Петър Янков: Майсторът на вкусовете
„По душа и себеусещане съм готвач и може би цял живот ще бъда такъв. Човек се ражда с професията си, той не става просто някакъв, идва му отвътре. Ако намери призванието си, е най-хубавото нещо на света“, казва 37-годишният шеф Петър Янков, собственик, главен готвач и управител на три ресторанта Petru’s – един в София и два на морето.
Облечен спортно – в сако и дънки, той ме посреща в един от шестте салона на своя двуетажен ресторант в София. Точно е приключил с обедните резервации. Приятна атмосфера, зала в бароков стил. Маси, отдалечени една от друга според изискванията за работа в пандемия. В средата – огромен аквариум с екзотични риби.
Моят събеседник е от тези хора, които цял живот са знаели какво искат да правят. Петър Янков се запалва по готвенето покрай любимата си баба София още като дете. Прекарва часове с нея край печката, учейки първи тънкости. В шести клас споделя с родителите си, които са музиканти, че ще става готвач. „Не ме взеха насериозно, позасмяха се.“
Времето минава, но не и желанието му. Петър Янков е много категоричен – ще учи единствено в Професионалната гимназия по хранителни технологии и техника в родния си град Пловдив. Изкарва добри оценки на изпитите, но не му стигат на първо и второ класиране – гимназията е сред елитните в града и балът е висок. „Майка ми започна да се притеснява, предложи ми да запиша нещо друго и после да се прехвърля. Но аз с цялото спокойствие отговорих, че ако трябва, ще повтарям годината, но ще вляза в тази гимназия.“ Не се стига дотам, Петър Янков е приет в мечтаното училище на трето класиране.
Там научава много неща, но недостатъчно, работи и сам, смесва различни вкусове, най-вече при готвените ястия. Изучава внимателно различните видове подправки. Много му помага дядо му Петър, който е билкар.
ЗА МЕН ВИСОТАТА В КУХНЯТА Е ДА ПРАВИШ ГОТВЕНИ ЯСТИЯ
Всеки може да опече стек или пилешка пържола. Но да сготвиш и да съчетаеш продуктите – там, където има 10–15 дори 20 съставки, да ги смесиш и да се получи един много вкусен продукт, който се харесва на 90%, а защо не и на 100% от публиката, за мен това е истината“, обяснява Петър Янков.
Току-що завършил гимназия, започва като редови готвач в най-елитния пловдивски хотел „Тримонциум“. Там за пръв път показва творчество в готвенето, заговаря се за него в средите и получава първа покана да стане главен готвач. Така на 22 години поема кухнята на един от най-реномираните по онова време ресторанти в Пловдив – „Амстердам“. „Беше истинско предизвикателство. Идеята на този ресторант беше да сменя менюто си всяка седмица. С моя четиригодишен опит идеите и възможностите ми се изчерпаха на третата седмица“– казва днес с усмивка Петър Янков. „Така започна моето голямо приключение по пътя към истинския добър шеф готвач.“
Тръгва по света и опознава кухнята и различните начини на приготвяне на храна, поръчва скъпи книги. „Получих сериозна подкрепа от собствениците на „Амстердам“, включително и финансова, за което и до днес съм им благодарен. Без тяхната помощ вероятно нямаше да съм това, което съм сега.“
Става все по-смел, експериментира доста, смесва вкусове. Твори, най-вече след работно време, тоест през нощта.
ЕДИН ГОТВАЧ МОЖЕ ДА СЕ ПОЗНАЕ ПО НЕГОВИЯ ВКУС, ТОЙ МУ Е КАТО ОТПЕЧАТЪК НА ПРЪСТА
За да развия моя отпечатък, минах през много кухни, обиколих много държави, опитвах и променях.
В следващите шест години Петър Янков става един от най-известните готвачи в Пловдив, а „Амстердам“ – сред най-изисканите ресторанти. Шефът е готов на следващата стъпка. „Всеки уважаващ себе си готвач, който цени храната, иска да има собствен ресторант.“ Впуска се в ново приключение, което обаче завършва катастрофално.
Двама бизнесмени се свързват с него с покана за съдружие. Предлагат му те да изградят ресторант, дизайн, оборудване и т.н., а той да се заеме с осигуряването на персонал и продукти. „Само аз си изпълних уговорката.“ Вкарва всичките си спестявания в новото начинание и отварят ресторанта. Откриването на собствен ресторант от Петър Янков си е събитие за Пловдив и местните медии го отразяват. „Но ресторантът беше пълна дупка, никакъв дизайн, нищо. Беше обречен на провал.“ След три месеца затваря и същите медии отново пишат за Петър Янков, но по съвсем различен начин. „Това е най-тежкият момент в моя живот.“ Затваря се за шест месеца у дома. „Не обичам да падам без вина, а паднах жестоко.“
В този момент на разочарование и безпътица му помага неговият приятел – известният готвач Милен Панев. Предлага му да стане готвач в ресторант на морето. „Милен ми се обади и ми каза, че мъж и жена си търсят човек за кухнята в ресторанта им в комплекс „Оазис“ в Лозенец. Скочих до небето от радост, че имам нов шанс, и то извън Пловдив. Исках да се махна оттам.“
През пролетта на 2010 г. се озовава на морето. „Ресторантът интериорно беше добре, но кухнята – пълна катастрофа. Предлагаха за обедно меню постно зеле с чери домати и копър, няма такова ядене“, казва Петър Янков и обяснява, че веднага е уволнил готвача. Най-големият проблем, с който обаче се сблъсква там, е доверието на клиентите, които от предния сезон са силно разочаровани. Единственото правилно решение в подобна ситуация е ресторантът да започне да предлага безупречна и много вкусна храна. „В началото беше истински кошмар, на метри от нас имаше друг ресторант също с лоша репутация, но явно с по-добра от ресторанта, който бях поел.“
Петър Янков не губи присъствие на духа, отново започва да експериментира. Среща се за първи път с морската кухня и открива ново амплоа. „До този момент в Пловдив познавах само речната риба и я ненавиждах“, разказва готвачът. Отново започва с книгите, прилага техники от месото върху рибата. И започва да му се получава. Паралелно с морската храна залага и на любимите си готвени ястия и към края на сезона пред неговия ресторант вече се извива опашка. Сезонът приключва много успешно.
Собствениците го канят да остане и следващата година. Взимат и споменатия съседен ресторант и така Петър Янков става главен готвач и на двата. Обяснява, че му е било много предизвикателно да движи две кухни, често работният му ден продължавал 18 часа. Но в края на втория му сезон на морето заведенията вече са едни от най-известните в района. В следващите две лета ги развива още повече, хора и от други курорти започват да идват тук, научили за отличната храна на шеф Петър Янков.
НИКОГА НЕ СЪМ МИСЛЕЛ, ЧЕ ЩЕ СТАНА СЕЗОНЕН ГОТВАЧ. ОПИТЪТ ОБАЧЕ, КОЙТО НАТРУПАХ – ДА ПОДДЪРЖАМ 55–60 ДУШИ ПЕРСОНАЛ, БЕШЕ ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ПОЛЕЗЕН
Мислех вече за бъдеще, когато ще започна свой бизнес. Това е мечта, която Петър Янков никога не е изоставял.
През 2014 г., с приключването на петия много успешен сезон на морето, той вярва, че собствениците ще му предложат съдружие. Нищо такова не се случва. Силно разочарован, се отказва от тази работа. „Тогава реших, че съдружие няма да търся вече с никого.“
Заедно с приятелката си Емануела, която по-късно му става съпруга, се хвърлят в дълбокото – да отворят собствен ресторант. След проучване на пазара избират да е в София, тъй като „бизнесът е там“. Младата двойка прави списък на изискванията за бъдещия си ресторант – кухнята да е над земята, да има собствен паркинг и градина. Изборът се оказва доста ограничен.
Но все пак намират – в квартал „Лозенец“. Договарят се със собствениците за наема. Оттук насетне започват големите предизвикателства. „Когато бизнесът се смеси с готвенето, е като да сблъскаш два остри камъка. Винаги правиш невъобразими грешки, защото не действаш като предприемач, а като готвач, а това е против бизнеса. За да можеш да изгладиш тези ръбове, ти костват ужасно много усилия, труд, много средства. И трябва да преминеш през най-различни грешки.“
Ресторантът, който наемат, е на два етажа. Петър Янков има ясна представа какво иска да направи. Описал го е в един бележник 11 години по-рано, там е името Petrus, което идва от неговото име. После слага апостроф преди s, тъй като разбира, че има световни брандове Petrus. В бележника пише още, че бъдещият ресторант ще има сепарета, снимки на джаз и рок музиканти по стените, роял, музикални инструменти, пастелни цветове, елегантна обстановка, естествени материали и усещане за класа. Изпълнява до най-малкия детайл своята мечта и кръщава въпросната зала Музикална. Добре, но трябва да запълни още пет, тъй като ресторантът е голям.
СТАРТИРАХМЕ С БЮДЖЕТ, КОЙТО ПРИ ОТВАРЯНЕТО НА РЕСТОРАНТА СЕ УВЕЛИЧИ ПЕТКРАТНО,
разказва Петър Янков и посочва, че инвестицията е възлязла на около 800 хил. лв. – заеми от банка и приятели.
Освен музикалния салон правят суши и пица зала. Има ВИП и детска стая. Оказва се, че този модел – с различни зали и кухни, не работи. От около две години Петър Янков налага в ресторанта т. нар. комфортна храна. „Достатъчно близо до твоето небце, добре представена, без допълнителни заигравки“, обяснява майстор-готвачът предприемач и допълва, че хората харесват този модел. „Разбрах, че бизнес не може да се прави само с клиенти, които имат специален повод. Така преминахме към „Ела и опитай“. Можеш да ядеш на обед, следобед, вечер, сутрин на нормални цени и да се чувстваш уютно.“
На въпрос успял ли е да си възвърне инвестицията от ресторанта Петър Янков отговаря лаконично.
БИЗНЕСЪТ PETRU’S Е УСЕЩАНЕ. ТОВА Е ПЪРВИЯТ МИ РЕСТОРАНТ. ТОВА Е НЕЩОТО, КОЕТО СЪМ ПРАВИЛ С МНОГО ЛЮБОВ
Дори да ми е носил загуби, аз го поддържам. Вярвам в този ресторант, вярвам в хората, които работят в него. Вярвам в клиентите, които идват и ни се доверяват. А това дали имам големи разходи или приходи интересува само мен. Стремим се да правим хубава храна в добра атмосфера. Това е Petru’s.“
Докато развива бранда, през 2016 г. получава предложение да вземе двата ресторанта в „Лозенец“, в които е бил главен готвач пет сезона. „Скачах до небето, получавайки това предложение. На морето се чувствам жив и веднага приех.“ Прави значителна инвестиция, по думите му обаче доста по-малка от тази в столичния Petru’s, и се заема да развива бизнеса. Кръщава единия Yacht Club by Petru’s, който предлага тематично меню, най-вече от Средиземноморието. През изминалото лято темата е била Гърция. Другият ресторант, който е на метри, се казва Petru‘s Seafood&Steakbar, чийто фокус е храната на барбекю и прилича повече на целогодишния столичен ресторант.
И така, говорейки за лятото и за сега, стигаме до пандемията и случващото се с ресторантите. Петър Янков гледа на ситуацията философски и спокойно. „Периодът е много труден и много сложен. Бих го нарекъл период на размислите. Според мен за всеки, който работи в този бизнес, сега е моментът да реши иска ли да го работи, дори ако подобни пандемии има и в бъдеще“, казва Петър Янков и обяснява, че лично за него отговорът е ясен: „Ще се боря, за да успея. Това е моята детска мечта, ще я преследвам докрай.“
Оборотите на столичния Petru’s заради пандемията са се свили с 80%. Опитва се да ги компенсира с доставка на храна, въпреки че по думите му техният ресторант не е точно този тип. „Ние предлагаме усещане, а как да го предадеш в кутия“, пита риторично Петър Янков. В момента разработва ново меню, което ще е само за доставки.
Що се отнася до морските ресторанти, няма притеснения, тъй като сезонът е бил много силен и по думите му той и съпругата му са успели да си възвърнат инвестициите, направени в двете заведения.
Петър Янков не може да отговори категорично дали трябва да има нов локдаун заради рязкото покачване на заразените с COVID-19. Той обаче е на мнение, че държавата трябва „да удари едно рамо на ресторантьорския бизнес. По-важното обаче е да се направи сито – има много ресторанти, в които няма никаква хигиена, предлагат гадна храна, не заплащат на персонала, държат хора по два-три месеца без заплати, а после ги гонят, крият обороти, данъци. Това са бизнеси пиявици. Те носят само негатив на нашия бизнес. Пандемията е добър шанс да се направи такова сито за всички бизнеси. За да може, като приключи, почтените да станат още по-добри, а така по-добри ще станат и обществото и държавата.“