Ивайло Кожухаров: И пак ще има туризъм
Колкото и да работи, човек в даден момент има нужда от почивка, да види нови места и да има нови изживявания. На базата на тази философия се гради туризмът. И когато много страни наложиха ограничителни мерки заради заплаха от масово заразяване, туризмът влезе в групата на най-пострадалите сектори.
„Спадът в туристическата индустрия е безпрецедентен при мирни времена и е несравним с последната икономическа криза, която беше преди десетилетие“, казва Ивайло Кожухаров, основател на консултантската компания Hotel Experts BG. Според него това е индустрия, която се влияе много силно от всякакви форми на дисбаланс в регионален и световен план. При всяка несигурност пътуванията намаляват рязко и дори спират.
Всички тези фактори обаче са направили туристическата дейност гъвкава – тя се срива бързо, но и сравнително бързо се изправя. Очакванията на Ивайло Кожухаров са, че след април 2021 г. ситуацията в сектора ще се подобри чувствително. Към средата на 2022 г. се предполага, че приходите от рекреационния туризъм ще се върнат на нивата от 2019 г., а по-късно това ще се случи и по отношение на бизнес туризма.
„Ежедневието е все по-интензивно, независимо от сферата, в която полагате труд, вашата продуктивност не може да бъде константно висока, ако не се редува с ползотворна почивка, допълва Ивайло Кожухаров. И няма по-добро възстановяване от това човек да прекара няколко дни на планина, на море или в уелнес хотел със спа процедури.“
Туризмът има почти еднакво важна роля както за страните, в които заема основна част от брутния вътрешен продукт, така и за останалите. Освен това в туризма след кризата има възможност на преден план да излязат по-малки хотели и семейни къщи от малки селища, където няма струпване на много хора на едно място.
Той смята, че бизнес туризмът и събитийната индустрия ще имат по-бавно завръщане към нивата от 2019 г., защото хората свикнаха да провеждат срещите си онлайн и това ще продължи, особено за по-маловажни събития. Според него обаче при бизнес срещите директният контакт не може да бъде заменен, защото доверие се гради лице в лице. Прогнозата му за бизнес пътуванията пък е, че те ще се възстановят към 2023 г.
36-годишният Ивайло Кожухаров е живял и учил във Варна и изборът му да се развива в областта на туризма идва някак естествено. Той завършва езикова гимназия с немски и английски език, а след това усвоява икономиката на туристическата индустрия в университета в най-големия ни морски град. Още докато учи, започва работа като рецепционист в Албена. А едва 23-годишен става управител на четиризвезден хотел с 250 стаи и над 100 души персонал в същия комплекс.
Туризмът постепенно се превръща в неделима част от живота на Кожухаров. Той става изпълнителен директор на българска хотелска верига с няколко хотела в страната и генерален мениджър на бизнес хотел в София, част от световен бранд. Работейки години наред за определени компании, Ивайло Кожухаров усеща нуждата да започне да прилага своя опит в свое начинание. Създаването на собствена компания е провокирано и от факта, че е все по-търсен за експертен съвет или дори за концепции по отношение на туристическия продукт.
НОВИТЕ ТЕХНОЛОГИИ, АКЦЕНТЪТ КЪМ КОНКРЕТНИ ПРЕЖИВЯВАНИЯ И ИНДИВИДУАЛИЗИРАНИЯТ ТУРИЗЪМ ЩЕ ПРОМЕНЯТ СЕКТОРА
Няколко месеца след началото на самостоятелна дейност пред него се изправя ново предизвикателство – кризата, породена от COVID-19. Това е предизвикателство не само за Hotel Experts BG, а и за клиентите на компанията, много от които са сериозно засегнати от кризата. „Туризмът е работа с хора и за хора и когато в основата на създаването на един качествен продукт са хората, когато неговите качества са обект на субективна оценка, почти няма ден, който да не е критичен“, казва Ивайло Кожухаров.
За него кризата, освен че носи трудности, е и възможност за развитие. Моментът е подходящ да се репозиционират в дейност, която ще им донесе стойност в бъдеще. Той смята, че сега има възможности за инвестиции в туризма – да се купи туристически бизнес на добра цена, да се инвестира в персонал, в база и когато икономиката се възстанови, бизнесът ще връща инвестицията.
Според Кожухаров нещата, които ще променят туристическата индустрия, са три – новите технологии, акцент към конкретни преживявания и индивидуализиран туризъм. Чрез новите технологии се постига все по-голямо автоматизиране на резервационните процеси и достигане до все по-голяма аудитория чрез дигитален маркетинг. Виртуалната реалност пък ще предоставя възможност дадена дестинация да бъде предварително разгледана. Услугите, насочени към конкретно преживяване, и досегът с местна култура, традиции, кухня също ще бъдат част от бъдещото развитие на индустрията. Поставянето на преживяването в основата на туризма е своеобразно връщане към основите на хотелиерството, изоставено в последните години. Третият ефект от кризата ще бъде от особено значение за адаптиране на всяка дестинация към новата реалност. Това е преминаване от масов към индивидуализиран туризъм: съобразен с личните предпочитания и виждане на всеки.