А4Е атакува Европа с прогнози за развитието на своите клиенти
В голяма част от българските малки компании обикновено собственикът е мениджър, директор продажби, директор операции и почти винаги отговаря и за човешките ресурси. Рядко се използва анализ на данните за дейността и се търсят възможности как този анализ може да помогне. Това много често затормозява дейността на подобни компании, те не са ефективни и немалка част от тях едва съществуват и дори прекратяват дейността си.

Снимка: Елена Ненкова
„Събирането на данни и използването им за нуждите на малките и средните компании е дейност с голям потенциал, която много може да помогне за развитието на българските фирми“, казва Христо Хаджичонев, изпълнителен директор на българския стартъп А4Е (Analytics for everyone), чиято основна дейност е анализ на големи бази данни, базиран на изкуствен интелект.
С финансиране от почти 1.2 милиона евро за пет години съществуване А4Е има амбициозни планове, които дори корона кризата не успява да отложи. Една от основните цели е навлизането на пазарите на DACH (Германия, Австрия и Швейцария) и в тази посока компанията разширява екипа си и разработва нови продукти. „Работим по най-големия си проект, който сме имали до момента, за голям ритейлър от Централна Европа, и се надявам, че това ще ни даде тласък за по-нататъшна експанзия в региона“, казва Хаджичонев.
А4Е разработва решения за анализ на исторически и прогнозни данни. Компанията предлага продукти за различни сектори, като помага на бизнесите да автоматизират дадено звено и хората да се фокусират върху други критични процеси, за които е нужно човешко усилие. Основните две направления са прогнозиране на клиентско търсене в търговията и управлението на риск за небанкови финансови институции.
Доскоро А4Е има само собствени разработки, но вече предлага и среда, в която всеки, който има някакво решение за подпомагане на бизнеси, да качи това решение на платформата и то да достигне до голям брой клиенти. Приходите на компанията за 2019 г. са 678 хил. лв. срещу 509 хил. лв. за предходната 2018 г., като за миналата година има и минимална печалба. За А4Е работят 14 души, като тенденцията е екипът да се увеличава.
Идеите за създаване на компания, която разработва такава технология за анализ на големи бази данни, се зараждат при Христо Хаджичонев още преди двайсетина години, когато работи за „Рила солюшънс“. По това време там разработват големи проекти за американски компании и един от тях е за платформа, в която са включени над 150 малки магазина и се анализират техните продажби. Тогава той си казва, че това може да е полезно и на фирмите в България – независимо малки или големи.
През годините той работи в няколко други компании, но идеята продължава да зрее у него. Така през пролетта на 2015 г. петима приятели и колеги се събират в малък хотел в Банско, за да обсъдят съвместното си бизнес бъдеще. Освен него това са Александър Ефремов, Димитър Атанасов, Николай Николов и Тодор Кисов. С част от тях Христо Хаджичонев е съученик, с други работи заедно за Experian в България. Те трябва да решат дали да поемат риска да основат собствена компания, или да продължат да работят на сигурно в голямата компания. „Решението не бе лесно, защото освен новото начинание всеки от нас трябваше да помисли какво ще загуби не само за себе си, а и за семейството“, спомня си Христо Хаджичонев.
След няколко дни трудна дискусия решават да опитат с начален капитал 10 хил.евро, събрани между тях. „Хареса ни идеята да демократизираме аналитичните услуги, които дотогава бяха територия само за големите компании“, допълва спомените Димитър Атанасов.
ЕДИН СТАРТЪП МОЖЕ ДА НАМЕРИ КЛИЕНТИ, ДА НАМЕРИ КАПИТАЛ, НО НЯМА ВЪЗМОЖНОСТ ДА СИ КУПИ ВРЕМЕ
Съоснователите искат автоматизацията на процесите да достигне до по-малките фирми. С голяма част от началния капитал са платени услугите на консултантската компания, която им помага да направят бизнес план и да очертаят структурата на тяхната компания.
„Решихме, че е по-добре да използваме професионалисти, които си разбират от работата, а не да правим неприсъщи на нас неща“, казва Хаджичонев. И докато консултантите от „Импетус капитал“ им помагат да се представят пред инвеститори, на тях толкова им харесва идеята, че самите те решават да станат инвеститори. Така идва и първото външно финансиране от 100 хил. евро, в което дял има и фондът Eleven.
Започват да правят прототипи на своя продукт, имат различни идеи, които еволюират с течение на времето, но основната е да прогнозират приходи и продажби и как това би помогнало на една компания. Следваща стъпка е да намерят клиенти и се насочват към по-малки компании. Те имат опита в разработване на софтуер, но нямат опит като продавачи. Постепенно набират опит, но се оказва, че малкият бизнес в България не е узрял още за подобни услуги и се налага да променят стратегията си, като се насочват и към по-големи фирми. Първият им по-голям клиент са сладкарници „Неделя“, чиито собственици имат по-ясна визия как може да им помогнат автоматизацията и прогнозирането на продажбите. С помощта на първия си клиент успяват да адаптират решението си към нуждите на по-големите компании и да го пригодят по-добре към пазара.
Тогава се появява нуждата от ново финансиране и докато действат в тази насока, за А4Е идва и критичният момент, в който единият от основателите напуска компанията. Това е Тодор Кисов, който започва работа за голяма компания и заедно със семейството си напуска страната. „Важните решения в живота много често не се измерват в рамките на един човек, а са и семейни решения“, казва по този повод Христо Хаджичонев. Процесът по набирането на капитал също не протича гладко, защото един от инвеститорите, банкова институция, не предоставя най-добрите условия при отпуснатия конвертируем дълг.
Въпреки трудностите компанията успява да продължи дейността си и през 2018 г. достига критичната си точка и излиза на нула. Съоснователите поставят условие пред банката да решат въпроса с дълга, но тя оставя нещата, както са. „Един стартъп може да намери клиенти, да намери капитал, но няма възможност да си купи време, ние просто замръзнахме“, казва Христо Хаджичонев. И докато през 2017 г. спрямо 2016 ръстът на фирмата е бил 700%, за 2018 г. той е само 67%. Въпреки че приходите се увеличават, капацитетът няма как да расте без ново финансиране.
След изплащането на дълга новото финансиране е осигурено в края на 2019 г. и А4Е отново поема по пътя на ускорен растеж, докато не настъпва кризата. Според Христо Хаджичонев тя повлиява не само на неговата фирма, но и на клиентите ѝ. И въпреки това той е оптимист за бъдещето. „Не съм гледал на COVID-19 като на нещо, което ни застрашава – както нас, така и клиентите, с които работим“, допълва Александър Ефремов. И дава примери как кризата се е отразила положително на компании от ритейл сектора. „Кризата дава възможност на смелите, които се подготвят адекватно, които инвестират в развитието си и те ще бъдат дългосрочните победители.“