Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
14 декември 2020, 11:26

SEG: В центъра на събитията

Христо Петров Редактор

Следя информационните технологии, телекомуникациите и стартиращите компании.

В началото на март 2020 г. клиентите на събитийната компания SEG започват да се обаждат и да отменят поръчаните от тях събития. Само за няколко дни са отменени всички събития през март и април. COVID-19 е основна тема в новините. В Китай цели градове са блокирани, а общественият живот и събитията са като замразени.

Формулата „предлагаме всичко от чаши до оборудване за НАТО“ превърна SEG в лидер на българския пазар
Снимка: Иван Коловос

В България все още няма яснота какви ограничителни мерки ще бъдат взети. А обявяването на извънредно положение изпраща шокови вълни в събитийната индустрия. Всички театри, молове, заведения и зали затварят врати.

Това са кошмарни новини за SEG, чийто бизнес е да организира всякакъв вид събития. „Бяхме като ударени с товарния влак“, казва съоснователят на SEG Калоян Тодоров. Обратът е пълен, защото буквално месеци по-рано той очаква, че 2020 г. ще е най-добрата в историята на компанията.

Калоян Тодоров (46) създава SEG заедно със съпругата си Невена. Фирмата е един от най-големите играчи на пазара за събития в България и управлява бизнес за близо 16 млн. лв., офис във Виена и собствен логистичен център. Компанията се промотира като 360-градусово решение за събитийната индустрия. От нея можеш да си поръчаш всичко – от красиви декори през брандирани сцени до всякаква аудио- и визуална техника. SEG е собственик и на SEC: огромна конферентна зала в софийския Paradise Mall.

Тази „при нас има всичко“ философия им дава ключово предимство в събитийната индустрия. „Клиентите ни искат да работят с един човек. Tе не искат да работят с пет-шест фирми, някои от които може и да не се харесват помежду си – казва Калоян Тодоров. – Ние им даваме един човек, който е точка за контакт. А вътрешно си правим координацията между отделите.

ТОВА СЕ ПРИЕМА МНОГО ДОБРЕ, ЗАЩОТО ХОРАТА ИСКАТ НЕЩАТА ДА ИМ СЕ СЛУЧВАТ БЪРЗО, ЛЕСНО И КАЧЕСТВЕНО

Тази стратегия работи успешно засега. Ако изключим 2020 г., SEG организира по над 2000 събития годишно. През 2019 г. ком­панията беше избрана да изпълни цялостно CPX360: мащабно събитие на тема киберси­гурност във Виена. През 2020 г. е избрана от­ново за същото събитие, като този път бю­джетът е седемцифрен.

Историята на SEG започва в една януар­ска вечер през 2001 г. в Давос, където Ка­лоян Тодоров е на галавечеря и разговаря с двамата си шефове. Малката австрийска компания Kongresstechnik, в която Тодоров работи по това време, осигурява конфе­рентна техника за Световния икономически форум, провеждащ се в швейцарския град.

Тодоров вече ръководи дейността на екипа техници на Kongresstechnik и няма накъде повече да се изкачва в йерархията: над него са само двамата собственици. За­това те му подхвърлят идеята да прове­ри дали в родната му България има възмож­ности за бизнес, с какъвто се занимава с Kongresstechnik.

Тодоров не забравя за това предложение. Още на следващия ден той и собстве­ниците на австрийската компания обсъж­дат стратегия. „Когато се прибрахме от Давос, първото нещо, което направих, беше да хвана един самолет за България и да из­следвам пазара“, казва Тодоров.

В България Тодоров осъзнава, че събитий­ният бизнес в страната е бяло петно. Той обикаля по хотелите и пита дали си имат доставчици на техника. „Положението беше катастрофално – спомня си той. – Буквално беше: „Наско има един проектор. Гошо има два микрофона.“

Тодоров и съпругата му Невена трябва да вземат не толкова лесно решение. Два­мата са се оженили съвсем скоро и имат планове да живеят в Австрия. Сега се оказ­ва, че трябва да се върнат в България, за да ръководят собствена компания. Първона­чалната идея да ръководят бизнеса от Ав­стрия не сработва. Затова през октомври 2001 г. се местят в България.

Снимка: Иван Коловос

„Конгрестехник България“ е съвместно дружество на Тодорови и собствениците на австрийската компания. Първият хотел, който обслужват в България, е Hilton. Той отваря през есента на 2001 г. и „Конгрес­техник България“ го обслужва от самото начало. След това сключват договор и с Sheraton Hotel Balkan.

„Лека-полека започнахме да завземаме територия“, казва Невена Тодорова. Ком­панията започва да работи и с държавни фирми като НДК или Резиденция Бояна. Ор­ганизира първите събития със сертифици­рана техника за симултантен превод като събития на Комитета на регионите, среща на върха на НАТО, събития на ЮНЕСКО и други. „Започнахме да купуваме все повече техника. В началото беше само конферент­на, после започнахме да купуваме и проек­ционна“, казва Невена Тодорова.

Бизнесът се разраства. Клиентите на „Конгрестехник България“ започват да питат за брандинг на сцени, декори, мебе­ли: услуги, които компанията дотогава не предлага. Затова през 2005 г. Тодорови съз­дават „Сценио“, която се занимава именно с тази дейност. Мислете за „Сценио“ като за компанията, на която се обаждате, когато искате да имате катедра с цветовете на вашето лого, или пък платформа с корпора­тивен слоган.

МОЖЕ ДА ЗВУЧИ като логичен елемент от едно събитие днес, но през 2005 г. все още не е разпространено в Бъл­гария.

СЛЕД ПЪРВАТА СЦЕНА, КОЯТО НАПРАВИХМЕ, НИКОЙ НЕ МОЖА ДА СИ ПО­МИСЛИ ДА НАПРАВИ СЪБИТИЕ БЕЗ СЦЕНА

Тъй като за повечето събития има нужда и от мебели, скоро Тодорови вли­зат и в този бизнес. Те започват да прода­ват и дори произвеж­дат собствени мебели под бранда Next Level. Така постепенно два­мата съдружници и партньори в живота изкристализират иде­ята си, че трябва да съберат всичките си компании под един бранд. Дотогава всяка компания оперира със собствено име и кли­ентите се объркват. Те не разбират, че зад всяка от тях стоят едни и същи хора.

Тодорови стартират SEG (тогава Special Events Group) през 2010 г. В нея те обеди­няват целия си бизнес: конферентна и проекционна техника, мебели, декори, сцени. По този начин се затваря почти целият кръг от процеси, които са необходими за провеж­дането на едно събитие.

Но нещо липсва.

„Нашите клиенти до такава степен на­бъбнаха, че започнаха нонстоп да ни питат „Защо не направите зала за събития, защо­то в София няма локации“, спомня си Тодо­рова. В София не е проблем да се организи­рат събития в зала за между 100 и 200 души.

При значително по-голям брой гости обаче (500 и нагоре) съществуващите зали се оказват неподходящи. Проблемът е дори по-голям, ако става дума за седящи места с маси, които заемат дори повече пространство.

Тодорови разбират проблема с липсата на големи събитийни зали от първо лице. До­като организират в столичния мол Serdika събитие за свой клиент, те се сблъскват с какви ли не проблеми. Мястото е шумно, не позволява качване на техника, няма условия за окачване на техника и т.н. „Започна да ни узрява идеята, че следващото, което тряб­ва да предприемем, е да си направим собст­вена локация“, казва Невена Тодорова.

Късметът е на тяхна страна. Двама­та разбират, че в недовършения все още Paradise Mall има голяма зала, която е пред­видена за театър. Впоследствие проектът за театър се прекратява и Тодорови получа­ват възможност да инвестират в залата.

ТАКА ПРЕЗ 2013 Г. се появява Sofia Event Center: огромна за българските стандарти зала за събития с 1400 седящи и 3000 правостоящи места. Ка­пацитетът не е единственото предимство. Залата е проектирана така, че позволява окачване на всякаква техника по тавана. Това са т.нар. точки за окачване, които поз­воляват тежки инсталации като осветле­ние, проектори, но не само това. „Ако дойде клиент, който иска да има галавечеря за ми­лиардери и иска над главите им да висят ав­томобили Ferrari като лампи, ние можем да го направим“, казва Калоян Тодоров.

По този начин залата може да се оборуд­ва с проектори така, че да прожектират една обща картина по всички стени. Така например може да се създаде илюзията, че посетителите са под вода или в планината.

Клиентите са повече от щастливи. За­лата започва да работи на пълни обороти. В нея се организират конференции, модни ревюта, фестивали, дори сватби. Така SEG започва да добива вида на своеобразен хи­пермаркет за събития, от който можеш да си поръчаш всичко, което ти е необходимо. Липсват още само няколко дребни детайла.

Единият е декорацията. През 2015 г. То­дорови съосновават Diana’s Angels заедно със сестрата на Невена – Диана Стефано­ва. Фирмата се занимава с декoрация за съ­бития, сватби и гала вечери. Опитва се да реши банален, но все пак значим проблем в събитийната индустрия и по-конкретно те­матичните събития. „Искаме да направим мароканско парти и искаме да имаме по­кривки във всякакви цветове – казва Невена Тодорова. – Само че кетъринг компаниите имат два, най-много три вида покривки. Ние инвестирахме в това и в момента имаме над 50 вида текстил за покриване на маси, столове и декорация.“ Отделно компанията се е заредила с различни видове чаши, при­бори и може да изпълянва декорации по по­ръчка. Резултатът? Diana’s Angels генерира почти половин милион лева приходи годишно (според данните за 2019 г.).

През 2016 г. Тодорови пра­вят следващата логична стъп­ка: започват да продават свое­то ноу-хау на други компании. Те основават Synegra Partners, която консултира и продава техническо оборудване за зали за събития. Ако например хо­телиер иска да си има зала за събития, Synegra Partners може да му каже как да я изгради така, че да е подходяща за провеждането на големи кон­ференции; и да му продаде обо­рудването за самите събития. Така Synegra Partners започва да обслужва всичко от хотели през офис сгради до телевизи­онни студиа.

В един момент Тодорови усещат, че могат да растат и в чужби­на. Според собствените им думи в Бълга­рия бизнесът им вече няма накъде да расте. „Пазарът започна да се изчерпва, защото е малка държавата“, казва Калоян Тодоров.

Двамата с Невена започват да организи­рат събития зад граница, управлявайки биз­неса от България. Това обаче е трудно. SEG има нужда от офис в Централна Европа, с който да се улесни организирането на съби­тия в чужбина.

Офисът на SEG във Виена отваря врати през 2018 г. Година по-късно приключва стро­ежът на SEG Logistic Hub Krivina. Сградата се превръща в своеобразен логистичен хъб за SEG, където се помещават офис, ками­они, складове, цехове за производство и дори малък хотел.

2019 г. е и най-добрата в историята на SEG досега. Консолидираните приходи на групата скачат до близо 16 млн. лв. Прогно­зите за 2020 г. пък са още по-оптимистични.

И тогава целият събитиен бизнес в Бъл­гария и света секва заради COVID-19.

Първоначално Тодорови смятат, че ще пострадат само събитията през март и април. Затова запазват целия екип на компа­нията от над 120 души. Но ситуацията не се подобрява и Тодорови трябва да вземат тежкото решение да съкратят половината от персонала: с идеята, че ще ги върнат об­ратно в офиса веднага щом ситуацията се подобри.

Така SEG оцелява през иначе сухия летен сезон. През септември ситуацията видимо започва да се подобрява. Въ­преки това Тодорови очакват поне 70% спад на приходите си за годината. Те прогнози­рат, че до есента на 2021 г. събитийната индустрия ще се върне до състоянието, в което е била през 2019 г.

Междувременно браншът се е променил. „Трябваше да се напаснем към новата реал­ност – казва Невена Тодоро­ва. – Преформатирахме зала­та, направихме предложения спрямо новата ситуация и започнахме да промотираме SEC като зала, която предла­га сигурност в условията на COVID.“

НОВАТА РЕАЛНОСТ? В съби­тийната индустрия това оз­начава по-малки хибридни съ­бития (които се излъчват на живо в интернет) с по-малко разходи за де­кори или декорация (защото по-малко хора ще ги видят) и променен или напълно липс­ващ кетъринг.

НО НЕ БЪРЗАЙТЕ ДА ОТПИСВАТЕ ТРАДИ­ЦИОННИТЕ СЪБИТИЯ

Макар и видоизменени, те едва ли ще спрат от само себе си за сметка на онлайн събитията. Хората не ходят по срещи, за да получават информа­ция, а за да общуват с хора. Това е ключови­ят елемент, който превръща събитията в печеливш бизнес в ера, в която хора от раз­лични краища на света могат да установят контакт с едно натискане на бутон.

Това кара Тодорови да са оптимисти. Предимствата на SEG са достатъчно, за да задържат компанията на повърхността. А формулата им да предлагат много услуги, вместо да специализират само в една или няколко, засега кара двигателя на SEG да работи на пълни обороти. „Много компании се чудят как може фирма, която е старти­рала като техническа, да предлага и деко­рация – казва Тодоров. – Отговаряме им, че ние сме компания, която предлага всичко от чинии и чаши до сървъри за НАТО.“

През 2021 г. възстановяването ще обхване и активи отвъд глобалните акции bTV Media Group с нов изпълнителен директор

Свързани статии

Да победиш кризата с иновации

BrandVoice, Лайфстайл

Да победиш кризата с иновации

workshop-2209239_1280

Бизнес, Водещи новини

Следващо поколение корпоративни събития

Реклама

Избрано

отпреди 2 дни

Визията на новаторите в здравеопазването

отпреди 2 дни

Измервай умно, потребявай разумно

20 май 2022, 14:43

Бизнесът не е само шоколад

19 май 2022, 10:30

NFT от ново поколение

18 май 2022, 9:46

Forbes търси Мениджър продажби на събития

17 май 2022, 9:19

Не ми показвай тази реклама

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени