Как Красимир Тръпчев и Clock Software се възползваха от пандемията
В средата на март 2020 г., в самото начало на пандемията, Amazon Web Services регистрира 70% спад в трафика към софтуера за управление на хотели Clock PMS+ в облака. Красимир Тръпчев, главният изпълнителен директор на Clock Software – компанията, която създава Clock PMS+, вижда как бизнесът на над 1200-та абонати от 65 страни изведнъж замира. Никога не си е представял, че туристическата индустрия, която носи на компанията 4 млн. лв. приходи за 2019 г., може да бъде толкова сериозно ударена.
По телефона клиентите споделят своите притеснения, но той не се плаши лесно. За 25 години фирмата с централа във Варна преживява няколко кризи и този път има план за действие. На абонатите са предложени разумни, но не панически мерки за подпомагане в един Пакет на солидарност: „Можеше да си го позволим, защото кризата ни завари с растящи пазари, казва Тръпчев. Поехме изцяло риска да продължим без съкращения на хора и рязане на заплати, макар и при нас спадът на нови клиенти да стигна 80% спрямо предходните месеци.“
През лятото обемът на операциите в Clock PMS+ се връща в нормалния ритъм. Нещо повече: пандемията изкарва на преден план нуждата от автоматизация в управлението на хотелите, а това е добре дошло за Clock Software и нейните облачни софтуери за управление на имоти. Високата степен на автоматизация все пак означава по-малко персонал в хотелите по време на кризата и по-добър диалог с клиентите.
В месеците на затишие много мениджъри си дават сметка, че сега е моментът да подменят традиционните системи за управление. В резултат броят на новите абонати на Clock Software отново тръгва нагоре. Хотелиерите намират приложение на купища продукти, които от години са в облачния софтуер, но се ползват малко.
В един момент всички клиенти заявяват желание да получат в абонамента функцията за подаръчен ваучер. Тръпчев веднага изразява любопитство защо го правят и разбира, че от хотелите молят клиентите си да не искат предплатените суми обратно, а да се възползват в бъдещи престои, срещу което им дават подаръчни ваучери.
Дигиталните услуги за гости също намират нов контекст.
АКО ПРЕДИ ОНЛАЙН РЕГИСТРАЦИЯТА Е БИЛА ПРИЕМАНА ПРОСТО КАТО ПРИЯТНА ФУНКЦИЯ, СЕГА БЕЗКОНТАКТНИТЕ УСЛУГИ СЕ ПРЕВРЪЩАТ В НЕОБХОДИМОСТ
Клиентите могат да персонализират престоя си, да се регистрират, дори да си изберат стаята, ако хотелът дава такава възможност. Кризата пречупва дори скептичните хотелиери, които смятат, че ако въведат дигитални услуги, това ще влоши персоналното им отношение към гостите. „Преди изслушваха предложенията ни с половин ухо, но сега изведнъж оцениха възможността на софтуера за безконтактно обслужване, което стана хит на сезона. Всички започнаха да общуват с клиентите по модела на авиокомпаниите“, казва Красимир Тръпчев.
Clock PMS+ е разработен така, че излиза от рамките на софтуер за управление на хотели и обхваща цялото пътешествие на гостите и това се харесва на потребителите. От създаването на компанията Красимир Тръпчев и тримата му съдружници Росен Костов, Георги Георгиев и Диана Тръпчева следват максимата, че ако търсиш решение на проблемите с правилните продукти, ще се намерят клиенти, които да ги купят.
Още като студенти по информационни технологии в Икономическия университет във Варна през 1994 г. те започват малък бизнес с продажба на компютри. Още тогава търсят и подходящ софтуер за всеки клиент, за да продават по-лесно на архитектурни бюра, счетоводни къщи и др. Една от поръчките идва от Международния дом на учените във Варна. Управителят, макар и пред пенсия, е много взискателен в подбора на софтуера за управление на имота и отхвърля направените му предложения.
„Накрая му казахме „дай да ти направим ние софтуера, да видим колко пък да е сложно“, разказва Тръпчев.
През 1996 г. инженерите представят първия си продукт – ClockFront за Windows, софтуер, който интегрира управлението на ежедневните операции с онлайн каналите и традиционните продажби. Това слага началото на новата им технологична компания. По същото време в България върви масова приватизация на хотели и те следят всички сделки с идеята да продадат софтуер на новите собственици. В следващите години ClockFront става един от най-популярните технологични продукти сред хотелиерите в България. Компанията разработва програми за управление на ресторанти и складове и нови версии на ClockFront – Clock Evolution. През 2009 г. Clock Software има 600 клиента в България, Румъния, Сърбия, Македония, Хърватия и Черна гора и 1.36 млн. лв. приходи.
Основателите ѝ обаче решават да се впуснат в ново начинание – разработка на програма, базирана на навлизащите облачни технологии. Имат средствата и визията да заменят инсталационните софтуерни решения с облачна платформа, достъпна по модела софтуер като услуга. Предизвикателството е сериозно. Много програмисти се преквалифицират в разработчици на кодове за софтуер като услуга. Разликата по думите на Тръпчев е „много голяма“. Ако в единия случай програмират инсталация, която се ползва от един клиент, сега трябва да мислят за нещо, „което работи дори и извънземните да кацнат“.
Регистрират компания оператор в Лондон. Транзакциите са заложени като автоматизиран процес, а в България „не може да се използват всички платежни услуги, които PayPal предлага в Англия“.
Вместо да се хвърлят направо в океана, тримата опипват почвата с малък проект за софтуер, който обслужва малки места за настаняване с техните малки функционални нужди. През 2012 г. те представят първия си облачен софтуер InnHand – безплатна система за резервация в интернет, която може лесно да се интегрира в уебсайта и Facebook страницата на имота. Решават, че не е честно да вземат пари за нещо, което разработват експериментално. Пускат и няколко платени функции, за да не са на загуба, но малко клиенти проявяват интерес. Животът на InnHand е само една година.
На 1 октомври 2013 г. съдружниците празнуват пускането на облачната система за управление на хотели Clock PMS+ с мисълта да завладеят целия свят. Проблемът е, че не знаят как. С органичния маркетинг стигат до две групи клиенти – абсолютни иноватори и малки независими хотели. Когато големите доставчици се държат „като Nokia, преди да фалира, и не обръщат внимание на малките хотели“, в Clock Software са напълно всеядни. Сключват договор с всякакви хотели, сервизни апартаменти, къмпинги. Имат дори клиент в Южна Африка с „много сигурен хотел, който предлага решетки на прозорците“. Днес това им изглежда странно на фона на абонати с вериги от 50 хотела.
Тръпчев още изпитва вълнение, когато разказва за появата на първия голям клиент. Случва се на Бъдни вечер, два месеца след като пускат софтуера – на служебната поща пристига запитване от чужденец. Справката в LinkedIn показва, че господинът управлява голям френски холдинг с дейности в здравеопазването, социалния и семейния туризъм, недвижимите имоти и нови технологии. Мейлът изглежда странно предвид клиентелата от малки хотели и Тръпчев се заема да отговори лично. Към онзи момент фирмата няма търговски отдел, тъй като собствениците смятат, че клиентите сами ще намират продуктите. (Впоследствие се оказва, че това е грешен подход.)
Размяната на имейли му показва, че човекът е стигнал до Clock PMS+ през Google и за няколко часа е успял да конфигурира тестова система, която му се сторила много семпла и бърза. В първия работен ден на 2014 г. двамата се срещат в Париж. В разговора разбира, че холдингът усилено придобива хотели под бранда Popinns и се нуждае от гъвкава и лесна за използване система за управление. Една година българската компания работи с Popinns в пилотен режим. След този проект става все по-лесно да стигат до други хотели от Франция с високи рейтинги в Tripadvisor и Booking.com. Франция се очертава като най-големия пазар за Clock PMS +. Договорът с HappyCulture за хотелите от Honotel Group през 2018 г. и сега осигурява работа по време на пандемията.
Clock Software става част от технологичната революция, която променя хотелската индустрия и въздействието върху преживяванията на гостите. Подривната технология, която работи на мобилни устройства, е трън в очите на големите доставчици, които „едва наскоро започнаха да пускат виртуализирани версии на старите си приложения“. Решението услугата да се предлага на месечен абонамент е по-изгодно от инвестирането в инфраструктура. „Това е причината от Popinns да започнат разговора с нас, независимо че продуктът беше в ранна фаза. Никой не иска да купува хардуер за 60 хотела по 20 хил. евро“, казва Тръпчев.
Компанията преодолява бариерите в изграждането на директна връзка между софтуера и най-големите онлайн базирани резервационни системи Booking.com, Еxpedia.com, Venere.com, Hotels.com, Hotelwire. „Отне ни няколко години да обясняваме на провайдърите на Booking.com кои сме и защо се борим да свържем с тях хотелската система“, споделя изпълнителният директор. Когато броят на каналите за дистрибуция става много голям, той аутсорсва дейността на компании за канален мениджънт.
КУПУВАЙКИ CLOCK PMS+, КЛИЕНТИТЕ КУПУВАТ И ВРЪЗКИТЕ С КАНАЛНИТЕ МЕНИДЖЪРИ
Промените по резервациите в тези канали влизат директно в хотелската система, което също е новост за 2015 г. И големите го предлагат, но „тяхното решение беше адски скъпо и тромаво“.
Една друга голяма сделка през 2014 г. – с американската верига Lark Hotels с 27 бутикови хотела, свързва Clock Software с голям клиент с изключително високи изисквания към персонализацията в обслужването на гостите и връзките с други системи. Тръпчев нито веднъж не се е срещал на живо с мениджърите на Lark Hotels. (Впрочем той от 2008 г. общува с клиентите дистанционно.) Американците сами внедряват Clock PMS+ и изграждат собствена екосистема, като разработват приложения според представата им за клиентско преживяване.
Американският пазар е цел на Clock Software и от 1 октомври 2020 г. има търговски представител в САЩ. Това е част от плана за умерено разширяване с екипи в Белгия, Лондон, Мюнхен и Варна. Маркетингът има нужда от свежа сила. „Досега действахме като в „Пустинна буря“, където всичко започва с авиацията – обяснява Тръпчев. – Достигаш всяка точка, но това не означава, че си превзел територията. Докато не дойде пехотата в лицето на местните търговски екипи, не можеш да стигнеш до истинско наситено присъствие. Опитваме да облечем големите си амбиции за пазара в действие.“
Ако реши, може да ускори процеса на разрастване с финансиране от рискови инвеститори, но той упорито отказва такива предложения. Следва политика на независимост, която позволява да се вземат „най-добрите решения за клиентите и за компанията“. Конкурентите привличат капитал, някои „по 50 млн. долара“, но той смята, че понякога рисковите инвеститори налагат политики как да се разработва и какво да се предлага, а това не му харесва.
„Един голям платежен оператор искаше да ни купи, за да интегрира платежните си услуги в нашата система и да принуди клиентите да работят само с тях. От опит знаем, че нито един платежен оператор не покрива всички кътчета на света“, казва Тръпчев. Перспективата за бърза експанзия не му изглежда атрактивна, ако продуктът не е оптимален за клиентите. Държи компанията да остане частна. Откакто са създали Clock Software, основателите искат да е едно добро място за работа (имат 70 души персонал) и да правят интересни и различни неща. Свободата да вземат решения, без да съгласуват с никого, носи ползи. „Присъствието ни по света е минимално спрямо това, което мислим, че може да постигнем, но всички играчи в нашия сегмент са още в самото начало“, смята Красимир Тръпчев.