Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
Close Menu
Close Cart
5 януари 2021, 15:46

Икономиката на България през 2021: Здравеопазване

Forbes Bulgaria

Избрани статии и новини от редакцията на Forbes Bulgaria

2020 бе година на предизвикателства във всички сфери на обществения живот. Безспорно ключовото събитие в нея, в това число и най-вече за здравеопазването, бе COVID-19 пандемията.

Красимир Грудев, председател на Националното сдружение на частните болници

Тя преобърна целия нормален ход на здравното обслужване – много от структурите в извънболничната помощ (първична и специализирана) силно редуцираха дейността си, често (и досега) пациентите не получаваха необходимата им помощ или се консултираха онлайн. Това влоши качеството и своевременността на предоставяните медицински услуги. Състоянието на някои от пациентите с хронични заболявания се влоши критично.

В същото време работата на системата на болничната помощ по причина на пандемията бе на два пъти ограничавана по за месец и половина само до спешни и неотложни дейности, което допълнително влоши обслужването на нуждаещите се от болнична помощ пациенти.

Наред с това по време на двата пика се наложи спешно реорганизиране на много от отделенията на болниците в COVID отделения, което ангажира по-голямата част от финансовия ресурс и персонала им, а на някои от по-малките блокира напълно другите дейности.

Близо 8000 медици излязоха от строя поради заразяване с коронавируса за дълго време, някои от тях – завинаги…

В икономически план балансът на приходи и разходи, особено в болниците, бе тотално нарушен – рязко нараснаха разходите – за допълнително медицинско оборудване и средства за колективна защита, за лични предпазни средства, за медикаменти и дезинфектанти, за персонал. Цените на много от медикаментите и консумативите се повишиха поради спиране на производства, нарушени търговски връзки и логистика, спекула. Някои си останаха трайно 3–4 пъти по-високи от преди пандемията, а в отделни периоди достигаха нива 20–30 пъти по-високи от предишните. В същото време приходите рязко намаляха поради ограничения та за планов прием, страха на хората да посещават болниците заради редуцирани дейности и липса на персонал.

Частично неутрализиране на този дисбаланс стана възможно с решението на НЗОК и БЛС за компенсиране на очакваните сред­номесечни приходи на болниците и извънболничната помощ до 85%, както и финансовото подпомага­не на медицинския и немедицинския персонал, работещ в COVID от­деленията по програма на Минис­терството на здравеопазването.

Въпреки това секторът на здра­веопазването посреща 2021 г. сил­но дебалансиран в икономическо, структурно и кадрово отношение. Обемите в дейността на сектора са не повече от 60% от миналого­дишните, въпреки че той е един­ственият сектор в икономиката, който не преустанови дейността си нито за час. Това е така, за­щото борбата с COVID 19 отне­ма многократно повече финансов, времеви, кадрови ресурс за едини­ца случай, отколкото другите за­болявания, лечението на които бе силно ограничено. Това изключва­ше през 2020 г. възможностите за растеж. Тенденцията е тези дисба­ланси да се запазят поне до среда­та на 2021 г. Засега това изключва прогнозите за растеж през 2021 г. и оставя прогнозите за възстано­вяване до края є силно вариативни.

Възможностите за растеж са свързани със състоянието на паза­ра, но пазарът на медицински ус­луги навсякъде по света и в Бъл­гария е относително постоянен във времето и силно национално ограничен. Влиянието на глобални­те процеси и тенденции върху него по правило е косвено и се изразява преди всичко в навлизането на нови технологии (медицински, IT, науч­ни). Тъкмо поради това пандемия­та наред с негативните последици, които причини на целия общест­вен живот, даде и – доколкото не е приключила – ще продължи да дава рязък тласък в развитието на диагностиката и новите мето­ди на лечение, на въвеждането на нови технологии по цялата вери­га на здравеопазването. И това се отнася не само до разработване и внедряване на ваксини от ново по­коление, но и до ускорен и задъл­бочен анализ на ключови процеси на въздействие и взаимодействие на SARS-CoV-2 и други вируси. Не само вирусологията, имунология­та, епидемиологията, но и кардио­логията, ендокринологията, нефро­логията, научните изследвания на автоимунните заболявания и мно­го други получиха тласък в разви­тието си за години напред.

ВЕРОЯТНО ОПИТЪТ И ПОУКИТЕ ОТ ПАНДЕМИЯТА ЩЕ ПОВЛИЯЯТ И НА СТРУКТУРАТА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО В НАЦИОНАЛЕН МАЩАБ

Дългогодиш­ното пренебрегване на ключови за сектора проблеми като недостига на лекари и специалисти по здравни грижи, неравномерното разпреде­ление и лошото структуриране на медицинската помощ по региони, недостатъчният брой и дори пъл­ната липса на лекари от опреде­лени специалности в цели области, пренебрегването на кадровото и структурното обезпечаване на ле­чението на инфекциозните заболя­вания, недостатъчният брой анес­тезиолози реаниматори и други поставиха системата на здравео­пазване у нас пред едно от най-се­риозните є изпитания досега. Ако тези диспропорции не се преодо­леят в спешен порядък, следва­щи епидемични кризи може да се окажат далеч по-фатални за об­ществото. Поуките и опитът, натрупан по време на кризата, мо­гат да ни помогнат за правилното преструктуриране на здравеопаз­ването и е най-подходящо това да започне още през 2021 г. в периода на неговото възстановяване. Не­обходимо е, разбира се, разработ­ването на дългосрочна държавна политика с осигурено финансиране, ясно разчетени задачи и срокове, подходящи и навременни законода­телни промени. Настоящата кри­за е и възможност да осъществим дълго отлаганата реформа в здра­веопазването в правилната посока, подсказана ни от сегашния опит и с участието на всички заинтересо­вани страни. За това могат да по­могнат средствата, предвидени за България в новия програмен период 2021–2027 на ЕС.

Що се отнася до непосред­ствените перспективи за разви­тието на сектора, спадът в ико­номическия растеж през 2020 г. и вероятно по-бавното му възста­новяване през 2021 г. ще окажат въздействие. Състоянието на ико­номиката влияе върху здравео­пазването предимно чрез обема и събираемостта на здравноосигури­телни вноски и данъци и предоста­вянето им за извършване на здрав­ноосигурителните плащания. Но поради очакваното по-бавно дос­тигане до нормалните обеми очакваното общо състояние на иконо­миката през 2021 г., респективно по-малкият обем генерирани таки­ва вноски, няма да се отрази съ­ществено върху него.

Независимо от очакваните темпове на възстановяване на нормалния ритъм на функционира­не на здравеопазването, отпадане­то на пандемията ще има най-мал­ко следните ефекти върху него:

Увеличено търсене на медицин­ски услуги поради факта, че много от пациентите са отложили сами или са били принудени да отложат своето лечение за дълъг период от време.

Усложнени и хронифицирали слу­чаи поради тази причина, лечение­то на които изисква по-дълго вре­ме и струва по-скъпо.

Повишена потребност от ре­хабилитация и по-дълго възстано­вяване, включително и в болнични условия, при пациенти, прекарали коронавирусната инфекция.

Лечение на усложненията вслед­ствие на прекарана инфекция, кои­то, както се установи вече, са дълговременни, засягат множество органи и отключват редица ав­тоимунни заболявания.

Като цяло здравеопазването ни е изправено пред една трудна, из­пълнена с неизвестности и нови предизвикателства година, която заедно с изминалата може да про­мени бъдещето му съществено.

Автор: Красимир Грудев, председател на Националното сдружение на частните болници

Най-добрите нови хотели в Европа през 2020 Как 24-годишният Руслан Летейски превърна Checkout X в компания за милиони

Свързани статии

Икономиката на България през 2021: Недвижими имоти

Бизнес

Икономиката на България през 2021: Недвижими имоти

Икономиката на България през 2021: Търговия

Бизнес

Икономиката на България през 2021: Търговия

Икономиката на България през 2021: Автомобили

Бизнес

Икономиката на България през 2021: Автомобили

Икономиката на България през 2021: Фармацевтика

Бизнес, Водещи новини

Икономиката на България през 2021: Фармацевтика

Икономиката на България през 2021: Аутсорсинг

Бизнес, Водещи новини

Икономиката на България през 2021: Аутсорсинг

Икономиката на България през 2021: Индустрия

Бизнес, Водещи новини

Икономиката на България през 2021: Индустрия

Реклама

Избрано

отпреди 3 дни

Cycle Gets: българският претендент на пазара за велосипедни рамки в Европа

отпреди 4 дни

Като за начало – мореплаватели

13 януари 2021, 15:20

Отлагане на неизбежното или мост над пропастта?

11 януари 2021, 18:59

От речено в сторено: по-полезни и по-ефективни със Сървис дизайн

11 януари 2021, 12:52

Богдана Вътева: Тандем в ново поколение

8 януари 2021, 19:57

След вируса: възстановяване или общо пренастройване

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • FORBES 30 под 30
  • FORBES Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • Условия
    • Категории
    • Жури
    • Победители 2020

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2021 FORBES. Всички права запазени. © 2021 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени