Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
Close Menu
Close Cart
6 януари 2021, 16:25

Икономиката на България през 2021: Фармацевтика

Forbes Bulgaria

Избрани статии и новини от редакцията на Forbes Bulgaria

Коронавирус пандемията се превърна в катализатор на редица процеси и изкара на повърхността проблеми, които през годините бяха неглижирани. В България тя осветли крещящата нужда от реформи и цялостно модернизиране на сектора на грижата за здравето – неща, за които бизнесът от години апелира.

Димитър Димитров, изпълнителен директор на „Софарма трейдинг“

Това е и причината да подкрепим усилията на държавата да въведе електронното здравеопазване като основа за изграждането на съвременна здравна система. Само за няколко месеца електронното направление стана факт и сега с готовност очакваме електронната рецепта!

Това са първи стъпки и вярвам, че положителните промени ще продължат и през новата година. Ключово е да бъде преосмислен тежкият регулаторен натиск, който прави пазара ни непривлекателен. В условия на силен ценови натиск големите международ­ни компании губят мотивация да останат в България. А от това страдат пациентите, защото вся­ка година пазара ни напускат над 500 лекарства.

Когато говорим за потреби­тели, тяхното поведение също се промени. В резултат от неиз­вестните, свързани с пандемията, в най-пиковите є моменти се от­ключи т.нар. стресово пазаруване и презапасяване в основни кате­гории. Ние правехме доставки на всеки два часа, но рафтовете се изпразваха почти веднага. В пър­вите месеци заради затворените граници имаше несигурност дали всички доставки ще се изпълнят, а по време на втората вълна сери­озно въздействие оказа големият брой на заболелите. Въпреки това производителите, търговците на едро и на дребно работихме актив­но с институциите, за да осигурим нужните количества.

Промяна усетихме и в ценовата чувствителност на потребители­те, при което наблюдавахме ръст в промоционалните предложения. През миналата година те заемаха около 20% от общите продажби на аптеките ни. Същевременно ин­тересът към козметичните про­дукти, особено във високия ценови клас, беше по-слаб. Една от при­чините е намаленият човекопоток във физическите обекти, както и фактът, че тези продукти не се възприемат като есенциални. Въ­преки това вярвам, че интересът към козметичните продукти ще се възстанови бързо след нормализи­ране на ситуацията с COVID-19.

ПОСЛЕДНАТА И НАЙ-ВАЖНА ПРО­МЯНА Е СЕРИОЗНИЯТ ИНТЕРЕС КЪМ ОНЛАЙН ПАЗАРУВАНЕТО. НА ГЛОБАЛ­НО НИВО ПОВЕЧЕТО БИЗНЕСИ НАСОЧИ­ХА ФОКУСА КЪМ ОНЛАЙН КАНАЛИТЕ СИ.

Като тенденция забелязваме, че все повече големи компании плани­рат съкращаване на физическите си обекти и разширяване възмож­ностите за онлайн продажби.

Ние в „Софарма трейдинг“ зна­ехме, че това е бъдещето още през 2015 г., когато започнахме да рабо­тим по нашата ритейл дигитална стратегия и онлайн аптека. A 2020 г. потвърди тази посока, когато още през пролетта онлайн поръч­ките нараснаха между 2 и 2.5 пъти и повишеното използване на този канал се запази дори през летни­те месеци, които бяха по-спокойни откъм вирусна активност. Втори сериозен пик имаше в последните месеци, като от октомври с над 150% нараснаха продажбите на ле­карства без лекарско предписание и на хигиенни продукти, които пре­ди пандемията пациенти предпочи­таха да купуват от физическите обекти.

Със същата отдаденост, с коя­то развиваме физическите обекти SOpharmacy, работим за подобре­нието на онлайн канала ни, защо­то осъзнаваме неговото значение. Затова още през 2019 г. старти­рахме проект за внедряване на нова платформа за електронна търговия, която да ни позволи да интегрираме възможностите на физическите ни обекти и онлайн. От септември 2020 г. тя вече е факт и съм щастлив, че успяхме да изградим много по-високо ниво на интеграция на онлайн операциите ни в ритейл сегмента със складо­вата и логистичната ни база.

Работим с едно от най-добри­те технологични решения в между­народен план, което даде възмож­ност да подобрим клиентското преживяване и да направим по-ин­туитивна подредба на асортимен­та от над 10 хил. продукта в ка­тегории. Не на последно място, успяхме да предложим услугата „кликни и вземи“ (Click & Collect), която позволява на клиента да пазарува онлайн от всяко удобно за него място и да вземе поръч­ката си от най-близката аптека SOpharmacy, без това да води до допълнителни разходи за него.

Още преди да обявим и популя­ризираме click & collect услугата, за по-малко от два месеца от нея се възползваха над 1000 клиенти.

А ТОВА, КАКТО ИНТЕРЕСЪТ КЪМ ОН­ЛАЙН ПАЗАРУВАНЕТО НА ЛЕКАРСТВА, Е ДЪЛГОСРОЧНА ТЕНДЕНЦИЯ, КОЯТО НЯМА ДА СПРЕ С ПРИКЛЮЧВАНЕТО НА ПАНДЕМИЯТА

Дори напротив, ако погледнем на глобално ниво, пре­ди няколко месеца Amazon старти­ра в САЩ своята онлайн аптека, като още преди две години даде ясна заявка, че ще навлезе на фар­мацевтичния пазар.

За съжаление, възможностите за българските пациенти за онлайн покупката на лекарства не са тол­кова големи поради факта, че има строга забрана за онлайн продажба на продукти по лекарско предписа­ние – нещо, което в редица държа­ви от Европа и света е напълно либерализирано. Аз обаче силно се надявам, че това може да се про­мени скоро, защото първата стъп­ка – въвеждането на е-рецептата, скоро ще бъде факт.

През 2021 г. ще продължим ак­тивно да развиваме нашия мно­гоканален ритейл, тъй като сме убедени, че и в новата дигитална ера това остава най-устойчивият бизнес модел. С предстоящата по­етапна интеграция с придобитата верига аптеки под марката Ceiba, Sanita и SCS ще имаме възможност да увеличим покритието на услу­гата Click & Collect. Винаги сме имали амбициозна програма, така че продължаваме интензивната работа и инвестиции в дигитална­та ни стратегия в ритейла, чрез която ще добавяме и подобряваме услугите и цялостното изживява­не на нашите лоялни и нови кли­енти. През 2021 г. работим и по следващата голяма стъпка в тази посока, а именно собственото ни мобилно приложение. То ще предос­тави още повече улеснения на потребителите и ще засили достъпа им до нашите продукти и услуги. Идеята ни е да можем да предос­тавим ключовите услуги на една аптека през удобството на собст­вения телефон.

2020 г. наистина беше трудна за всички, но най-сериозно натоварва­не и критични отговорности поне­се секторът на грижата за здраве­то и свързаните с него дейности. Досега бяхме свикнали фармацевтичният сектор да нараства вся­ка година, което ни даваше пред­видимост, но през изминалата се редуваха месеци на рекордни обе­ми, последвани от съществени спадове и кратки периоди на връ­щане към прогнозните резулта­ти. Веригата на доставки беше подложена на първия є глобален стрес-тест и видяхме, че компа­ниите, изградили устойчива и гъв­кава такава, се справят по-добре. Съществена тенденция в тази по­сока е и навлизането на изкустве­ния интелект (AI) и автоматиза­цията на цели процеси – нещо, в което отдавна инвестираме. За пример ще дам системата за прогнозиране и планиране на търсене­то, която внедрихме наскоро. Тя използва възможностите на AI, да­вайки ни по-добра предвидимост и гъвкавост.

А каква ще бъде 2021 г. за сек­тора и какво ще ни донесе все още е рано да предвидим, защото само преди няколко месеца СЗО пре­дупреди за нова, трета, вълна на пандемията в първите месеци на годината. Силно вярвам, че каква­то и да бъде, тя ще донесе проме­ни в положителна посока. Особено сега, когато всички заинтересова­ни страни видяха ясно нуждата от въвеждане на модерна и разум­но регулирана здравна система в най-кратки срокове.

Автор: Димитър Димитров, изпълнителен директор на „Софарма трейдинг“

Кои страни най-много пострадаха от коронавируса? С план за спестяване нито ще станем богати, нито зелени

Свързани статии

Икономиката на България през 2021: Земеделие

Бизнес

Икономиката на България през 2021: Земеделие

Икономиката на България през 2021: Енергийни пазари

Бизнес

Икономиката на България през 2021: Енергийни пазари

Икономиката на България през 2021: Недвижими имоти

Бизнес

Икономиката на България през 2021: Недвижими имоти

Икономиката на България през 2021: Търговия

Бизнес

Икономиката на България през 2021: Търговия

Икономиката на България през 2021: Автомобили

Бизнес

Икономиката на България през 2021: Автомобили

Икономиката на България през 2021: Здравеопазване

Бизнес, Водещи новини

Икономиката на България през 2021: Здравеопазване

Реклама

Избрано

отпреди 8 часа

Новият път на сметаната

отпреди 2 дни

Новият главен изпълнителен директор на Банка ДСК Тамаш Хак-Ковач – реализъм в действие

15 януари 2021, 13:43

Cycle Gets: българският претендент на пазара за велосипедни рамки в Европа

14 януари 2021, 19:19

Като за начало – мореплаватели

13 януари 2021, 15:20

Отлагане на неизбежното или мост над пропастта?

11 януари 2021, 18:59

От речено в сторено: по-полезни и по-ефективни със Сървис дизайн

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • FORBES 30 под 30
  • FORBES Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • Условия
    • Категории
    • Жури
    • Победители 2020

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2021 FORBES. Всички права запазени. © 2021 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени