В търсене на идеалния екип
Офисът на Motion Software на ул. „Софроний Врачански“ в София е празен, вижда се само основателят на компанията Христо Пеев, част от селекцията на Forbes България „30 под 30“ за 2019 г. Причината не е само в пандемията. Пеев е голям почитател на идеята да не се обвързваш с една сграда и да можеш да работиш отвсякъде. Не е изненада, че много от колегите му споделят неговото виждане.

Снимка: Иван Коловос
Докато много бизнеси бяха принудени тепърва да търсят начин да работят дистанционно заради корона кризата, тази идея е залегнала в културата на Motion Software от самото начало. Компанията стартира в края на 2015 г. Клиентите ѝ са международни компании, които търсят да наемат дългосрочно специалисти от други държави, но нямат инфраструктурата в съответната страна, за да го направят. Motion Software стопява границите и позволява легалното наемане на служители в чужбина на трудови договори, без да е необходимо техният клиент да създава свой офис в дадената държава, като по този начин пести време и пари, а техните служители са спокойни, защото са наети легално от разстояние и получават всички придобивки, на които имат право.
Motion Software работи основно със софтуерни компании и с едни от най-големите инвестиционни банки в света. Бизнесът се разраства изцяло органично. Пеев започва като консултант. С генерираните приходи наема втори консултант, след това трети, четвърти и т.н. По думите му всяка година Motion Software успява да удвои екипа и оборота си. В момента активните консултанти са вече над 70 и компанията разполага с над 500 кандидати, които могат да бъдат наети от клиенти на фирмата. Основният пазар е в САЩ и Великобритания, има клиенти и в Швейцария.
ИГРАЕМ РОЛЯТА НА МЕЖДИНЕН ОРГАН, КОЙТО ВСЪЩНОСТ ОПЕРИРА НА МНОГО ГОЛЯМ ПАЗАР ЗА ТОЗИ ВИД УСЛУГИ В СВЕТА – МОЖЕ БИ НАД 1 ТРИЛИОН ДОЛАРА НА ГОДИНА, КАТО АМБИЦИЯТА НИ Е ЕДИН ДЕН ДА МОЖЕМ ДА ПРАВИМ ТОВА В ЦЕЛИЯ СВЯТ
В началото фирмата създава общност от специалисти в България, а в момента има консултанти вече и в Украйна и Румъния, а целта е офиси да се отворят и в целия Европейски съюз.
Компанията има офиси в осем града в България, в това число два в София, и един в Лондон. „Целта ни е в момента, в който се събере една критична маса от 5-6 души, да създаваме офис, в който колегите да се срещат, да обменят идеи, а и да обучаваме местни хора, които да стават част от екипите ни“, обяснява Пеев. Така те стават част от една общност, независимо че работят за различни международни фирми.
Именно този по-свободен тип на работа харесва Пеев. Осъзнава това доста рано – след като завършва бакалавърската си степен по компютърни науки от Университета в Бат, Великобритания, го наемат като софтуерен инженер в ScaleFocus. Въпреки че работата му харесва – информационните технологии са част от живота му още от ученическите години, не се чувства добре в корпоративната култура с работа от 9 до 17. „Отиваш в един и същ офис, на един и същ стол, с едни и същи хора и понякога се чувствах доста зле от това, имах чувството, че животът минава пред очите ми, без да мога да го видя от всички ъгли“, спомня си Пеев. В същото време там осъзнава, че българските специалисти не стоят по-долу от техни колеги на Запад и имат потенциала да станат част от екипи в различни ИТ хъбове по света.

Намира изхода от корпоративната среда, когато вижда обява за работа – стартъп си търси програмист. Компанията е Leap и създава социална мрежа, насочена към любителите на екстремните спортове, какъвто е и той. Затова му се струва, че е попаднал на точното място. Оказва се обаче, че пазарът не е достатъчно развит, за да може да се печели от него.
Но пък със стартъпа са избрани сред 20 компании от цяла Европа да се включат в акселератора Lisbon challenge. В продължение на три месеца стартъпите се състезават помежду си и Leap достигат второто място. Пеев признава, че цялото преживяване полага основите на кариерата му като предприемач – в рамките на програмата се среща с ментори от САЩ, Великобритания, Германия, а в края има възможността да посети офисите на големи компании в Сан Франциско и Лондон, където среща мениджъри от Amazon, Facebook, Google, Tesla и др. „Бях убеден вече, че въпреки че сме от малка държава, която не е известна с някакви кой знае какви дигитални висоти, можем да правим неща, които са от световно значение в цял свят“, казва той.
Така се ражда идеята за Motion Software. От самото начало философията е, че служителите ще могат да работят откъдето и когато поискат, стига работата им да носи очакваните резултати.
Първоначално Христо Пеев решава, че компанията няма да развива собствени продукти. На по-късен етап разработва софтуер, който се използва за визуализация и обработка на големи количества данни. Създават и апликации за електронни финанси и блокчейн, както и такива в сферата на здравеопазването. В момента Motion Software работи и по въвеждането на платформа, която автоматизира всички процеси в бизнеса – разговори, онлайн срещи, подаване на заявки за специалисти и кандидатстване за работа. Сега платформата е достъпна за ограничен кръг хора, но вече показва добри резултати. Планът е от ноември с нея да могат да работят всички клиенти и потенциални партньори. Очакванията са след въвеждането ѝ оборотът да започне да се удвоява на всеки три месеца.
За да са сигурни, че предлага най-точните допълнения към екипите на своите клиенти в Motion Software подбират кандидатите много прецизно, като освен необходимите технически познания се следи да имат ценности, близки до тези на компанията. Подобно сходство се търси и при избора на клиенти, за може да са сигурни, че ще ги свържат с най-доброто допълнение към екипа им.
В същото време Motion Software отделя време, за да обучава и хора без опит, като наема най-добрите.
ДВА ПЪТИ ГОДИШНО ОРГАНИЗИРА ТРЕНИРОВЪЧНИ ЛАГЕРИ. ГОЛЯМА РОЛЯ В ТЯХ ИГРАЕ СОФТУНИ, КОЙТО Е СЪДРУЖНИК ОТ БЛИЗО ДВЕ ГОДИНИ С РАВЕН ДЯЛ С ТОЗИ НА ХРИСТО ПЕЕВ.
От университета идват голяма част от участниците в тренировъчните лагери. След стартов изпит по програмиране обучението продължава няколко месеца. Подборът в края е много прецизен – в последния лагер от 150 души остават само 7-8.
Тренировъчните лагери възникват като по-тясна форма на обучение, насочена към хора с увреждания и такива в неравностойно положение. „Обучавахме хора, които иначе не биха имали възможност да влязат в дигиталния свят – без образование и опит“, обяснява Пеев. Впоследствие идеята се преобразува, но това не спира инициативата, а дори по думите му сега тя се случва още по-активно, вече в партньорство с други организации като Jamba, която помага на хора със специални потребности да намерят работа. За целта Motion Software изгражда платформа със съдържание от СофтУни. След това първоначално обучение те могат да влязат в редовен тренировъчен лагер и да продължат развитието си, а накрая да получат шанса и да влязат в компанията.
Христо Пеев е почитател на идеята служителите на компанията да влизат в различни роли, които може да излизат извън тяхната сфера. „Даже в екипи като нашия правим нещо, което е малко по-радикално, което не сме го виждали – обяснява Пеев. – Програмисти са дизайнери, дизайнери са програмисти или програмисти се занимават с проджект мениджмънт.“ Практика е служителите да бъдат насърчавани да допълват образованието си в сфери, различни от основната им, като фирмата е готова и да плаща за това. Христо Пеев дори обмисля да въведе квота, тъй като не всички служители се възползват от тази възможност.
Въпреки че се занимава основно с Motion Software, Пеев не пропуска и интересни възможности за инвестиране. „Аз съм много предприемчив човек и когато срещна готина идея, се включвам под една или друга форма“, казва той. Един от последните проекти, в които се включва, е испанско-американската компания в сферата на телемедицината QMENTA, която е разработила алгоритъм, с помощта на който се изследват снимки от скенер на мозъка. Така могат да се засекат микроскопични изменения и да се поставят диагнози в много ранна фаза на заболяването, което позволява да започне лечение още преди появата на първите симптоми.
Пеев признава, че начинанието е рисковано, но такива са и доста от проектите, които избира. „Много от нещата, в които съм се включвал, не са успявали, но пък съм научил адски много за това как да идентифицираш един екип или една фирма, която ще е успешна“, казва той и споделя някои от тези знаци – трябва да има поне един човек, който става и ляга с мисълта за компанията, да има достатъчно голям пазар за бизнеса, за да може той да се развива, и собствениците и екипът да са наясно с него, за да имат вътрешна информация за развитието му и основните играчи.
Гордее се и с Ninja Bowl – заведение за поке боул, което наема хора в неравностойно положение. Създават го заедно с фондация „Стъпка за България“, в която се включва като доброволец. „Минахме през много премеждия, беше много трудно, но вече съществува от две години и е бизнес, който успява сам да се издържа“, обяснява Пеев.
Предприемачески дух Пеев се старае да развива и у служителите си. „Ако наши колеги направят успешен бизнес, за нас това ще е най-големият успех.“ Компанията създава събития, на които всеки служител може да представи идея за продукт, като по думите му Motion Software може да инвестира в него или да посредничи за връзка с ментори и инвеститори. „Мерилото за успех е не колко пари сме направили или колко клиенти имаме, а колко са се развили хората, които работят с нас, и до каква степен са постигнали целите си като хора, не само като професионалисти, казва Христо Пеев.