Икономиката на България през 2021: Банки и финанси
През 2020 г. се случиха три съществени промени, две от които в резултат от пандемията и една – въпреки нея. На първо място, прогнозираното умерено намаление на икономическия ръст (глобално) и лимитирана рецесия (за някои ключови икономики) бяха заменени с до голяма степен шокова контракция в резултат на наложените мерки за борба с пандемията.

Предишните спорове между икономисти и институции, които се въртяха около разлики в прогнозите от между 30 и 50 базисни точки, бяха заменени с такива от порядък, който е десетократен от този размер. При подобни девиации в очакванията е трудно да се достигнат консенсусни нива, които да имат смисъл за широкия кръг от икономически агенти.
На второ – очакването за нормализиране на лихвената среда, което предвиждахме от години, очевидно няма да се реализира през следващите две до три. Това е директно последствие от предприетите стимули и свързаната с тях парична политика на ЕЦБ. Не само това – подобни промени настъпиха и на пазари, които преди това имаха нормални за фазата на икономическия цикъл лихвени нива, като например САЩ и Австралия. Една необичайна среда, в която банките губят от ликвидните излишъци и инвеститорите купуват облигации с ясната представа, че само ще губят от това, се разпростира върху почти цялата световна икономика.
Третата промяна е бързият темп, с който всички големи икономики и пазари предприемат действия, свързани с борбата с климатичните промени. Пандемията не само че не спря усилията в тази посока, но дори ги консолидира. Планираните законодателни промени, стимули и санкции ще доведат до нови правила в правенето на бизнес, които съществено ще повлияят на банките. Победата на Байдън допълнително ще стимулира този процес, тъй като противостоянието от страна на Тръмп беше последният стълб на съпротива срещу глобалните промени.
Въпреки изкушението ще се въздържа да правя смели прогнози за това какво ще се случи през 2021 г. Да го направя, би означавало да развия свой сценарий относно това как ще се развие пандемията и каква ще бъде реакцията на политиците и техните избиратели към тези събития. Ще бъдат ли ефикасни ваксините или ще разочароват? Ще се преследва ли политика на пълно ирадикиране на заразата в стил „Нова Зеландия“ или ще се адаптираме към живот заедно с вируса? Аз лично нямам отговорите.
Прогнозата на ОББ е за възстановяване на българската икономика и ръст на БВП от 4%, но нека сме откровени – когато правихме тази прогноза, не залагахме на локдауни в България и основните ни икономически партньори в края на годината и през 2021 г. При всички положения сме по-скоро оптимисти, защото властите вземат поуки от първите ограничителни мерки и се концентрират върху такива с по-ограничени икономически последствия и по-добра ефективност върху крайния резултат. Другата несигурност е свързана с развитието на HORECA сектора, който е важен за България, но е основният потърпевш от кризата, както и източник на бъдеща несигурност в зависимост от развитието на пандемията.
На практика няма глобални тенденции, които да не се отразяват на българския банков пазар. Борбата за доход намалява лихвите по кредитите, финтех компаниите навлизат в банковите територии, дигитализацията и данните променят начина, по който правим бизнес. Банките намаляват физическото си присъствие и увеличават дигиталното както по отношение на продажбите на нови продукти, така и в обслужването на клиентите. Погледнато относително, нашият пазар леко изостава от повечето европейски страни по отношение на дигиталните продажби на банкови продукти, но бързо наваксваме забавянето. Разбира се, зависими сме от средата, в която оперираме, както и от дигитализирането на администрацията. Трудно е да създадем дигитална ипотека с wow ефект, ако за отразяването на продажбите и ипотеките в имотните регистри са необходими три дни.
БЪРЗОТО ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ Е КЛЮЧОВО ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НА БЪДЕЩИТЕ НИ КРЕДИТНИ ЗАГУБИ И ТОВА КРИЕ СЕРИОЗНА НЕСИГУРНОСТ ОТНОСНО БЪДЕЩОТО ПРЕДСТАВЯНЕ НА СЕКТОРА – НЕ САМО ЗА 2021 Г., НО И В СРЕДНОСРОЧЕН ПЛАН.
И все пак ставаме по-дигитални, по-бързи и по-адаптивни. Променя се успешният модел на поведение на нашите служители и мениджъри – все по-важна става екипната работа между колеги от различни функции. Често именно това е, което прави един проект да бъде успешен. Това е и факторът, който ще предопредели до голяма степен успеха на организациите.
Пандемията беше акселератор на отдавна назряващи и случващи се трансформации както в икономиката, така и в потребителското поведение (изключвам, разбира се, намалените пътувания, които са специфична и неочаквана последица, изцяло в резултат от пандемията). Увеличава се търсенето на изживявания пред това за услуги и стоки, бързината на доставка става все по-важна. Който предложи по-добро изживяване, може да продаде на по-добра цена, обратната връзка на потребителите става все по-достъпна и ключова за последващите продажби.
С риск да не бъда оригинален, най-важно остава как ще се справят основните икономики с пандемията. Това ще повлияе на темпа на възстановяване и всичко, което ще се случва в България. Бързото възстановяване е ключово за ограничаване на бъдещите ни кредитни загуби и това крие сериозна несигурност относно бъдещото представяне на сектора – не само за 2021 г., но и в средносрочен план. В локален план е важно да се запази политическата стабилност в България, за да можем като нация и сектор да надграждаме върху резултатите от последните 20 години, независимо доколко индивидуално сме удовлетворени от тях. Надявам се също множеството локални конфликти и дисбаланси да не ескалират до мащаб, който да повлияе негативно на глобалното възстановяване.
Очакваме промени в европейското законодателство, свързани с борбата с климатичните промени. Някои от тях ще повлияят на достъпа до финансиране, но и ще създадат нови възможности за бизнеса и банките. По отношение на мерките срещу изпиране на мръсни пари и защита на данните има стабилизация в законодателната рамка и по-скоро ще се фокусираме върху нейното прилагане и повишаване на ефективността на процесите. Локалната промяна, която ще трябва да приложим и към която ще се адаптираме, е въвеждането на десетгодишната давност върху задълженията на физическите лица.
Очаквам една интересна година, която ще ни изправи пред значителни предизвикателства по отношение на приходите и качеството на активите, но и ще създаде добри възможности на тези от нас, които ги посрещнат с готовност и кураж.
Текстът е от новия брой на Forbes, който ще бъде на пазара в началото на януари 2021 г. Най-сигурният начин да се сдобиете със списанието е през нашия онлайн магазин https://forbesbulgaria.com/store/
Можете и да закупите от киоските за вестници и списания в страната, бензиностанции „Лукойл“, Shell, OMV, търговски вериги „Фантастико“, „Кауфланд“, „Билла“, „ДАР“, книжарници „Сиела“, павилионите на Inmedio.