Да победиш кризата с иновации
Събитийната индустрия понесе колосални загуби заради пандемията. Но съоснователят на SEG Калоян Тодоров се справя успешно с трудностите, залагайки на иновативни решения.
Какви нови типове събития се появиха заради пандемията?
Разпространението на COVID-19 промени много нашия сектор, но най-вече ограничи нашите клиенти. За много от тях събитията бяха важна част от техния бизнес модел и ограниченията, които бяха наложени, за да се предпазваме от заразата, им навредиха.
Появи се нова дефиниция LIVE HYBRYD DIGITAL, което най-лесно показва трите вида събития в сегашната реалност. Засега почти всички събития се провеждат в хибриден формат – малък брой организатори, лектори и участници в локация на живо, а преобладаващата аудитория, лектори и спонсори се включват през различни онлайн базирани платформи или напълно в дигитален виртуален вариант без нуждата от физическа локация.
Разкажете повече за SEG VIRTUAL HUB?
Със SEG VIRTUAL HUB имаме цел да направим дигиталните събития различни от досегашните. Опитваме се да създадем атмосфера, максимално близка до усещането за живо събитие, а не просто връзка на хора през видеочат между къщите им.
Виртуалният ни хъб представлява студиен комплекс, в който позволяваме на организаторите и клиентите да направят събитието си по един различен, макар и виртуален начин. Всъщност този хъб позволява и събития на живо, освен събития със смесен, хибриден формат.
Това, което предлагаме няма аналог към момента в сектора ни. Предлагаме комплекс от над 15 различни сета за заснемане на събития. Заедно с това имаме и всички други условия клиентите, които ни се доверят, да се чувстват добре като на 5-звездна локация – напълно оборудвани зали за заснемане, презентации и дискусии, zoоm студия, гримьорни, кантина с напитки и възможност за кетъринг, технически студия, огромният ни набор от мебели и декори, а през пролетта ще можем да предложим и уникалната ни покривна панорамна тераса.
Освен дигиталната среда, предлагаме и различни платформи, чрез които събитието да бъде публично. Имаме експертиза и можем да предложим на всеки клиент нужната му функционалност спрямо формата на проявата му. Някои клиенти искат само заснемане и стрийминг в една посока, други – пълна интеракция с публиката, а трети желаят да разходят участниците в експо зона, но този път виртуална.
През последните месеци се забелязва съживяване на пазара за събития, очаквате ли то да е трайно?
Този въпрос според нас към момента не е актуален. Към момента няма съживяване, а стагнация. Имаше много сериозно съживяване през септември началото на октомври, но то беше стопирано в средата на октомври, след увеличаване на положителните Ковид-случаи и след ограниченията, които правителството наложи.
Очаквате ли пазарът на събития да се върне към състоянието си от 2019 и ако да – кога?
Да, очакваме рано или късно пандемията да свърши и тази дълбока и тежка криза да остане само спомен. Всички знаем от уроците на историята, че след война и тежки времена, винаги идва време на рязък и силен подем. Надяваме се този момент да дойде скоро. Сигурни сме, че хората отново ще започнат да се здрависват, прегръщат и да бъдат заедно не само със семействата и близките си, а и с колегите, партньорите и клиентите си. Един мой клиент наскоро проведе успешно събитие на живо, на което дойдохода доста повече хора от очакваното в тези времена. Той каза, нещо което ми остана във главата като мисъл. „Хората идват на конференцията ни не толкова, за да чуят лекторите или да уважат спонсорите, хората идват на живо, за да могат да се видят с партньорите си в кафе паузите и да обсъдят проектите помежду си. Това няма как да стане онлайн“.
Ако ваксините започнат да действат и да се разпространяват след нова година, както и ако междувременно се намерят бързи тестове, които дават резултат за секунди, смятаме, че ще започне поетапно завръщане към нормалност още през пролетта на 2021 година. Но събитията вече няма да са напълно същите. Виртуалното дойде, за да остане неразделна част от живота ни, така както и хоум офисът ще продължи да присъства в бъдещето ни.