Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
17 декември 2020, 18:23

В търсене на идеалния екип

Вероника Шербанова редактор във Forbes

Мои любими теми са здравеопазването, културата и социалното предприемачество.

Офисът на Motion Software на ул. „Софроний Врачански“ в София е празен, вижда се само основателят на компанията Христо Пеев, част от селекцията на Forbes България „30 под 30“ за 2019 г. Причината не е само в пандемията. Пеев е голям почитател на идеята да не се обвързваш с една сграда и да можеш да работиш отвсякъде. Не е изненада, че много от колегите му споделят неговото виждане.

От самото начало идеята на Христо Пеев е Motion Software да е компания, в която служителите ще могат да работят откъдето и когато поискат
Снимка: Иван Коловос

Докато много бизнеси бяха принудени тепърва да търсят начин да работят дистанционно заради корона кризата, тази идея е залегнала в културата на Motion Software от самото начало. Компанията стартира в края на 2015 г. Клиентите ѝ са международни компании, които търсят да наемат дългосрочно специалисти от други държави, но нямат инфраструктурата в съответната страна, за да го направят. Motion Software стопява границите и позволява легалното наемане на служители в чужбина на трудови договори, без да е необходимо техният клиент да създава свой офис в дадената държава, като по този начин пести време и пари, а техните служители са спокойни, защото са наети легално от разстояние и получават всички придобивки, на които имат право.

Motion Software работи основно със софтуерни компании и с едни от най-големите инвестиционни банки в света. Бизнесът се разраства изцяло органично. Пеев започва като консултант. С генерираните приходи наема втори консултант, след това трети, четвърти и т.н. По думите му всяка година Motion Software успява да удвои екипа и оборота си. В момента активните консултанти са вече над 70 и компанията разполага с над 500 кандидати, които могат да бъдат наети от клиенти на фирмата. Основният пазар е в САЩ и Великобритания, има клиенти и в Швейцария.

ИГРАЕМ РОЛЯТА НА МЕЖДИНЕН ОРГАН, КОЙТО ВСЪЩНОСТ ОПЕРИРА НА МНОГО ГОЛЯМ ПАЗАР ЗА ТОЗИ ВИД УСЛУГИ В СВЕТА – МОЖЕ БИ НАД 1 ТРИЛИОН ДОЛАРА НА ГОДИНА, КАТО АМБИЦИЯТА НИ Е ЕДИН ДЕН ДА МОЖЕМ ДА ПРАВИМ ТОВА В ЦЕЛИЯ СВЯТ

В началото фирмата създава общност от специалисти в България, а в момента има консултанти вече и в Украйна и Румъния, а целта е офиси да се отворят и в целия Европейски съюз.

Компанията има офиси в осем града в България, в това число два в София, и един в Лондон. „Целта ни е в момента, в който се събере една критична маса от 5-6 души, да създаваме офис, в който колегите да се срещат, да обменят идеи, а и да обучаваме местни хора, които да стават част от екипите ни“, обяснява Пеев. Така те стават част от една общност, независимо че работят за различни международни фирми.

Именно този по-свободен тип на работа харесва Пеев. Осъзнава това доста рано – след като завършва бакалавърската си степен по компютърни науки от Университета в Бат, Великобритания, го наемат като софтуерен инженер в ScaleFocus. Въпреки че работата му харесва – информационните технологии са част от живота му още от ученическите години, не се чувства добре в корпоративната култура с работа от 9 до 17. „Отиваш в един и същ офис, на един и същ стол, с едни и същи хора и понякога се чувствах доста зле от това, имах чувството, че животът минава пред очите ми, без да мога да го видя от всички ъгли“, спомня си Пеев. В същото време там осъзнава, че българските специалисти не стоят по-долу от техни колеги на Запад и имат потенциала да станат част от екипи в различни ИТ хъбове по света.

Снимка: Иван Коловос

Намира изхода от корпоративната среда, когато вижда обява за работа – стартъп си търси програмист. Компанията е Leap и създава социална мрежа, насочена към люби­телите на екстремните спортове, какъвто е и той. Затова му се струва, че е попаднал на точното място. Оказва се обаче, че паза­рът не е достатъчно развит, за да може да се печели от него.

Но пък със стартъпа са избрани сред 20 компании от цяла Европа да се включат в акселератора Lisbon challenge. В продълже­ние на три месеца стартъпите се състеза­ват помежду си и Leap достигат второто място. Пеев признава, че цялото преживя­ване полага основите на кариерата му като предприемач – в рамките на програмата се среща с ментори от САЩ, Великобритания, Германия, а в края има възможността да посети офисите на големи компании в Сан Франциско и Лондон, където среща мени­джъри от Amazon, Facebook, Google, Tesla и др. „Бях убеден вече, че въпреки че сме от малка държава, която не е известна с някак­ви кой знае какви дигитални висоти, можем да правим неща, които са от световно зна­чение в цял свят“, казва той.

Така се ражда идеята за Motion Software. От самото начало философията е, че служи­телите ще могат да работят откъдето и когато поискат, стига работата им да носи очакваните резултати.

Първоначално Христо Пеев решава, че компанията няма да развива собствени про­дукти. На по-късен етап разработва софту­ер, който се използва за визуализация и обра­ботка на големи количества данни. Създават и апликации за електронни финанси и блок­чейн, както и такива в сферата на здравео­пазването. В момента Motion Software рабо­ти и по въвеждането на платформа, която автоматизира всички процеси в бизнеса – разговори, онлайн срещи, подаване на заявки за специалисти и кандидатстване за работа. Сега платформата е достъпна за ограничен кръг хора, но вече показва добри резултати. Планът е от ноември с нея да могат да ра­ботят всички клиенти и потенциални парт­ньори. Очакванията са след въвеждането ѝ оборотът да започне да се удвоява на всеки три месеца.

За да са сигурни, че предлага най-точни­те допълнения към екипите на своите клиенти в Motion Software подбират кандидатите много прецизно, като освен необходимите технически познания се следи да имат цен­ности, близки до тези на компанията. Подоб­но сходство се търси и при избора на клиен­ти, за може да са сигурни, че ще ги свържат с най-доброто допълнение към екипа им.

В същото време Motion Software отделя време, за да обучава и хора без опит, като наема най-добрите.

ДВА ПЪТИ ГОДИШНО ОР­ГАНИЗИРА ТРЕНИРОВЪЧНИ ЛАГЕРИ. ГОЛЯМА РОЛЯ В ТЯХ ИГРАЕ СОФТУНИ, КОЙТО Е СЪДРУЖНИК ОТ БЛИЗО ДВЕ ГОДИНИ С РАВЕН ДЯЛ С ТОЗИ НА ХРИСТО ПЕЕВ.

От университета идват голя­ма част от участниците в тренировъчните лагери. След стартов изпит по програмиране обучението продължава няколко месеца. Под­борът в края е много прецизен – в последния лагер от 150 души остават само 7-8.

Тренировъчните лагери възникват като по-тясна форма на обучение, насочена към хора с увреждания и такива в неравностойно положение. „Обучавахме хора, които иначе не биха имали възможност да влязат в диги­талния свят – без образование и опит“, обяс­нява Пеев. Впоследствие идеята се преобра­зува, но това не спира инициативата, а дори по думите му сега тя се случва още по-ак­тивно, вече в партньорство с други органи­зации като Jamba, която помага на хора със специални потребности да намерят работа. За целта Motion Software изгражда платфор­ма със съдържание от СофтУни. След това първоначално обучение те могат да влязат в редовен тренировъчен лагер и да продължат развитието си, а накрая да получат шанса и да влязат в компанията.

Христо Пеев е почитател на идеята слу­жителите на компанията да влизат в раз­лични роли, които може да излизат извън тяхната сфера. „Даже в екипи като нашия правим нещо, което е малко по-радикално, което не сме го виждали – обяснява Пеев. – Програмисти са дизайнери, дизайнери са про­грамисти или програмисти се занимават с проджект мениджмънт.“ Практика е служи­телите да бъдат насърчавани да допълват образованието си в сфери, различни от ос­новната им, като фирмата е готова и да плаща за това. Христо Пеев дори обмисля да въведе квота, тъй като не всички служители се възползват от тази възможност.

Въпреки че се занимава основно с Motion Software, Пеев не пропуска и интересни въз­можности за инвестиране. „Аз съм много предприемчив човек и когато срещна готина идея, се включвам под една или друга форма“, казва той. Един от последните проекти, в които се включва, е испанско-американска­та компания в сферата на телемедицината QMENTA, която е разработила алгоритъм, с помощта на който се изследват снимки от скенер на мозъка. Така могат да се засекат микроскопични изменения и да се поставят диагнози в много ранна фаза на заболяване­то, което позволява да започне лечение още преди появата на първите симптоми.

Пеев признава, че начинанието е риско­вано, но такива са и доста от проектите, които избира. „Много от нещата, в които съм се включвал, не са успявали, но пък съм научил адски много за това как да иденти­фицираш един екип или една фирма, която ще е успешна“, казва той и споделя някои от тези знаци – трябва да има поне един човек, който става и ляга с мисълта за компания­та, да има достатъчно голям пазар за бизне­са, за да може той да се развива, и собстве­ниците и екипът да са наясно с него, за да имат вътрешна информация за развитието му и основните играчи.

Гордее се и с Ninja Bowl – заведение за поке боул, което наема хора в неравностой­но положение. Създават го заедно с фондация „Стъпка за България“, в която се включва като доброволец. „Минахме през много пре­междия, беше много трудно, но вече същест­вува от две години и е бизнес, който успява сам да се издържа“, обяснява Пеев.

Предприемачески дух Пеев се старае да развива и у служителите си. „Ако наши коле­ги направят успешен бизнес, за нас това ще е най-големият успех.“ Компанията създава събития, на които всеки служител може да представи идея за продукт, като по думи­те му Motion Software може да инвестира в него или да посредничи за връзка с менто­ри и инвеститори. „Мерилото за успех е не колко пари сме направили или колко клиенти имаме, а колко са се развили хората, които работят с нас, и до каква степен са по­стигнали целите си като хора, не само като професионалисти, казва Христо Пеев.

Върховенството на закона да върви заедно с върховенството на клиента Дигиталните разплащания подкрепят малкия бизнес

Свързани статии

Визията на новаторите в здравеопазването

Водещи новини, Събития

Визията на новаторите в здравеопазването

креатино

Стартъпи

Креатино: повече записки, по-малко хартия

Полет към иновациите

Бизнес, Водещи новини

Полет към иновациите

Пулсът на иновациите на българските организации

Водещи новини, Иновации

Пулсът на иновациите на българските организации

5 когнитивни пристрастия, блокиращи вашия успех

Лидерство

5 когнитивни пристрастия, блокиращи вашия успех

Как да подходим към иновациите системно и визионерски

Водещи новини, Иновации

Как да подходим към иновациите системно и визионерски

Реклама

Избрано

отпреди 14 часа

Визията на новаторите в здравеопазването

отпреди 20 часа

Измервай умно, потребявай разумно

отпреди 4 дни

Бизнесът не е само шоколад

отпреди 5 дни

NFT от ново поколение

18 май 2022, 9:46

Forbes търси Мениджър продажби на събития

17 май 2022, 9:19

Не ми показвай тази реклама

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени