SEG: В центъра на събитията
В началото на март 2020 г. клиентите на събитийната компания SEG започват да се обаждат и да отменят поръчаните от тях събития. Само за няколко дни са отменени всички събития през март и април. COVID-19 е основна тема в новините. В Китай цели градове са блокирани, а общественият живот и събитията са като замразени.
В България все още няма яснота какви ограничителни мерки ще бъдат взети. А обявяването на извънредно положение изпраща шокови вълни в събитийната индустрия. Всички театри, молове, заведения и зали затварят врати.
Това са кошмарни новини за SEG, чийто бизнес е да организира всякакъв вид събития. „Бяхме като ударени с товарния влак“, казва съоснователят на SEG Калоян Тодоров. Обратът е пълен, защото буквално месеци по-рано той очаква, че 2020 г. ще е най-добрата в историята на компанията.
Калоян Тодоров (46) създава SEG заедно със съпругата си Невена. Фирмата е един от най-големите играчи на пазара за събития в България и управлява бизнес за близо 16 млн. лв., офис във Виена и собствен логистичен център. Компанията се промотира като 360-градусово решение за събитийната индустрия. От нея можеш да си поръчаш всичко – от красиви декори през брандирани сцени до всякаква аудио- и визуална техника. SEG е собственик и на SEC: огромна конферентна зала в софийския Paradise Mall.
Тази „при нас има всичко“ философия им дава ключово предимство в събитийната индустрия. „Клиентите ни искат да работят с един човек. Tе не искат да работят с пет-шест фирми, някои от които може и да не се харесват помежду си – казва Калоян Тодоров. – Ние им даваме един човек, който е точка за контакт. А вътрешно си правим координацията между отделите.
ТОВА СЕ ПРИЕМА МНОГО ДОБРЕ, ЗАЩОТО ХОРАТА ИСКАТ НЕЩАТА ДА ИМ СЕ СЛУЧВАТ БЪРЗО, ЛЕСНО И КАЧЕСТВЕНО
Тази стратегия работи успешно засега. Ако изключим 2020 г., SEG организира по над 2000 събития годишно. През 2019 г. компанията беше избрана да изпълни цялостно CPX360: мащабно събитие на тема киберсигурност във Виена. През 2020 г. е избрана отново за същото събитие, като този път бюджетът е седемцифрен.
Историята на SEG започва в една януарска вечер през 2001 г. в Давос, където Калоян Тодоров е на галавечеря и разговаря с двамата си шефове. Малката австрийска компания Kongresstechnik, в която Тодоров работи по това време, осигурява конферентна техника за Световния икономически форум, провеждащ се в швейцарския град.
Тодоров вече ръководи дейността на екипа техници на Kongresstechnik и няма накъде повече да се изкачва в йерархията: над него са само двамата собственици. Затова те му подхвърлят идеята да провери дали в родната му България има възможности за бизнес, с какъвто се занимава с Kongresstechnik.
Тодоров не забравя за това предложение. Още на следващия ден той и собствениците на австрийската компания обсъждат стратегия. „Когато се прибрахме от Давос, първото нещо, което направих, беше да хвана един самолет за България и да изследвам пазара“, казва Тодоров.
В България Тодоров осъзнава, че събитийният бизнес в страната е бяло петно. Той обикаля по хотелите и пита дали си имат доставчици на техника. „Положението беше катастрофално – спомня си той. – Буквално беше: „Наско има един проектор. Гошо има два микрофона.“
Тодоров и съпругата му Невена трябва да вземат не толкова лесно решение. Двамата са се оженили съвсем скоро и имат планове да живеят в Австрия. Сега се оказва, че трябва да се върнат в България, за да ръководят собствена компания. Първоначалната идея да ръководят бизнеса от Австрия не сработва. Затова през октомври 2001 г. се местят в България.
„Конгрестехник България“ е съвместно дружество на Тодорови и собствениците на австрийската компания. Първият хотел, който обслужват в България, е Hilton. Той отваря през есента на 2001 г. и „Конгрестехник България“ го обслужва от самото начало. След това сключват договор и с Sheraton Hotel Balkan.
„Лека-полека започнахме да завземаме територия“, казва Невена Тодорова. Компанията започва да работи и с държавни фирми като НДК или Резиденция Бояна. Организира първите събития със сертифицирана техника за симултантен превод като събития на Комитета на регионите, среща на върха на НАТО, събития на ЮНЕСКО и други. „Започнахме да купуваме все повече техника. В началото беше само конферентна, после започнахме да купуваме и проекционна“, казва Невена Тодорова.
Бизнесът се разраства. Клиентите на „Конгрестехник България“ започват да питат за брандинг на сцени, декори, мебели: услуги, които компанията дотогава не предлага. Затова през 2005 г. Тодорови създават „Сценио“, която се занимава именно с тази дейност. Мислете за „Сценио“ като за компанията, на която се обаждате, когато искате да имате катедра с цветовете на вашето лого, или пък платформа с корпоративен слоган.
МОЖЕ ДА ЗВУЧИ като логичен елемент от едно събитие днес, но през 2005 г. все още не е разпространено в България.
СЛЕД ПЪРВАТА СЦЕНА, КОЯТО НАПРАВИХМЕ, НИКОЙ НЕ МОЖА ДА СИ ПОМИСЛИ ДА НАПРАВИ СЪБИТИЕ БЕЗ СЦЕНА
Тъй като за повечето събития има нужда и от мебели, скоро Тодорови влизат и в този бизнес. Те започват да продават и дори произвеждат собствени мебели под бранда Next Level. Така постепенно двамата съдружници и партньори в живота изкристализират идеята си, че трябва да съберат всичките си компании под един бранд. Дотогава всяка компания оперира със собствено име и клиентите се объркват. Те не разбират, че зад всяка от тях стоят едни и същи хора.
Тодорови стартират SEG (тогава Special Events Group) през 2010 г. В нея те обединяват целия си бизнес: конферентна и проекционна техника, мебели, декори, сцени. По този начин се затваря почти целият кръг от процеси, които са необходими за провеждането на едно събитие.
Но нещо липсва.
„Нашите клиенти до такава степен набъбнаха, че започнаха нонстоп да ни питат „Защо не направите зала за събития, защото в София няма локации“, спомня си Тодорова. В София не е проблем да се организират събития в зала за между 100 и 200 души.
При значително по-голям брой гости обаче (500 и нагоре) съществуващите зали се оказват неподходящи. Проблемът е дори по-голям, ако става дума за седящи места с маси, които заемат дори повече пространство.
Тодорови разбират проблема с липсата на големи събитийни зали от първо лице. Докато организират в столичния мол Serdika събитие за свой клиент, те се сблъскват с какви ли не проблеми. Мястото е шумно, не позволява качване на техника, няма условия за окачване на техника и т.н. „Започна да ни узрява идеята, че следващото, което трябва да предприемем, е да си направим собствена локация“, казва Невена Тодорова.
Късметът е на тяхна страна. Двамата разбират, че в недовършения все още Paradise Mall има голяма зала, която е предвидена за театър. Впоследствие проектът за театър се прекратява и Тодорови получават възможност да инвестират в залата.
ТАКА ПРЕЗ 2013 Г. се появява Sofia Event Center: огромна за българските стандарти зала за събития с 1400 седящи и 3000 правостоящи места. Капацитетът не е единственото предимство. Залата е проектирана така, че позволява окачване на всякаква техника по тавана. Това са т.нар. точки за окачване, които позволяват тежки инсталации като осветление, проектори, но не само това. „Ако дойде клиент, който иска да има галавечеря за милиардери и иска над главите им да висят автомобили Ferrari като лампи, ние можем да го направим“, казва Калоян Тодоров.
По този начин залата може да се оборудва с проектори така, че да прожектират една обща картина по всички стени. Така например може да се създаде илюзията, че посетителите са под вода или в планината.
Клиентите са повече от щастливи. Залата започва да работи на пълни обороти. В нея се организират конференции, модни ревюта, фестивали, дори сватби. Така SEG започва да добива вида на своеобразен хипермаркет за събития, от който можеш да си поръчаш всичко, което ти е необходимо. Липсват още само няколко дребни детайла.
Единият е декорацията. През 2015 г. Тодорови съосновават Diana’s Angels заедно със сестрата на Невена – Диана Стефанова. Фирмата се занимава с декoрация за събития, сватби и гала вечери. Опитва се да реши банален, но все пак значим проблем в събитийната индустрия и по-конкретно тематичните събития. „Искаме да направим мароканско парти и искаме да имаме покривки във всякакви цветове – казва Невена Тодорова. – Само че кетъринг компаниите имат два, най-много три вида покривки. Ние инвестирахме в това и в момента имаме над 50 вида текстил за покриване на маси, столове и декорация.“ Отделно компанията се е заредила с различни видове чаши, прибори и може да изпълянва декорации по поръчка. Резултатът? Diana’s Angels генерира почти половин милион лева приходи годишно (според данните за 2019 г.).
През 2016 г. Тодорови правят следващата логична стъпка: започват да продават своето ноу-хау на други компании. Те основават Synegra Partners, която консултира и продава техническо оборудване за зали за събития. Ако например хотелиер иска да си има зала за събития, Synegra Partners може да му каже как да я изгради така, че да е подходяща за провеждането на големи конференции; и да му продаде оборудването за самите събития. Така Synegra Partners започва да обслужва всичко от хотели през офис сгради до телевизионни студиа.
В един момент Тодорови усещат, че могат да растат и в чужбина. Според собствените им думи в България бизнесът им вече няма накъде да расте. „Пазарът започна да се изчерпва, защото е малка държавата“, казва Калоян Тодоров.
Двамата с Невена започват да организират събития зад граница, управлявайки бизнеса от България. Това обаче е трудно. SEG има нужда от офис в Централна Европа, с който да се улесни организирането на събития в чужбина.
Офисът на SEG във Виена отваря врати през 2018 г. Година по-късно приключва строежът на SEG Logistic Hub Krivina. Сградата се превръща в своеобразен логистичен хъб за SEG, където се помещават офис, камиони, складове, цехове за производство и дори малък хотел.
2019 г. е и най-добрата в историята на SEG досега. Консолидираните приходи на групата скачат до близо 16 млн. лв. Прогнозите за 2020 г. пък са още по-оптимистични.
И тогава целият събитиен бизнес в България и света секва заради COVID-19.
Първоначално Тодорови смятат, че ще пострадат само събитията през март и април. Затова запазват целия екип на компанията от над 120 души. Но ситуацията не се подобрява и Тодорови трябва да вземат тежкото решение да съкратят половината от персонала: с идеята, че ще ги върнат обратно в офиса веднага щом ситуацията се подобри.
Така SEG оцелява през иначе сухия летен сезон. През септември ситуацията видимо започва да се подобрява. Въпреки това Тодорови очакват поне 70% спад на приходите си за годината. Те прогнозират, че до есента на 2021 г. събитийната индустрия ще се върне до състоянието, в което е била през 2019 г.
Междувременно браншът се е променил. „Трябваше да се напаснем към новата реалност – казва Невена Тодорова. – Преформатирахме залата, направихме предложения спрямо новата ситуация и започнахме да промотираме SEC като зала, която предлага сигурност в условията на COVID.“
НОВАТА РЕАЛНОСТ? В събитийната индустрия това означава по-малки хибридни събития (които се излъчват на живо в интернет) с по-малко разходи за декори или декорация (защото по-малко хора ще ги видят) и променен или напълно липсващ кетъринг.
НО НЕ БЪРЗАЙТЕ ДА ОТПИСВАТЕ ТРАДИЦИОННИТЕ СЪБИТИЯ
Макар и видоизменени, те едва ли ще спрат от само себе си за сметка на онлайн събитията. Хората не ходят по срещи, за да получават информация, а за да общуват с хора. Това е ключовият елемент, който превръща събитията в печеливш бизнес в ера, в която хора от различни краища на света могат да установят контакт с едно натискане на бутон.
Това кара Тодорови да са оптимисти. Предимствата на SEG са достатъчно, за да задържат компанията на повърхността. А формулата им да предлагат много услуги, вместо да специализират само в една или няколко, засега кара двигателя на SEG да работи на пълни обороти. „Много компании се чудят как може фирма, която е стартирала като техническа, да предлага и декорация – казва Тодоров. – Отговаряме им, че ние сме компания, която предлага всичко от чинии и чаши до сървъри за НАТО.“