Cycle Gets: българският претендент на пазара за велосипедни рамки в Европа
Антон Настев посреща екипа на Forbes в предпазна престилка с орнаменти на насекоми. „В момента съвместявам няколко различни длъжности“, казва той, докато оперира на една от машините в просторното хале на Cycle Gets. Обширното помещение в момента е почти празно: тук-там се виждат машини и наредени рамки за велосипеди. Производството също още е слабо, но Настев очаква, че до три години компанията ще пуска на пазара 200 до 250 хил. рамки всяка година.
Срещаме Настев по обед, когато приключва междинната му смяна като оператор на машините в производственото помещение. Съвместява ролите, защото част от служителите на фирмата са си вкъщи заради коронавируса. Във фабриката е между 6 сутринта и 13 часа. След това сваля престилката и се качва на втория етаж, където поема ролята си на главен изпълнителен директор и съосновател на Cycle Gets.
Компанията произвежда алуминиеви рамки за велосипеди. Те се използват за направата на около 32% от всички колела, продавани всяка година по света. Настев се е съсредоточил основно върху европейския пазар и върху един наболял от години проблем, който пречи на местните производители да превключат на по-висока скорост. Почти цяла Европа се снабдява с рамки за велосипеди от Китай. Страната е световен монополист в доставките, но това създава главоболия за европейските производители.
Причината: времето. Създаването на един модел рамка може да отнеме между 18 и 20 месеца в китайска фабрика. Само че европейските производители на велосипеди не разполагат с толкова време. Животът на един модел обикновено е един или два сезона. „В по-голяма част от случаите производителят на велосипеди има прозорец от един сезон – от началото на годината до юни или юли – за да реализира цялата си продажба“, казва Антон Настев.
Да планираш годишни продажби, когато дизайнът, производството и доставката на най-важния компонент във велосипеда отнема почти две години, става сложно. Добавете към това всички останали фактори, които производителите на велосипеди не могат да прогнозират. Такива са времето (едва ли ще си купите велосипед, ако пролетта е дъждовна или много студена) и като цяло настроенията на купувачите. „Статуквото не дава възможност на фирмите да планират правилно, казва Настев. – Или не могат да реализират продажби, или пък им остава стока, която трябва да намалят следващия сезон и така си убиват бъдещите продажби.“
Настев вярва, че Cycle Gets може да хвърли спасителен пояс на европейските производители. Той твърди, че фабриката може да произвежда рамки почти два пъти по-бързо: за между 8 и 10 месеца. Това дава на производителите много по-голяма гъвкавост при планирането на продажбите.
КАКВА Е ТАЙНАТА МУ? Cycle Gets е концентрирала в себе си почти целия производствен процес – от дизайна до сглобяването на отделните тръби. Китайските производители на рамки, от друга страна, разчитат на подизпълнители за отделните процеси: например термообработката или производството на тръби. Това затормозява и удължава създаването на крайния продукт.
Другото предимство на Настев е чисто логистично. България е крайна граница на Европейския съюз, което означава, че доставката на готовите рамки за Европа отнема много по-малко време, отколкото, ако идваха от Китай.
Географският фактор е важен и по друга причина. „Много негативно настроени брандове биха казали „вие правите същото“, казва Настев. – Ами не е същото. Не е същото да можеш да комуникираш с клиентите си в една и съща часова зона. Не е същото да говорите на много по-разбираем език. Най-малкото съдът, който ще решава потенциални конфликти, е в един и същ континент.“
АНТОН НАСТЕВ ОЧАКВА, ЧЕ КОМПАНИЯТА ЩЕ Е ПЕЧЕЛИВША ОЩЕ ПРЕЗ 2021 Г.
Бихте си помислили, че местните предприемачи ще се надпреварват да изблъскат от Европа китайските доставчици. Но всъщност Cycle Gets е едва третият производител на рамки на континента, който е готов да оспори китайската доминация. Другите два са португалският бранд Triangle’s и полската AG Motors. Настев твърди, че дори с обединени сили трите компании могат да задоволят едва 10% от нуждите на Европа за рамки.
А пазарът на велосипеди е огромен. На световно ниво той се оценява на около 20.6 млрд. долара от консултантската компания Grand View Research. Прогнозите са, че до 2027 г. този пазар ще расте средно с над 6% годишно, движен от липсата на места за паркиране в градовете, притесненията за околната среда и желанието на все повече хора да са физически активни.
Традиционните велосипеди с педали все още са най-предпочитани. Но голямата бизнес възможност за компании като Cycle Gets се крие в електрическите велосипеди. Те са оборудвани с батерии, което увеличава теглото им. Това означава, че производителите имат нужда от леки, алуминиеви рамки, които да компенсират допълнителното тегло на батериите. И рамките на Cycle Gets са точно това, което производителите търсят.
Става още по-хубаво – продажбите на е-велосипеди се увеличават с бясна скорост. През 2019 г. в Европа за пръв път бяха продадени над 3 млн. електрически велосипеда по данни на браншовата организация CONEBI. Сдружението прогнозира, че до 2025 г. пазарът ще се удвои до 6.5 млн. бройки годишно. Настев твърди, че в рамките на последните шест месеца Cycle Gets е получила поне 10 запитвания за рамки от компании, които започват производство на електрически велосипеди: пазарът е полудял по тези продукти.
„Моята основна цел никога не е била да имам компания, а да правя това, което ми харесва“, казва 37-годишният Антон Настев. Запален велосипедист, още от студентските години той има идея да произвежда за себе си рамки за велосипеди. „Проучвах възможността да моделирам рамка и да я произведа с материали, налични в Европа. Исках да видя дали мога да я направя, без да струва 20–30 хил. евро за бройка.“
След като завършва Техническия университет, започва работа за производителя на велосипеди RAM Bikes. В един момент става продуктов директор в компанията. Отговорностите му са да развива новите продукти на ниво компоненти.
Така навлиза по-дълбоко в спецификата на велосипедните рамки. Запознава се с методите на производство, особеностите на доставната верига в Азия, силните и слабите ѝ страни. Посещава много заводи и има възможността да види как функционират.
С мениджърите си в RAM Bikes обсъжда идеята за производство на рамки в България. В крайна сметка решава да реализира тази идея с помощта на Борислав Христов, който също е мениджър в RAM Bikes, и Георги Стоименов, който управлява консултантската компания „Юнийда индъстрис“ и е мениджър на тенисиста Григор Димитров. За да получат финансов гръб, приемат за инвеститор фонда Empower Capital. Последните наливат 4 млн. лв. във фирмата „Сайкъл ГЕТС“, за да се изгради фабриката, в която се правят рамките.
Tя заработва в началото на 2020 г. Въпреки че това изглежда рисковано в светлината на приближаващата пандемия, моментът всъщност е подходящ. Китайската икономика е парализирана от затворени заводи и хаос, което допълнително забавя доставките на рамки оттам. Производителите търсят алтернативни доставки и са готови да заложат на всяка възможност от Европа. Освен това те увеличават поръчките си, защото повече хора търсят велосипеди като по-безопасна алтернатива на градския транспорт.
ПРИ ЗАПЪЛНЕН КАПАЦИТЕТ CYCLE GETS МОЖЕ ДА ПРОИЗВЕЖДА МЕЖДУ 200 И 250 ХИЛ. РАМКИ НА ГОДИНА
Държавните политики в ЕС също помагат на продажбите. Освен антидъмпингови политики, които са в ущърб на китайските производители на велосипеди за сметка на европейските, правителствата на страните в ЕС подкрепят субсидиране на покупките на електрически велосипеди.
Всъщност пазарът на е-велосипеди е толкова горещ, че и други български компании искат парче от него. Една от тях е стартъпът Eljoy, който в началото на 2020 г. получи 630 хил. евро финансиране от група български инвеститори, сред които фондовете Eleven и LauncHUB.
Eljoy вече приема поръчки за своя е-велосипед Econic One, чиято стартова цена достига 2500 евро. Kупувачът може да избере допълнителни екстри, цвят, модел. Рамките на електрическия велосипед са разработени от Cycle Gets.
Фабриката на Cycle Gets все още е празна. Производството не работи на пълен капацитет, още се чакат много от машините. Правенето на прогнози в момента е трудно. Но Настев и останалите акционери в Cycle Gets са оптимисти и вярват, че още през 2021 г. компанията ще е печеливша, снабдявайки Европа с велосипедни рамки.
А защо не цели велосипеди? Тази идея засега не блазни Настев. Той знае къде са силните му страни и че трябва да заложи на тях. Като в колоездачна обиколка: използваш предимствата си, за да изпревариш останалите велосипедисти. „Ние искаме да сме много добри в правенето на рамки – казва Настев. – Производители на велосипеди има десетки, с огромен капацитет.“