Стратегия, която работи
Ако Джейсън Кинг трябва да опише 2020 г. с няколко думи, първата, която му идва на ума, е „пандемия“, както и „затваряне“ и „предизвикателство“. Това като че ли обрисува бизнеса и живота на хората през 2020 г. Главният изпълнителен директор на „Теленор България“ обаче гледа напред. Той смята, че 2021 г. ще е по-добра за всички и ще бъде белязана с думите „оздравяване“ , „надежда“ и „стабилност“.

Джейсън Кинг пое управлението на „Теленор“ през септември 2018 г., след като компанията стана част от чешката група PPF. От лидерското място той има поглед върху последствията от пандемията върху бизнеса и в частност телекомуникационната индустрия и технологичния сектор.
Телекомите осигуриха критичната за бизнеса и обществото свързаност и инфраструктура, но и същевременно трябваше да останат стабилни и най-вече ефективни.
Тази така необходима устойчивост „Теленор“ дължи на своите конкурентни надеждна мрежа, услуги, осигуряващи качествено клиентско преживяване, отношението към клиентите и уважавания бранд, както и корпоративната култура в „Теленор“ с които Джейсън Кинг се гордее. Той посочва, че именно желанието за колаборация и работа в екип превръщат „Теленор“ в бранд, който е лесно разпознаваем и спечелил доверието на потребителите. „Горд съм с културата и екипа, който изградихме“, казва Кинг. А устойчивостта и рacтeжът винaги са били oт ĸключoвo знaчeниe зa нас и тoвa нямa дa ce пpoмeни, допълва той.
COVID-19 предизвика промени в бизнеса и живота на хората, от ограничаването на пътуванията до затварянето на офиси и прехвърлянето към изцяло дистанционен режим на работа. Това е нож с две остриета за компании като „Теленор“, които предоставят свързаност на индивидуалните потребители и бизнеса. От една страна, телекомите загубиха много от намаления обем потребление в роуминг, но от друга, спечелиха заради ръста на трафик през мобилните мрежи, работата от вкъщи и необходимостта на хората да общуват по време на изолацията.
Има една област според Джейсън Кинг, която предоставя възможност за растеж днес и в бъдеще, и това е мрежовата сигурност. Това е един от приоритетите на екипа на „Теленор“, а ще бъде фокус и за всички с вълната на дигитализация, казва Кинг. Наскоро компанията пусна на пазара услугата Онлайн защита, която предпазва потребителите в мрежата на „Теленор“ от дигитални заплахи.
Къде „Теленор“ вижда още възможности за растеж? Изграждаме по-предсказуем и устойчив бизнес, с по-добри перспективи за растеж, като се фокусираме върху интелигентни инвестиции в развитие и подобряване на мрежата, внедряване на нови дигитални услуги и изграждане на клиентска база, посредством подобряване на клиентското изживяване, споделя Кинг.
МОБИЛНАТА МРЕЖА Е МОЖЕ БИ НАЙ-ГОЛЯМОТО ПРЕДИМСТВО НА „ТЕЛЕНОР“ НА МЕСТНИЯ ПАЗАР
През последните две години компанията получава три поредни Best in Test сертификата от международната консултантска фирма umlaut за надеждността на мрежата си. Отличието се счита за световен бенчмарк за качеството на мрежите на мобилните оператори. Преди да бъде поставена пред мрежите на другите два български оператора, инфраструктурата на „Теленор“ е тествана в продължение на месеци през 2019 и 2020 г., включително по време на избухването на пандемията през март и април.
„Теленор“ е насочил поглед към видеоуслугите и предлагането на устройства и аксесоари за потребителите. В ситуация като тази всички имат нужда от устройства: като се започне от учениците, мине се през служителите, които работят от дома си, и се стигне до самите бизнеси, които имат нужда от постоянна интернет свързаност.
Друга бизнес възможност Кинг вижда в 5G технологията, която по неговите думи е все още в ранна фаза. Различните държави са в различен етап на изграждане и от гледна точка на технологията и промяната на клиентското изживяване.
Екосистемата все още не е готова за 5G, казва Кинг. Липcвaт елементи или нe ca дocтaтъчнo paзвити, a и тъpceнeтo oт cтpaнa нa пoтpeбитeлитe, включитeлнo бизнecитe, нe e нa нeoбxoдимoтo нивo. Голяма част от тази екосистема трябва да е движена от потребителското търсене, което не е налице в момента. Навлизането на технологията до голяма степен се движи от производителите на оборудване, докато от гледна точка на операторите пазарът е все още далече от момента, когато те ще могат да монетизират 5G, а потребителите да могат да се възползват напълно от предимствата, но този момент ще дойде.
За бизнеса 5G решава не само проблема със скоростта, но и времезакъснението, което е от ключово значение за множество сектори. Ето защо в b2b сегмента предлагането на 5G мрежа има дори по-голяма добавена стойност. Непосредствена възможност е създаването на „частни мрежи“ или т.нар. слайсинг на мрежата. Това е заделяне на част от капацитета на мрежата на оператора за конкретни бизнес потребители.
Има много известни приложения на 5G – умни градове и умна енергетика, автономни автомобили, но едно от първите приложения на 5G ще бъде фиксираният безжичен достъп (FWA), казва Джейсън Кинг.
С 5G/FWA операторите ще осигурят свръхвисокоскоростен широколентов достъп до гъсто населени градски и отдалечени райони, където оптиката е изключително скъпа за внедряване и поддръжка.
Другите два телекома в България обявиха, че ще предлагат 5G мрежа за част от абонатите си. „Ние предпочитаме да има съдържание в нещата, които правим“, казва Кинг и не смята, че това трябва да стане веднага и на всяка цена само за да спечелиш предимството на първия. Той очаква, че компанията ще стартира собствена 5G мрежа тази или най-късно другата година, но когато и да е това, трябва да е в правилния за пазара и потребителите момент. „Готови сме с имплементацията на 5G и ще го обявим, но трябва да има смисъл от това“, допълва Кинг.
За „Теленор“ днес и в бъдеще клиентското изживяване и взаимоотношенията с клиента остават един от най-важните диференциращи фактори на пазара. Така Джейсън Кинг изтъква и едно от основните предимства на „Теленор“: клиентското изживяване и разбирането, че клиентът е дългосрочен актив. „Не става дума само за свобода на избора, но и как работим с клиентите си. Изпреварваме конкурентите на българския пазар в това отношение“, допълва Кинг.
Какво точно означава това? „Означава да разбираме в дълбочина нуждите на клиента и да имаме точна представа за ценността на всяка група клиенти за бизнеса“, казва Кинг. Компанията преследва политика на отворена комуникация с клиентите, използвайки разбираема терминология. „Стараем се да не използваме абревиатури, които клиентите не могат да разберат. Даваме възможност на клиентите да общуват с нас чрез най-удобните за тях канали“, допълва Кинг.
Резултатите на „Теленор“ показват, че тази стратегия се отплаща. Освен с финансова стабилност и перспективи за растеж компанията може да се похвали и с 36% дял на пазара за мобилни услуги, с което изпреварва другите два големи телекома в България. Тайната, казва Джейсън Кинг, е проста. Тя се крие във фирмената култура на „Теленор“. „Решаваме какво всеки един от нас и всички заедно можем да направим днес, за да подобрим резултатите си, така че да растем и да постигнем успех утре. И го правим“, посочва той. Стратегия, която работи.