Абсолютизмът на работата от вкъщи
Сид Сибранди познава опасностите от работата от вкъщи. През 2018 г., след като няколко години се труди в една малка стая на апартамента си на 47-ия етаж в небостъргач в Сан Франциско, предприемачът получава проблеми в краката. Затова се премества върху фитнес пътека, разположена покрай зелен екран със Zoom и три монитора.
Но изпълнителният директор на GitLab твърди, че проблемът не е в работата от разстояние, а в това как се прилага. Ако не работите за една от малкото компании, които изцяло са възприели новата реалност за работната среда, Сибранди смята, че вероятно правите нещата грешно – работата от разстояние е ефективна само ако обхваща целия бизнес. Частични мерки ще разпокъсат работната сила, демотивирайки служителите, които постигат най-добри резултати при работа от разстояние, но не искат да се конкурират с колегите им, които имат по-слаби резултати и работят в офиса. „Някои компании ще се върнат [в офиса] и ще се опитат да постигнат най-доброто, но мисля, че ще им бъде трудно“, казва Сибранди.
Как работи GitLab – служителите се срещат лице в лице единствено по време на годишните събрания (които се провеждаха преди времената на COVID) на прекрасни и относително евтини дестинации, като Гърция например. Друг стълб на абсолютизма в разбирането на GitLab по отношение на работата от разстояние е радикалната прозрачност. Компанията публикува онлайн наръчник, който е публично достъпен, за това как решава всеки въпрос. В него няма да намерите заплатите на отделните служители, но ще откриете стратегическите цели на ръководителите за всяко тримесечие и точната формула за определяне на заплатите във всички 67 държави, в които се намира персоналът на GitLab – от Кения до Мароко и Сърбия. (Има и раздел как и кога можете да разговаряте със Сибранди и дори с една от неговите котки.) Всичко, което не е включено в наръчника, който, ако се разпечата, ще са ви необходими 8400 страници, вероятно се намира във вътрешен документ на Google Doc. Всяко заседание в GitLab е съпроводено с поне един онлайн документ.
Сибранди разчита силно на документацията, за да могат служителите на GitLab да работят безпроблемно. Служителите актуализират документите и водят бележки или споделят информация по каналите на приложението Slack и чрез видеосъобщения. Решенията или плановете се обединяват в този наръчник, който проследява всички тях. „Всеки път, когато трябва да изчакваш одобрение или някой да направи нещо, това е проблем“, казва той.
Сибранди изгради един от най-скъпо струващите стартъпи на стойност 2.8 млрд. долара с оценка през 2019 г., без да поддържа офиси за нито един от своите 1300 служители, работещи от различни части на света. GitLab осигурява софтуерни инструменти, които помагат на програмистите да управляват и подсигуряват своите приложения. Това е високотехнологична дейност, която е от още по-голямо значение сега, когато компаниите се стремят да увеличат продажбите и да създадат интерактивна свързаност между клиентите си.
Методът на Сибранди изпъкваше още преди пандемията дори сред най-заклетите привърженици на работата от разстояние като Automattic – фирмата, която стои зад WordPress. „Очевидно ние не сме толкова крайни, колкото Сид“, казва Дейв Макджанет, изпълнителен директор на стартъпа за облачна инфраструктура, поддържана от разстояние, HashiCorp, чиято пазарна оценка възлиза на 5 млрд. долара. В наши дни обаче радикализмът на Сибранди има редица последователи. Безплатната електронна книга на GitLab, която подпомага работата от разстояние, е свалена над 70 хил. пъти от пускането ѝ на пазара през март тази година. Служителите я търсят най-вече за уебинари.
СИБРАНДИ ИЗГРАДИ ЕДИН ОТ НАЙ-СКЪПО СТРУВАЩИТЕ СТАРТЪПИ НА СТОЙНОСТ 2.8 МЛРД. ДОЛАРА, БЕЗ ДА ПОДДЪРЖА ОФИСИ ЗА НИТО ЕДИН ОТ СВОИТЕ 1300 СЛУЖИТЕЛИ, РАБОТЕЩИ ОТ РАЗЛИЧНИ ЧАСТИ НА СВЕТА.
GitLab води началото си от Европа. Сибранди първоначално работи в компания за подводници и помага в създаването на стартъп, разработващ приложение. По това време, докато ръководи уебпроекти от името на Министерството на отбраната на Нидерландия, той попада на украинския проект с отворен код – Git. Този проект се поддържа от стотици доброволни сътрудници.
През 2012 г. Сибранди се свързва със създателите на проекта Дмитрий Запорожец и Валерий Сизон, за да ги уведоми, че въз основа на техния проект ще създаде компания. Година по-късно Запорожец се присъединява като технологичен директор и съосновател на компанията, а в момента работи като инженер в нея. Сизов се присъединява през 2014 г. и в момента е старши програмист. Сибранди изгражда компанията GitLab и я нарича на популярната система Git, предназначена да проследява промените в кода на източника. Тя продава абонамент за софтуерни инструменти, които помагат в управлението на проекти, изградени върху отворен код. В началото на 2015 г. Сибранди, Запорожец, Сизов заедно с още шестима се събират за кратко в Калифорния, за да се включат в престижния акселератор за стартъпи Y Combinator. Това са единствените три месеца, през които всички те прекарват заедно на едно място.
След това по-голяма част от работещите в GitLab се връщат в Европа. Сибранди обаче остава и започва да търси средства. В наши дни GitLab е набрала 476 млн. долара, повечето от които все още стоят в баланса на на компанията. Тя продава 10 различни инструмента за поддържане на приложения – от програмирането до сигурността – срещу абонамент от 99 долара на месец. През миналата година компанията реализира 75 млн. долара постъпления от повече от 15 хил. клиенти, сред които са Nvidia, Siemens и Goldman Sachs, се е превърнала по-късно в инвеститор.
Тенденцията фирмите да пренасят все по-голяма част от дейностите онлайн, особено след началото на пандемията, допринесе за развитието на облака и за разцвета на неговия бизнес. Но клиентите все по-често се обаждат не за софтуерна помощ, а за да получат уроци по това как GitLab управлява своя бизнес. „10 до 15% от ангажиментите към партньорите са да им помогнем да разберат как развиваме нашия бизнес“, казва Мишел Уудуърд Ходжис – вицепрезидент по партньорските отношения, поддържани през различните канали в GitLab.
В работата от разстояние не всичко е розово, особено сега. Сибранди бърза да отбележи, че му е трудно, защото не може да пътува. Онези от служителите, които са родители, настояват повече време да се грижат за децата си. GitLab се опитва да реши този въпрос, като предоставя петъците за почивни дни и насърчава оставането у дома по време на отпуска. „Важно е всички да помнят, че не става дума за работа откъдето и да е, а за работа от дома по време на пандемия. Сега времената не са нормални“, отбелязва Сибранди.
По ирония на съдбата колкото повече компании преминават на работа от дистанция, толкова повече тайната за успеха на GitLab се разпространява. „Навремето имахме предимството, че когато някой се намираше в извънградските райони, трудно можеше да постъпи в бързо разрастваща се компания. Сега конкуренцията е голяма и заплатите ще растат – убеден е Сибранди. – Смятам, че това е страхотно за света. С нетърпение очаквам бъдещето.“