Офисът след кризата: По-малко хора на по-голяма площ
Една от прогнозите как ще работи офисът в близкото бъдеще е: по-малко хора (заради ротации на екипите), разположени на по-голямо разстояние един от друг.
На фона на случващото се това не е лоша прогноза за инвеститорите в този вид строителство – може да доведе до запазване и дори увеличаване на наетите офис площи. Те в кризата минават през редица предизвикателства и антирекорди – през третото и четвъртото тримесечие на миналата година, например, в София бе регистрирано отрицателно нетно усвояване (въведените в експлоатация, спрямо наетите) нещо, което се случва за пръв път в модерната история на офис пазара в столицата. Какво може да се очаква през 2021 г., Forbes търси мнение и прогноза от Николай Неов, директор „Офис площи“ в MBL, компания, специализирана в предоставянето на консултантски и брокерски услуги в областта на бизнес имотите.
„През 2020 г. нивото на свободните офис площи в София е на петгодишен връх, а натискът върху наемите продължава. Някои от сградите в строеж ще отворят врати с относително добри нива на запълване, защото са сключили предварителни договори или очакват да подпишат в обозримо бъдеще. За други обаче ситуацията вероятно ще бъде по-предизвикателна, особено за тези, които строят на по-непревликатени локации или с компромисно качество, спрямо алтернативни проекти“, казва Неов.
Свободните офис площи
В края на 2020 г. в София те достигнаха 260 хил. кв.м., което е с 25 хил. кв.м повече спрямо третото тримесечие. За цялата минала година новонаетите площи са се свили на годишна база със 70 хил. кв. м. или с 65%, това е най-слабото търсене от времето на глобалната финансовата криза 2009-2010 г.
Наеми
Средните наеми на офисите от клас А са между 12 и 14 евро на кв.м., а от клас Б – между 8 и 11.
Обем на офис площите
В края на 2020 г. обемът на площите в клас А офис сгради достигна 2.218 млн., като нововъведени през последното тримесечие са 35 хил. кв.м. В резултат, общият брой на нововъведените площи през 2020 достигна 66 хил. кв.м., което е три пъти по-малко от предишната година (180 хил. кв.м.)
В процес на строителство са около 370 хил. кв.м., от които 220 хил. кв.м. трябва да бъдат въведени в експлоатация до края на 2021 г., а останалите – през 2022 г..
Промяна на модела на работа
Николай Неов обяснява, че се наблюдава промяна на модела на работа при доста фирми. „Очевидно някои компании ще заложат в по-голяма или по-малка степен на дистанционната работа и ротирането на екипите в офисите. Това така или иначе съществува като практика отдавна. В София, например още през 2018 г. около 43% от компаниите, работещи в офис площи клас А и В са имали политики за работа от вкъщи. Сега, а вероятно и в бъдеще, този дял очаквано ще се покачи. Още компании ще въведат различни форми на дистанционна работа и ще увеличат обхвата й“.
По думите на Неов не е изключено по-често да започнем да виждаме гъвкавите офиси като част от бизнес модела. „Естествено ще има и много компании, за които поради естеството на бизнеса всички служители ще продължат да работят в офиса. Други може да заложат на комфорта и подобряването на средата, което ще доведе до увеличаване на офис пространството на едно работно място. Да не забравяме все пак, че функцията на офиса не е само за работа, той е социално средище, в което хората израстват, учат се, създават приятелства, семейства, изграждат кариера и т.н“, допълва експертът.
Николай Неов не се ангажира да прогнозира каква ще е 2021 г. „Годината тепърва започва и всички очакваме в някаква степен нормализиране на обстановката както на локално, така и но глобално ниво. Стабилизация със сигурност ще има, въпросът, на който е трудно да се отговори е – точно кога. За момента не може да прогнозираме дали настоящата ситуация ще доведе до фалити в сектора на офис имотите. Със сигурност някои инвеститори ще изпитат известни затруднения“, казва той.