6 съвета за ръст на бизнеса ти през 2021 г.
През 2020 г. несъмнено имаше много предизвикателства, особено за бизнеса. Много компании бяха изправени пред стресови ситуации, а някои бяха принудени да спрат работа за месеци.
И макар да има лъч надежда с появата на първите ваксини, 2021 г. със сигурност също ще донесе трудности. Въпреки това има начини да си осигуриш растеж на бизнеса. Авторът на Forbes Ашли Стал, с помощта на специалиста в сферата на социалните мрежи Люк Линц, дава шест съвета как да го направиш.
Фокусирай се върху създаването на дългосрочни връзки
Отнасяй се към съществуващите и потенциалните си клиенти и към екипа си както би се отнесъл с някого, с когото искаш да имаш дългосрочна връзка. „Ако имаш добър продукт и силна връзка с клиентите ти, те ще са ти клиенти до живот“, казва Линц.
В много сфери конкуренцията е голяма и доверието на клиентите се губи лесно. Важно е да покажеш на потребителите, че ги цениш и че се вслушваш в думите им. Отнасяй се по същия начин и към служителите си. Хората, които имат много добри отношения с колегите и шефовете си, се чувстват много по-удовлетворени от работата си, изпълняват задълженията си по-добре и от своя страна създават много по-добри взаимоотношения с клиентите.
Фокусирай се върху основните си клиенти
На фона на голямата конкуренция е по-важно от всякога да познаваш клиентите, които искрено биха се заинтересували от продуктите или услугите ти. Важно е да идентифицираш основните си клиенти и да фокусираш върху тях маркетинговите си стратегии.
Може би първичната ти идея би била да обхванеш възможно най-много клиенти, но вместо това концентрирай усилията си върху тези потребители, които има най-голям шанс да се възползват от продукта или услугата ти. Това ще ти помогне да запълниш и дадена ниша на пазара. Всичко започва от информацията – прегледай досегашните си клиенти и създай профил на купувача. Това включва базова демографска информация, но е добре да се заровиш и по-навътре – какви са ценностите му, какво е потребителското му поведение, какво го вълнува. Можеш да използваш и инструментите, които социалните мрежи предлагат, за да разбереш повече за аудиторията си.
Използвай социалните мрежи
Социалните мрежи все още са един от най-важните инструменти за собствениците на бизнеси. Средствата, които се отделят за реклама в социалните мрежи, се увеличават всяка година, като се очаква да достигнат 50 млрд. долара през 2021 г.
Позиционирането на бранда ти в социалните мрежи е още една причина да намериш характеристиките на основните си клиенти.
Директните връзки са водещи за лоялността
Доброто промотиране на продуктите и услугите ти в социалните мрежи вече не зависи само от редовните постове и рекламата. Привличането на аудитория и директната комуникация с потребителите са много важни. Един начин за това са директни съобщения до потребители в Инстаграм и други платформи. Не забравяй и да отговаряш възможно най-бързо на запитвания от клиенти. Превърни това в приоритет и бъди постоянен.
Предлагай подходящи оферти
Ако искаш да използваш социалните мрежи в своя полза, нека офертите, които правиш през тях, са ценни и кратки. Хората може да прекарват немалка част от деня си в социалните мрежи, но това не означава, че ще отделят повече от няколко секунди на офертата, която си им изпратил. Затова е важно да уцелиш златната среда между това да предадеш много информация с кратки послания. Този съвет може да се използва и при традиционните реклами и имейлите до клиенти.
Важно е да имаш и добра стратегия. Вместо да изпращаш еднотипни имейли до голям брой клиенти, обмисли възможността да отделиш екип служители, които да се фокусират върху тази комуникация, която да се изпраща от тяхно име, а не от името на бранда.
Линц съветва да започнеш съобщението с продукта или услугата си, да отправиш персонализирано съобщение и да включиш конкретни данни, които да подкрепят необходимостта от продукта ти или са важни за пазарната ниша, в която се позиционираш; наблегни на стойността, която продукта/услугата ти ще донесе, не използвай трика, че клиентите имат кратък срок, за да се възползват от офертата – не забравяй, че имиджът на бранда ти е на първо място.
Инвестирай в бранда си
Добре е да инвестираш поне част от приходите си в бранда, но е важно и тези пари да се влагат правилно. Погрижи се за естетическото представяне на бранда, заложи на автентичност, помисли какви чувства и идеи искаш да събудиш у клиентите си, унифицирай посланията, които подаваш посредством различните канали, които използваш, помисли дали брандът ти се отличава достатъчно от конкурентите в сектора.
След като обмислиш всичко това, насочи усилия и средства там, където има нужда от тях. Може да имаш нужда от нов дизайнер или от брандинг консултант, както и да обучиш служителите си за по-добро позициониране на бранда в социалните мрежи.