Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
28 декември 2020, 16:13

Телерик Академия: Да спечелиш с ИТ таланти

Христо Петров Редактор

Следя информационните технологии, телекомуникациите и стартиращите компании.

Обявяването на Телерик Академия за компания на годината по време на Forbes Business Awards 2020 може да е било изненада. Частен образователен център с годишен оборот под 2 млн. лв., който успява да изпревари компании с хиляди служители, пазари по целия свят и стотици милиони левове печалба. Каква е причината?

Снимка от Телерик Академия

В софтуерната индустрия в България работят малко над 34 хил. души (по данни на БАСКОМ за 2019), но компаниите все още се оплакват от липсата на квалифицирани кадри. Гладът за служители е толкова сериозен, че големи компании като Bulpros наемат рекламни площи, чрез които си търсят служители. Платформата за намиране на работа Noble Hire пък обещава между 2 и 8 хил. лв. възнаграждение, ако препоръчате кандидат за работа, който след това е нает от някоя ИТ компания.

Софтуерните компании имат нужда от добри програмисти и тук идва част от ролята на Телерик Академия. „Целта ни е повече от това да доставяме кадри на софтуерни­те компании“, казва изпълнителният дирек­тор на Телерик Академия Александра Мечко­ва.

НИЕ ИСКАМЕ ДА РАЗВИЕМ ЕКОСИСТЕМАТА С УМЕНИЯ С ДОБАВЕНА СТОЙНОСТ, КОИТО ДА РАЗ­ШИРЯТ ТРАДИЦИОННИЯ ПРОФИЛ НА БЪЛГАРИЯ НА ДЕСТИНАЦИЯ САМО ЗА ТЕХНОЛОГИЧЕН ТАЛАНТ И ДА НИ НАПРАВЯТ ПОВЕЧЕ ОТ АУТСОРС ЛОКАЦИЯ

Това е и дългосрочната ни цел – да направим ИТ индустрията по-конкурентна от „евти­на“ дестинация и съответно по-устойчива. Така и цената на труда няма да е най-важното ни конкурентно предимство“, допълва Мечкова.

Днес тя е двигателят на образoвател­ния център, създаден от съоснователите на най-успешната българска технологична ком­пания – софтуерната „Телерик“, която през през 2014 г. беше придобита от Progress за 262.5 млн. долара. „Телерик“, а вече и Progress, са „абонати“ на Forbes Business Awards през годините с общо близо 10 приза в различни категории. „В този смисъл ние знаехме, че имаме силна кандидатура, но бяхме много щастливи, че през 2020 г. успяхме да спече­лим не само в категория „Образование“, но наградата за „Компания на годината“, казва Мечкова.

„Телерик Академия“ спечели голямата награда на Forbes Business Awards „Компания на 2020“

Ръководената от нея академия провежда курсове за ИТ квалификация и печели основно от такси за обучение и комисиони от 85-те компании, с които си партнира и които на­емат завършилите студенти. През 2020 г. около 50% от студентите са били наети от компании, които не са партньори на Телерик Академия. Това показва, че влиянието на ин­ституцията вече излиза извън партньорска­та мрежа от компании. По собствени оцен­ки софтуерната индустрия в България има нужда от между 2000 и 3000 души годишно. Академията може да покрива между 10 и 15% от тази нужда.

Отделно от това Телерик Академия орга­низира и обучения за ученици – Училищна Те­лерик Академия – заедно с местни партньори в цялата страна. Школите са безплатни за учениците, а разходите се поемат от мест­ния партньор и с помощта на индивидуални и корпоративни дарения.

През 2019 г. Телерик Академия има 1.7 млн. лв. приходи с печалба от 117 хил. лв. Прогно­зите за 2020 г. са, че приходите ще оста­нат на същото равнище или леко ще се пови­шат. За да се запази равнището, академията трябваше светкавично да премине от изцяло присъствени класове към 100% дистанционно обучение. „За отрицателно време ние тряб­ваше да променим и надградим как се про­веждат лекциите ни, как комуникираме и ра­ботим с курсистите, как ги оценяваме, как те работят помежду си плюс да изградим инфраструктурата и средата, която поддър­жа и подсигурява този процес на обучение и колаборация“, казва Александра Мечкова.

Телерик академия е създадена през 2009 г. от Светозар Георгиев, Васил Терзиев, Христо Косев и Бойко Яръмов – четворката, която пет години по-рано съосновава софтуерната компания „Телерик“. Първоначално целта на Телерик Академия е да създава ИТ специали­сти за нуждите на „Телерик“. Курсовете се водят от Светлин Наков, който след това напуска „Телерик“ и заедно с Христо Тенчев създава Софтуерния университет, днес един от конкурентите на Телерик Академия.

Междувременно четиримата съосновате­ли на Телерик Академия осъзнават, че обуче­ните кадри захранват целия пазар, а не само тяхната компания. След като през 2014 г. продават „Телерик“ на американската софту­ерна компания Progress за 262 млн. долара, те започват да премислят бъдещето на акаде­мията.

Дотогава тя е вътрешна структура на „Телерик“. „Заедно с основателите видяхме потенциала на отделянето и изграждане­то на една образователна организация като партньор на цялата ИТ индустрия“, казва Мечкова днес.

Самата Мечкова познава отблизо и биз­неса, и начина на мислене в „Телерик“. Години наред тя ръководи отдела за връзки с об­ществеността на компанията, а в Progress става старши мениджър „Глобален ПР“. В края на 2016 г. тя става главен директор „Маркетинг“ на вече отделената като са­мостоятелно дружество академия. Две го­дини по-късно поема и ролята на неин изпъл­нителен директор.

СТРАСТТА И ЕНЕРГИЯТА ЗА ДОСТИГАНЕ НА НОВИ ХОРИЗОНТИ НАПРАВИХА АЛЕКС МНОГО ЕСТЕСТВЕН ИЗБОР ЗА ЛИДЕР НА АКАДЕМИЯТА,

казва съоснователят на „Теле­рик“ Светозар Георгиев. – Организацията е в период на динамично развитие, непрекъснато надграждане на програмата и модела, както и адаптиране към предизвикателствата на деня. И беше нужен точно човек като Алекс да я поведе с нова доза заряд и идеи. Като човек тя притежава същите ценности като нас – човечност, уважение и внимание към всеки един колега, съчетано с амбиция и хъс за успех. Гледайки сега назад, съм безкрайно благодарен и удовлетворен от безпроблем­ното поемане на щафетата и постигнати­те резултати дори в момент на икономи­ческа и здравна криза. Алекс определено успя да предостави повече от очакваното – също като мотото на „Телерик“ Deliver more than expected“. Мечкова признава, че е била свикна­ла с ролята си зад кулисите като двигател в сянка на публичния имидж на „Телерик“ и ѝ отнема време да свикне със светлината на прожекторите – включително и вътрешно. Въпреки споделените ценности „в първите месеци на чисто личностно ниво, поемайки поста от Зарко и останалите основатели, си мислех, че всички около мен очакват да бъда Зарко, Бойко, Васко и Христо в едно.“ Отнема ѝ време да осъзнае, че основатели­те и екипът не търсят това, и че сама си създава излишен стрес.

От 2018 г. насам тя работи по изграж­дането на новия бизнес модел на академия­та и заедно с екипа си успешно развива една постоянно растяща партньорска мрежа. Добавят се напълно нови програми, извън тези за разработчици – UX/UI дизайн, ди­гитален маркетинг или продуктов менидж­мънт. Александра и екипът на академията добавят и изцяло нов сегмент от програ­ми, Upskill, насочени към професионалисти с опит, които искат да надградят и развият знанията си, за да достигнат до следващото кариерно ниво.

Досега над 60 хил. души са минали под ня­каква форма на обучение от Телерик Акаде­мия. Онези от тях, които след това излизат на трудовия пазар, си намират работа ос­новно в български фирми. Местната софту­ерна индустрия генерира около 3.9 млрд. лв. приходи годишно, а средната месечна запла­та в бранша е 3000 лв. Нищо чудно, че има наплив на студенти. А софтуерният бизнес не усеща корона кризата толкова силно, кол­кото други сектори в икономиката. Всъщ­ност около 96% от компаниите, до които академията се е допитала, очакват ръст на бизнеса си през 2021 г. Почти 80% от фирми­те пък са запазили нивата на заплащане на служителите си.

Затова и пандемията не спира устре­ма на академията да е двигател и акселе­ратор за развитието и извеждането на ИТ индустрията на следващото ниво. Следейки какво се случва още от края на 2019 г., еки­път подготвя вариант, в който не може да оперира присъствено. „Решението кога ми­наваме 100% онлайн се случи за няколко часа, но подготовката беше направена предвари­телно“, казва Мечкова. Тя очаква 2021 г. да бъде поне толкова, а даже и по-интензивна от настоящата година.

И МАКАР НИКОЙ ОТ НАС ДА НЯМА 100% ЯСНОТА КАКВО ПРЕДСТОИ, НАЙ-УСПЕШНАТА СТРАТЕГИЯ ЗА БЪДЕЩЕТО ПРО­ДЪЛЖАВА ДА БЪДЕ ИНВЕСТИЦИЯТА В РАЗВИТИЕТО И ОБУЧЕНИЕТО НА ТАЛАНТА, КОЙТО Е ОСНОВЕН ДВИГАТЕЛ В НАШАТА ИНДУСТРИЯ

Снимка от Телерик Академия

Според нея така или иначе Телерик Акаде­мия преследва дългосрочен ефект. „Да, днес мерим успеха в лицето на колко човека са си намерили работа и са се развили кариерно, както и колко компании растат благодаре­ние и на нас, но съм напълно убедена, че ис­тинското мерило за успеха ни ще дойде годи­ни напред, когато се види цялостно ефектът от дейността ни върху ИТ индустрията и обществото като цяло“, казва тя.

И може би точно това е тайната за ус­пеха във Forbes Business Awards – силният бранд и успешният бизнес да са съчетани с кауза, която иска да промени и развие цяла една индустрия.

Инфраструктура – пътна, дигитална или нещо друго Неочаквано добра година
Реклама

Избрано

отпреди 4 часа

Не ми показвай тази реклама

отпреди един ден

Икономическият начин на мислене

отпреди 4 дни

Максимално ускорение

отпреди 4 дни

Предприемачи в киното*

11 май 2022, 18:30

Запознайте се с визията на новаторите в здравеопазването

10 май 2022, 11:18

Първи икономически прогнози след началото на войната

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30 Class 2021
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени