Новият път на сметаната
Десетина тира с румънски, сръбски и гръцки регистрации чакат реда си пред складовете на „Кремио“ в индустриалната зона на София. Улицата е тясна и с маневрите си спират движението. Всички бързат да натоварят стоката за Коледа и Нова година възможно най-рано, което притиска логистиката и производството.
В България „Кремио“ е известна най-вече с бранда си мляко My Day. Компанията произвежда още растителна сметана и сосове за готвене, които изнася в над 70 страни. За да покрие поръчките, екипът работи денонощно на три смени през цялата година. На срещата ни малко преди края на годината собственикът на фирмата Георги Гановски, който е и неин изпълнителен директор, изразява съжаление, че заради пандемията няма да се сбъдне прогнозата му за рекордни продажби през 2020 г., която прави на базата на изключително силното първо тримесечие.
Гановски е свикнал „Кремио“ да расте с по 10 млн. лв. годишно, но за 2020 г. приходите най-вероятно ще достигнат нивата от 2019 г. – 63 млн. лв., и то само благодарение на силния финал. „През ноември пазарът направо избухна с новите дестинации в Италия, Мароко, Нигерия и Оман и традиционно силните продажби в Румъния“, казва той.
Още през март маркетинг отделът на фирмата установява, че в Румъния потреблението на сосове и сметани от ресторантите и големите сладкарски цехове, които остават затворени в локдауна, се прехвърля в търговската мрежа. Обяснението е, че домакините обичат да готвят вкъщи италианска кухня със сосове и сметани. Поради това всички рекламни бюджети на „Кремио“ са насочени към Румъния, а инвестицията „никак не е малка“. Точната сума не се споделя заради конкурентите, от които „Кремио“ измъква сериозен пазарен дял. „Със сигурност сме в топ 3 на пазара там“, казва маркетинг директорът Йордан Стоянов.
Румъния наистина е голям пазар за сладкарска сметана за вкъщи и когато двамата го разбират преди пет години, решават да намерят дистрибутори, които нямат в портфолиото си подобен продукт. Свързват се с румънската компания Delaco, част от френската група Savencia Fromage & Dairy – един от световните лидери в производството на сирена. Delaco има голямо портфолио и влияние в организираната търговия и за по-малко от два месеца успява да вкара сметаните Cucina D`Oro и Montare D`Oro на българската фирма в голяма част от пазара. „В момента само през Delaco продаваме продукти за над милион евро и растем с по 50% годишно, а имаме и други дистрибутори там“, казва Гановски.
В „Кремио“ той изгражда печеливш бизнес около два основни стълба – развойния център, който създава портфолио с продукти „по-добри от тези на италианците“, и изключително продуктивния търговски отдел. На въпроса как успява да държи високо темпото в трудни времена отговаря лаконично: „Плащам добре на хората си.“ Фондът работна заплата е 6 млн. лв. за близо 200 души, което осигурява по-висок стандарт за работниците в сравнение с други в хранителната промишленост.
Гановски вдига компанията на крака през 2011 г. – още когато е собственост на италианската група Co.Da.P. и носи името „Кодап“. (През 2010 г. CO.DA.P. купува завода, основан от немската група Meggle и ливанската MJ Pack през 2006 г.). Той е инженер-химик със сериозен опит в производството, маркетинга и продажбите на бързооборотни стоки, което спомага да изгради стабилно производство на конкурентни продукти с нисък разход. Цялата му кариера е в сферата на бързооборотните стоки и винаги намира печеливш модел на работа.
Първите стъпки прави през 1995 г. като мениджър „Производство“ в „Кока-Кола ХБК България“. След това като изпълнителен директор на конкурентната компания „Агрима“, производител на „Пепси“ и „Швепс“, сключва изгодни договори за телевизионна реклама и продажбите на „Пепси“ във веригите достигат тези на „Кока-Кола“. През 2006 г., когато поема управлението на Обединена млечна компания (ОМК), киселото мляко „Верея“ става лидер на пазара. През 2008 г. ОМК е купена от гръцката компания „Вивартия“ и Гановски напуска, за да започне консултантски бизнес. Нещата не потръгват заради финансовата криза и той прекарва две години в кариерна пауза – посвещава времето на новородения си син.
През септември 2011 г., когато става изпълнителен директор на „Кодап“, фирмата е на загуба почти 1 млн. лв., бълва „некачествени партиди“ и прави „огромни неоправдани разходи за логистика“. Той убеждава централата в Италия, че звеното в България може да печели от износ на Балканите, след което се залавя да изгради успешна дистрибуторска мрежа в чужбина. Обгражда се с търговци, „които могат да вземат решения и да постигат целите си“. Останалото, както казва той, са технология и иновации.
Приготвянето на сметана за готварските и сладкарските канали е „тънка работа“, още повече когато трябва да се задоволят вкусовете на потребителите от различните пазари. Каквото върви в Турция, не върви в Гърция. Точно в тези две страни среща големи трудности да стигне до подходящите дистрибутори заради манталитета да не се доверяват лесно на непознати, но решава проблема, като използва местни комисионери. В Румъния пробива чрез Delaco и за две години „Кодап“ стопява загубите.
През 2015 г. Co.Da.P. фалира и Гановски трябва да привлече паричен ресурс, за да успокои банката, както и да отдели българското дружество от майката. По това време „Кодап“ вече е добре работеща компания в състояние да обслужва кредитите си – около 5.1 млн. евро., но при несъстоятелността на дружеството майка те стават изискуеми.
ИЗВЕДНЪЖ СЕ ОЗОВАХ В ПОЛОЖЕНИЕ, В КОЕТО ВСИЧКО ЗАВИСИ ОТ МЕН. НЯМАШЕ ГО ОФИСА В ЧУЖБИНА, КОЙТО ДА ПОДКРЕПЯ И ДА ДАВА СЪВЕТИ
Доверява се на финансов консултант, който да води преговори с потенциални инвеститори. В резултат се стига до споразумение с Фонда за дялови инвестиции Empower Capital (управлява средства по програма JEREMIE) и българската инвестиционна компания „Юнийда индъстрис“ да осигурят парите, с които да се изкупят активите на „Кодап“ от банката. Фондовете печелят търга съвестно с компанията на Гановски „Глобал Крийм инвестмънтс“ и си поделят дяловете от новото дружество „Кремио“ почти поравно.
След тази тежка финансова операция пред Гановски се отваря огромно поле да направи „Кремио“ успешна компания. От фондовете му дават свободата да инвестира 3 млн. лв. в оборудване за производство на готварски сосове, с които иска да влезе в големия пазар на италианските ресторанти. Първата продукция излиза през 2017 г., след което търговците настървено се впускат в агресивна кампания за предлагане едновременно в над 10 пазара. За една година износът обхваща 20 страни. „Кремио“ пробива с гъвкавост в асортимента и цените и бързина на доставка – нещо, което конкурентите от Западна Европа „трудно могат да предложат“.
Едно от постиженията в този период е, че българските сосове изместват италиански конкурент в Гърция и Турция. „В началото ни гледаха с пренебрежение като производител на готварски сосове, но успешната стратегия с местни комисионери проработи отново. Дадохме им възможност за по-добра печалба и бързи доставки. За поръчка от Италия ще чакат месец“, казва Гановски.
За две години компанията си връща инвестицията за новата линия и сега 30% от печалбата идва от сосовете. Гордостта на развойния център е рецептата на продукт за готвене Cucina D`oro, чиито продажби всяка година растат с над 80%. Готварските сосове отварят и нов канал за продажби в ресторантите. Стремежът е винаги да има няколко източника на ръст, с което нетната печалба от 700 хил. лв. през 2016 г. нараства до 3 млн. лв. през 2019 г.
През март 2018 г. двата фонда излизат от сделката на печалба и продават своя дял на „Глобал Крийм инвестмънтс“. Така Гановски на практика става едноличен собственик: „Имаше възможност фондовете да останат или да привлечем други инвеститори, но аз и екипът предпочетохме да поемем риска да сме самостоятелни.“ Рискът според него се покрива от добрите резултати за последните две години, което му дава увереност да продължи със същите темпове.
С малки инвестиции в техника, която заменя тежкия физически труд в складовете, и в автоматизация на процесите постига още по-високо качество на продуктите. Развитието идва от новите пазари, които стават толкова много, че му е трудно да ги изброи: „Когато влезем в един регион, става все по-лесно да пробием в съседни държави.“ На изложение в Дубай той среща един от най-големите производители на сладкарски изделия в Саудитска Арабия. Разбира, че семейната компания работи с италиански фирми, но няма нищо против да опита и с „Кремио“. Преговорите продължават шест месеца и завършват успешно. Връзката с такъв мащабен клиент качва репутацията на българската компания в региона и дистрибутори от съседни на Саудитска Арабия държави започват да търсят партньорство.
Именно пазарите в Близкия изток плюс Африка подсигуряват работа на завода през пролетта на 2020 г., когато Европа е затворена заради пандемията. На практика продажбите в магазините в Европа остават незасегнати, дори вървят нагоре, но заявките от ресторантите и сладкарниците са нищожни, което сваля приходите с 40%. „Трябваше бързо да реагираме. Намалихме разходите за заплати, услуги и командировки в чужбина. Разсрочихме плащанията към банките за три месеца и по този начин запазихме оборотния капитал“, казва Гановски.
В един момент заводите за суровини в Северна Италия спират и това налага спешно да се намерят нови доставчици от Гърция и Германия. За спиране на производството и дума не може да става. Въпросът е как да се продължи по печеливш начин в свит пазар и сериозни логистични проблеми, които се опитва да реши с нови превозвачи и морски транспорт. Приоритет за него става сигурността на компанията. Вече не може да разчита на продажбите в ресторантите и сладкарските цехове. Двата канала „носят много по-високи печалби от ритейла и бързи резултати“, но в локдаун са губещи. Само търговските мрежи могат да осигурят непрекъснати приходи и това става новата посока за развитие.
Пътят към ритейла, който Гановски чертае, минава и през разработване на нови веган продукти.
ТОЙ СТИГА ДО ИЗВОДА, ЧЕ ВСЯКА ФИРМА, КОЯТО ИСКА ДА РАСТЕ СРЕДНОСРОЧНО, ТРЯБВА ДА СЕ СЪОБРАЗИ С ВЕГАН ТРЕНДА
Затова „Кремио“ се ориентира към производство на неживотински млека и здравословни веган продукти. Още преди две години доставчиците на суровини и хората от търговския отдел отбелязват, че развитите пазари в Западна Европа, Азия и Израел търсят веган продукти. „Наясно сме, че няма бъдеще в преживното животновъдство, защото е източник на парникови газове, отговорни за глобалното затопляне. Изменението на климата вдига цената на фуражите, а ръстът на организираната търговия притиска цените, което възпрепятства формирането на нормална печалба за фермерите“, казва той.
Печалбата от производството на мляко в „Кремио“ също намалява и това е още една причина компанията да стане част от промяната, като създаде веган продукти. Близо две години развойният център разработва рецептури по вкуса на потребителите в отделните държави така, че клиентът да е доволен и консуматорът да е готов да купи. Чакат се само регистрациите на търговските марки за европейския пазар и в някои страни в Африка и Азия, за да може от новата година търговците да започнат масови продажби. Пазарът е отворен и „Кремио“ има готови клиенти.