Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
Close Menu
Close Cart
11 януари 2021, 12:52

Богдана Вътева: Тандем в ново поколение

Вероника Шербанова редактор във Forbes

Мои любими теми са здравеопазването, културата и социалното предприемачество.

Петък, 13 март е, в България тъкмо офи­циално е обявено началото на извънредното положение. През уикенда след това упра­вителят на месопреработващата компания „Тандем-В“ – 24-годишната Богдана Вътева, измисля план за преструктуриране на цяло­то производство, така че да се спазят но­вите изисквания, но и работата да не спира. В понеделник събира мениджърския екип, об­съжда плана и във вторник преструктурира­нето на компанията е факт. Цялата фирма се разделя на два екипа – единият работи една седмица, а на следващата почива и то­гава застъпва вторият екип, като не се за­сичат помежду си.

Откакто е начело на „Тандем-В“, Богдана Вътева се сблъсква с неочаквани предизвикателства. Най-сериозното до момента е корона кризата, която я принуждава на два пъти да измисли изцяло нова организация на производството
Снимка: Елена Ненкова

Наред с предизвикателствата, които но­вата организация сама по себе си предизвик­ва, изведнъж заявките се удвояват – хората масово започват да се запасяват с храни­телни продукти, и поръчките трябва да бъдат изпълнени веднага с половината от служителите. „Беше много трудно, но абсо­лютно всички се справиха, проявиха стоици­зъм, защото и чисто физически е трудно за издържане. Никой не се оплака, просто хора­та го издържаха и всичко продължи“, разказва Вътева, която стана част от тазгодишна­та селекция на Forbes България „30 под 30“.

Именно пандемията е едно от най-го­лемите изпитания за Богдана Вътева, дъ­щерята на съоснователя на „Тандем“ Кирил Вътев. Той създава месопреработващата компания заедно с брат си Тодор Вътев през 90-те години на миналия век, после двамата разделят бизнеса, а днес децата му Дамян и Богдана са негови съдружници в „Тандем-В“.

Богдана Вътева поема управлението на компанията през април 2019 г., след като предишният изпълнителен директор напус­ка. Месеци по-рано – през лятото на 2018 г., Вътева се завръща в България от Вели­кобритания, където завършва основното си образование и университета „Брунел“ със специалност бизнес и мениджмънт.

КАЗВА, ЧЕ ОЩЕ НА 16 ГОДИНИ Е ЗНАЕЛА, ЧЕ ЩЕ СЕ ВЪРНЕ И ЩЕ РАБОТИ В СЕМЕЙНАТА ФИРМА

„Това винаги си е стояло на масата. Имах избора да правя нещо друго, но за мен „Тан­дем-В“ си е част от семейството, не е просто работа или просто бизнес. Фирмата е три години по-голяма от мен“, споделя тя.

Малко след завръщането си в България Вътева започва да работи в „Тандем-В“ – два месеца транжира месо, а след това се включва и в осоляването, което е следваща­та стъпка от производствения цикъл.

В началото не мислеха, че мога да издържа“, спомня си Въте­ва. Работата е тежка – за­почва сутрин в 6.30 часа и се транжира месо до 14 часа на 7 градуса температура. По думите ѝ обаче тази стъпка ѝ е помогнала много – не само да види отблизо процеса на работа, но и дългогодишни служители, които я познават от дете или са в компанията, преди тя да се роди, да я приемат по-сериозно и да по­вярват, че е достатъчно отговорна и могат да ѝ се доверят за решенията, които взема днес.

Първоначалният ѝ план е да мине през всички стъпки на производството, но се оказва, че има по-голяма нужда от нея в администрацията, където тече организа­цията на планираните от години ремонт и реконструкция за разширяване на производ­ството. Планът е да се изгради допълни­телна структура, която да свързва двете съществуващи сгради, като едновременно с това се разшири мястото за опаковането и пласмента. Освен това ще бъде отделено помещение за модерни сушилни за производ­ство на сурово сушени колбаси – те са от най-високия клас при месните продукти, с което да се удвои възможността за произ­водството им, което в момента се случва в предприятието на фирмата в Габрово. Въ­тева веднага се залавя за работа. Запознава се в детайли с плановете, работи с проек­тантите и участва в изготвянето на чер­тежите.

През април 2019 г. Богдана Вътева поема управлението на „Тандем-В“. „Аз поех цяла­та оперативна работа буквално от същия ден след напускането на предишния изпълни­телен директор“, разказва Вътева. Въпреки че има подкрепата на целия екип, ѝ се налага още от първите дни да се впусне в дълбо­кото. Веднага трябва да се справи с голям проблем за фирмата – заразата от африкан­ска чума и свързаното с нея рязко увеличава­не на цените на суровините, като някои от тях скачат с 40%. „Буквално на следващия ден, след като поех управлението, с търгов­ския директор седнахме и започнахме да це­нообразуваме“, спомня си Вътева.

Едновременно с това започват работи­те по реконструкцията, което създава го­леми затруднения през есента и зимата, когато е силният сезон в сектора – тра­диционно се ядат повече месни продукти, заявките се увеличават значително и около празниците. Голямото предизвикателство е, че производството не спира и се налагат промени в организацията в движение, за да се случват и двете дейности едновременно.

През март тази година пък пандемия­та поставя всички в нова и непозната си­туация. До момента са факт две мащабни реорганизации на производството, така че да се гарантира както това работата да не спира, така и безопасността на всички 180 служители във фирмата. Въпреки всич­ки сътресения по думите на Вътева „Тан­дем-В“, с 23 430 000 лв. нетни приходи от продажби за 2019 г., бележи 13.8% ръст в оборота между януари и септември на тази година в сравнение със същия период на ми­налата.

Вътева запазва измислената от нея в първите дни на карантината организация на производството до началото на октом­ври. Решава да не прави промени през лято­то, когато случаите на COVID-19 намаля­ват, тъй като честите смени биха създали чувство на несигурност у служителите. „В неясната обстановка трябва да има някак­ва яснота, доколкото това е възможно, да няма резки промени, да не се създава в нито един момент усещането, че нещо е тръг­нало на зле, че не знаем какво да направим.“

Богдана Вътева в зоната за комисиониране на „Тандем-В“, където защитните облекла са задължителни дори и извън ситуацията на пандемия

Решава да осъществи втората реоргани­зация заради настъпването на силния сезон. Тя създава две огледални производства с по седем часа работа с ротация в рамките на един ден, като всяка седмица екипите сме­нят местата си. Такава организация не е правена в историята на компанията. „Раз­мишлявах как и вълкът да е сит, и агнето – цяло, как да сме обезпечени максимално по отношение на коронавируса и евентуал­ни карантини и да успеем да изкараме абсо­лютния максимум от силния ни сезон – да можем да хванем всички продажби и да не разочароваме нито един клиент“, обяснява Вътева.

Наред с новата организация на работата в производство­то Богдана Вътева въвежда и различен управленски подход. „Баща ми цени мнението на хората, допитва се до тях, но в същото време неговият стил на управление е малко по-авторитарен. Това не е моят подход. В крайна сметка сме фирма с много процеси и всеки познава най-добре спецификата на своята работа. Аз предпочитам да имам мнението на всички и накрая да достигнем до едно решение, в което всички са участва­ли. Така нещата се случват по-плавно, но го няма усещането, че може да има нещо нало­жено насила, което за мен е важно“, казва тя.

Добрата комуникация ѝ помага много по време на корона кризата, когато едно от най-големите предизвикателства е, че двата екипа не се виждат на живо и не кон­тактуват по никакъв начин. В началото на пандемията всички служители са събра­ни в една от столовите, за да им предста­вят целия план за реорганизация на произ­водството и новите правила, които всеки от тях ще трябва да спазва. Така в тази критична ситуация, засилена от увеличе­ните заявки, успяват да се справят, без да нарушават принципите на работа и без да викат допълнително хора.

В офиса на Богдана Вътева има две бюра. Моделът е запазен още от времето, кога­то начело на компанията са Кирил и Тодор Вътеви. Тя седи на едното бюро, а когато баща ѝ идва в офиса, сяда на другото. Въпреки че Вътев е неделима част от компанията, решенията днес са изцяло в ръцете на дъщеря му. „Оставил съм ѝ пълна свобода“, казва той. От своя страна Богдана Вътева оценява колко е важно да има възможността да се допита до баща си при нужда от съвет. „Поемането и продължаването на един семеен бизнес е предизвикателство. Когато не си бил оперативно от самото начало, няма как да познаваш всеки детайл и да знаеш историята, така че е предимство да има човек с този опит, който е минал по този път и винаги може да си спомни, да разкаже, да помогне“, казва Вътева. Тя уточнява, че черпи от опита на баща си, особено когато има нужда от съвет по отношение на технологията и машините, както и за реконструкцията, която е негова отдавнашна мечта. И въпреки че има свободата да взема сама решения, има възможността и да споделя идеите си за развитието на компанията и да чуе мнението му.

ВЪТЕВА ЗАПАЗВА ИНОВАТИВНИЯ ДУХ, С КОЙТО БАЩА Ѝ СЪЗДАВА „ТАНДЕМ-В“.

„Продължавам със същата решителност, тъй като той е изключително предприемчив, изключително целеустремен, и аз смятам, че запазвам тази линия“, посочва тя.

Под нейно ръководство компанията започва да изнася продукти в чужбина. От лятото на тази година „Тандем-В“ успява да стъпи на пазара във Великобритания, Германия, Испания, Дания. „Вече имаме резултати – от нула до едни нелоши продажби, което е доста забележителен успех за тази година“, казва младата управителка.

Пандемията променя част от плановете за развитието на компанията. Ремонтът и реконструкцията е трябвало да приключат през лятото, като идеята е новите мощности да се използват в рамките на силния сезон. Дейностите обаче се забавят и така приключването на ремонта остава за края на ноември. Все пак очакванията са от следващата година да започнат да се произвеждат продукти в новите сушилни. Вероятно тогава ще се наложи и наемане на още служители, макар че Вътева за момента не бърза с плановете в тази посока, а смята да изчака да се завърти един цял цикъл на производство, за да се види къде ще има нужда допълнително от хора.

Заради корона кризата за момента се отлага и стъпването на още два пазара в Европа. Това също остава за догодина при успокояване на обстановката. Но засега Вътева не си позволява да прави много дългосрочни планове за мащабни проекти. „Искам да развием пазарите, на които присъстваме. Ние сме още в началото, не можем да се похвалим с някакъв впечатляващ пазарен дял в Европа, но присъстваме и ще работим за увеличаването на възможностите на тези пазари“, казва тя.

Традиционните и нови социални медии От речено в сторено: по-полезни и по-ефективни със Сървис дизайн
Реклама

Избрано

отпреди 8 часа

Новият път на сметаната

отпреди 2 дни

Новият главен изпълнителен директор на Банка ДСК Тамаш Хак-Ковач – реализъм в действие

15 януари 2021, 13:43

Cycle Gets: българският претендент на пазара за велосипедни рамки в Европа

14 януари 2021, 19:19

Като за начало – мореплаватели

13 януари 2021, 15:20

Отлагане на неизбежното или мост над пропастта?

11 януари 2021, 18:59

От речено в сторено: по-полезни и по-ефективни със Сървис дизайн

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • FORBES 30 под 30
  • FORBES Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • Условия
    • Категории
    • Жури
    • Победители 2020

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2021 FORBES. Всички права запазени. © 2021 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени