik Larson
Понякога историческите книги звучат по-съвременно, отколкото авторите им са си представяли. Такъв е случаят и с тази книга за 1940 и 1941 г., когато англичаните прекарват почти всяка вечер скрити в мази и метростанции, заради германските бомбардировки. “Страхът и тревожността, които изпитват – макар и много по-тежки от това, което чувстваме в момента заради COVID-19, звучат познато”, коментира Гейтс. Ларсън представя много ярко какъв е бил животът на англичаните по време на този ужасен период, като описва и британските лидери, които им помагат да преминат през кризата, в това число Уинстън Чърчил и неговите съветници. Книгата няма как да предостави достатъчно широк поглед върху Втората световна война, но е чудесно допълнение към литературата за този трагичен период.
The Spy and the Traitor: The Greatest Espionage Story of the Cold War от Ben Macintyre
Тази нехудожествена книга е фокусирана върху Олег Гордиевски, офицер на КГБ, който става двоен агент и работи и за британците, и Олдрих Еймс, американски шпионин, за когото се смята, че го е предал. Макинтайър използва не само западни източници (в това число и Гордиевски), но представя и руската гледна точка. „Книгата е също толкова вълнуваща, колкото любимите ми шпионски романи“, пише Гейтс.
Breath from Salt: A Deadly Genetic Disease, a New Era in Science, and the Patients and Families Who Changed Medicine от Bijal P. Trivedi
Тази книга е истински позитивна. Тя документира историята на невероятна научна иновация и как тя подобрява живота на почти всички пациенти с муковисцидоза и техните семейства. „Тази история е особено значима за мен, защото познавам семейства, които се възползваха от лечението, описано в тази книга. Подозирам, че ще видим още много книги като тази в следващите години, защото биомедицински чудеса се случват в лабораториите с невиждана досега скорост“, посочва Гейтс.