Иновациите, които спасяват животи
Д-р Светослав Ценов, старши търговски директор и ръководител стратегическо развитие на Astellas за Централна и Източна Европа, Гърция и Португалия
Astellas е сред лидерите на пазара в разработването на иновативни медикаменти и терапии. Как избирате в кои области на медицината да инвестирате усилията си?
Всяка фармацевтична компания отделя значим процент от оборота си за инвестиции в разработването на нови лекарствени продукти. Този процес може да отнеме между пет и десет години, макар че в по-редки случаи, както успяхме да видим тази година, това може да се случи за много по-кратък период. В същото време разходите за разработването на един лекарствен продукт са се удвоили през последните години, като в момента тази инвестиция може да е в порядъка от 3 до 5 млрд. евро, ето защо е и изключително важно какъв е фокусът на фармацевтичните компании. Това са, от една страна, социално значими заболявания, например в областта на онкологията, която е една от основните причини за смъртност и инвалидизация, освен това сърдечно-съдовите заболявания, диабетът, невромускулните заболявания. Друга голяма група са редките заболявания – те се срещат при малък брой хора, но в много случаи са смъртоносни, при това още в ранна детска възраст. Astellas в момента отделя около 17.5% от годишния си приход в разработването на нови молекули, а фокусът ни е върху заболявания с непосрещнати медицински нужди. Така че стратегията ни за разработване на лекарствени продукти е водена най-вече от нуждата на пациентите, които имат нерешени проблеми. Съществена част от най-новите ни научни изследвания е в иновативни области като генните и клетъчните терапии – области, които в следващото десетилетие ще дадат нов невероятен тласък в медицината и преобразяването на начина на живот на пациентите.
Отговаряте за стратегическото развитие на компанията на 22 пазара в Европа. Кои са приоритетите ви при начертаването на дългосрочна визия за тези пазари?
Едно от основните ни усилия като компания и като индустрия е увеличаването на инвестициите в здравеопазването. Това е една от стратегическите цели за почти всяка компания в областта на фармацията. Инвестициите в здравеопазването са критично важни не само за здравния статус на населението, но и за икономическото благополучие на една държава. Важно за Astellas от стратегическа гледна точка е и изключително бързото развитие на технологиите и на науката през последните 10 години. Вече говорим за разчитането на гените на всеки човек и за възможността да видим какъв е рискът да развие определено заболяване, как дадена терапия би му подействала. От друга страна, през последната година станахме свидетели на невероятно развитие в начините на комуникация. Всичко това води до необходимостта от усвояването на нови умения като хора и професионалисти. Много важно е не само да се приспособим към промени, но и да се опитаме да ги изпреварваме. Затова едно от огромните ни усилия ще бъде насочено и към развиване на такива умения у служителите ни, за да сме полезни на пациентите.
Как COVID-19 пандемията промени тази визия?
Дигитализацията беше едно от позитивните последствия от COVID ситуацията. За да се случи това обаче по най-ефективния начин, трябва да насочим вниманието си към две основни неща: от една страна, необходимостта от развитие на нови умения, а от друга, увеличаване на инвестициите в технологии и иновативни решения. Видяхме голям скок в областта на телемедицината, което е изключително важно. За роботизирана хирургия си говорим от може би 15 години – един хирург, който е например на 5000 км от пациента, може да командва робота и от разстояние да извърши операция. Тази възможност вече съществуваше, но се използваше ограничено в лекарската практика. Сега вече се убедихме, че пациентите понякога имат нужда от нов подход и телемедицината би могла да им го даде – дистанционна комуникация и консултация с лекуващия лекар. Разбира се, не трябва да забравяме, че все пак прекият контакт лице в лице между лекар и пациент е безспорно най-важен и ефикасен, за съжаление обаче невинаги е възможен. Затова и инвестициите в технологии и наука са много важни. Като че ли по-необходими са промяната в начина на мислене на хората, способността бързо да се ориентираме и да действаме в новата обстановка. И аз съм убеден, че промените, на които станахме свидетели в последните месеци, ще допринесат за развитието на медицината в дългосрочен план.
Astellas следва японската бизнес философия, според която екипът има ключова роля. Как този подход спомага за развитието на компанията?
Точно този тип култура на служителите в компанията е изключително важна, защото тя определя начина, по който те си вършат работата, как комуникират помежду си и с клиентите. Като японска компания за нас много важен винаги е бил колективният начин на мислене – да имаме обща цел. Индивидуалните умения са важни, но когато има обща мисия, това определя каква енергия се влага за постигането на поставените цели. Все повече от служителите ни се интересуват не само каква е стратегията, но и защо тя е такава. Защо например избираме да инвестираме в лечението на дадено заболяване, защо искаме да образоваме пациентите? Важно е всеки да си задава този въпрос и да търси тази вътрешна мотивация независимо в коя сфера работи. Аз самият също често си го задавам, когато трябва да взема решение в средносрочен и дългосрочен план – винаги мисля как то ще се отрази на компанията, служителите и на външния свят.
Корпоративната социална отговорност е сред водещите политики на Astellas. Защо участието в различни благотворителни инициативи е важно за вас? Как избирате инициативите, в които да се включите?
Хубаво е, че вече и в България компаниите са все по-фокусирани върху начина, по който се прави бизнес. За нас в Astellas също е много важно бизнесът да е прозрачен и етичен. Опитваме се да повишим информираността за различни заболявания и за необходимостта от инвестициите в здравеопазването. Напоследък се опитваме да подпомагаме и инициативи, които са извън нашата сфера на дейност – чрез подпомагане на инициативи за опазване на околната среда, облагородяване и залесяване. Освен това стремежът ни, когато подкрепяме дадена инициатива, е да търсим дългосрочен ефект. Избираме да влагаме част от прихода на Astellas всяка година, а не да се задоволим с еднократно дарение.
Каква е стратегията ви за развитието на Astellas в Централна и Източна Европа за следващата година?
Опитваме се да сме достатъчно гъвкави като компания, съобразявайки се с настоящата пандемична обстановка. Факт е, че всички корпорации имат строги правила и процеси, които следват. Въпреки това в пандемията се оказа, че трябва да се научим да се приспособяваме и да сме готови да реагираме максимално бързо и ефективно на случващото се. В последните шест месеца например трябваше да развием дигиталните си умения – това се отнася за всеки един от нас, включително и аз успях да развия своите, научихме се да работим по нов начин – предимно дистанционно, и въпреки всичко успяхме да запазим колектива, екипния начин на мислене и действие. Така че мога със сигурност да кажа, че един от приоритетите на Astellas ще бъде да сме максимално гъвкави. Наложи ни се да мислим и за осигуряване на достъп до лекарствени продукти за различни пазари и с гордост мога да заявя, че фармацевтичната индустрия успя да запази, дори и на фона на тази ситуация, достъп на пациентите до лечението, което им е предписано. В рамките на последната година успяхме да анализираме и голяма част от вътрешните си процеси в Astellas и да помислим как да ги оптимизираме, за да работим по-бързо и по-добре в услуга на пациентите. Това ще е друг наш приоритет за следващата година, независимо какво ни очаква в бъдеще. От гледна точка на продуктите на компанията ще се движим в посоката, която сме си начертали в последните пет години – продължаваме разработването на лекарствени молекули за социално значими заболявания, за непосрещнати медицински нужди, като се опитваме да сме максимално иновативни и да осъществяваме колаборации с максимален брой индустрии. Търсим обмяна на информация с IT сектора, включваме специализирани решения като AI, чатботове. Стремежът ни е да направим максимално добра симбиоза между наука, разработване на лекарства и нови технологии.
Astellas е японска фармацевтична компания, основана през 2005 г. чрез сливането на Yamanouchi и Fujisawa, наследява и съчетава почти два века колективен опит в разработването на иновативни медикаменти. Днес Astellas e глобална фармацевтична компания, представена в над 50 страни по света и развиваща добре балансиран бизнес в четирите си основни региона – Япония, Америка, ЕМЕА и Азия и Океания.