Новото оръжие на Facebook
Нещото, което със сигурност трябва да признаем на създателя на Facebook Марк Зукърбърг, е, че умее да е пръв в дръзките идеи и провокативни решения. За системата за разплащания на Facebook, която в началото на декември бе преименувана в Diem, се говори от близо две години.

Идеята за нея бе лансирана през 2019 г., но след като това провокира серия от негативни реакции от финансовите регулатори и от някои правителства в Европа (Франция, Великобритания и Германия), шумът около въвеждането й временно затихна. Изглежда, че създателите й съвсем не са се отказали, а просто изчакват подходящия момент, за да обявят революционното навлизане на Facebook на криптопазара.
По информация на Financial Times системата за разплащания Diem и свързаната с нея криптовалута ще бъдат въведени още в началото на 2021 г. Според източници на изданието през януари 2021 г швейцарският финансов регулатор FINMA трябва да разреши финансовите операции с виртуалната валута на Facebook. От това зависи и точната дата за пускането й в обръщение в социалната мрежа, което първоначално ще е в лимитиран формат.
Новината се лансира и от някои американски технологични издания, които цитират финансовият директор на Facebook Давид Маркус, известен като F2 или Facebook Номер 2. Давид Маркус потвърждава новината и обяснява преименуването на Libra в Diem с цел ребрандиране на проекта.
Другата страна на криптомедала
Дигиталната валута на Facebook ще е фиксирана към курса на американския долар. Това ще рече, че курсът й няма да е толкова променлив, както при останалите криптовалути. С нея първоначално ще може да се извършват разплащателни услуги и транзакции във Facebook само в САЩ. Възможно е в лимитиран формат, тя да бъде пусната и в някои страни от Латинска Америка, пише Financial Times.
Идеята според Давид Маркус е Diem да може да се използва и чрез Watsapp и Messenger, а в последствие и от други дигитални парични приложения. Криптовалутата ще бъде използвана предимно за парични транзакции. Това са и основните характеристики, които я отличават от всички останали криптовалути.
Зад проекта стои главно Facebook в Асоциацията Diem Association, доскоро наричана The Libra Association. Сред партньорите й са технологични гиганти, блокчейн дружества, компании за рисков капитал и неправителствени организации – Spotify, Uber, Shopify, Iliad S.A., Coinbase, PayU, Women’s World Banking и мн. др.
Първоначално в асоциацията влизат Vodafone, Ebay, PayPal, Visa и MasterCard, но те се оттеглят от проекта заради противоречивите реакции при лансирането му. Водещата роля е на Facebook, тъй като паричнитe транзакции ще се извършват в нейната платформа.
Социалната мрежа обмисля въвеждането също на собствен виртуален паричен портфейл – Novi. В него чрез Diem ще могат да се плащат услуги на Facebook, както и да се извършват парични транзакции. Криптовалутата трябваше да бъде подплатена и от кошница от други фиатни валути, но засега тя ще е обвързана само с щатския долар. Именно заради това я наричат и “стабилна” криптовалута.
Предизвикателство или заплаха
Проектът на Facebook среща трудности и в САЩ, но най-вече в Европа. Причината да се отхвърля от финансовите регулатори и от европейските правителства е, че криптовалутата не е регулирана и това може да предизвика хаос на финансовия пазар.
Притесненията произтичат от мащаба на Facebook и най-вече от опасността за пране на пари и извършване на съмнителни финансови операции, както и злоупотреба с лични данни.
Недоверието се подклажда и от факта, че на практика финансовите операции няма да подлежат на никакъв контрол. Някои анализатори оспорват и доколко стабилна ще е самата монета, ако е обвързана с щатския долар.
Проектът отваря и още дискусионни въпроси.
Дали през Facebook и чрез Diem ще може да се инвестира на фондовия пазар? Пакетът от криптоуслуги, които ще могат да се извършват в социалната мрежа, също не е съвсем ясен.
Да, Diem крие големи рискове. Но не може да се отрече, че идеята е революционна, новаторска и на практика част от всеобщата тенденция към преминаване към електронните пари. Това е бъдещето и рано или късно ще стане факт и в САЩ, и в Европа.
На практика платформата ще позволи на всеки, който има Facebook, да изпраща пари за минути през мобилния си телефон или да извършва друг вид платежна услуга без разходи, без посредник и на момента. Или, както самият Марк Зукърбърг казва в едно от представянията на проекта – “изпращането на пари трябва да е също толкова лесно, колкото изпращането или споделянето на една снимка”.
“Използването на валутата би трябвало да улесни дигиталните парични трансфери. Това ще е един алтернативен начин за разплащания”, посочва икономистът Людвиг Ван Ден Хауве в един анализ за френското седмично финансово издание La Tribune. Концепцията на Facebook е да направи дигиталните финансови услуги по-достъпни, а движението на капитали – по- свободно.
Проектът би трябвало да отвори нови икономически възможности, както и да разшири възможностите за онлайн търговия в повече точки по света. Според Людвиг Ван Ден Хауве криптомонетата е една алтернатива на съществуващите биткоин. Тя е по-опростена, по- икономична и няма да има толкова летлив и променлив курс, колкото останалите криптомонети.
Безспорно Diem (известна повече като Libra) е новото оръжие на Facebook, с което гигантът е на път да завладее неизмерима бизнес територия. Чрез социалната мрежа, която има над 2.7 млрд. активни месечни потребители, на практика новата криптовалута може да стигне до всяко кътче на света. А това със сигурност отваря врати, както и за големи финансови измами, така и за нови бизнес възможности.