Пророчицата и нейните печалби
Акциите на Tesla се търгуваха по около 200 долара за брой през май 2019 г., когато най-яростната привърженичка на Илън Мъск направи една много смела стъпка. Кети Ууд и нейната компания Ark Investment Management вече бяха станали известни с прогнозите си, че Tesla ще струва 1 трлн. долара, а акциите на компанията ще поскъпнат 20 или 30 пъти до 2023 г. През май миналата година тя наля масло в огъня, като публикува новата прогноза на Ark, според която стойността на Tesla ще достигне 1.4 трлн. долара

Последва вълна от остри критики. „Ark са дали форуърдни цени, а не прогноза за бъдещата стойност на компанията“, смята преподавателят по финанси в Нюйоркския университет Асуат Дамодаран.
Но после акциите на Tesla достигна 400 долара след извършен през месец август 2020 г. сплит в съотношение пет към едно. А 64-годишната Ууд вече е богата.
Готовността ѝ да върви по собствен път ѝ помогна да превърне Ark в една от най-бързо разрастващите се и рентабилни инвестиционни компании в света. Основният фонд Ark Innovation Fund поскъпна през 2020 г. с впечатляващите 75%, а за последните пет години постигна средна възвръщаемост 36% – близо три пъти по-висока, отколкото на борсовия индекс S&P 500.
Според консервативната оценка на Forbes стойността на Ark възлиза на 500 млн. долара, или 2% от активите под управление (аналогично съотношение има и публичната холдингова компания T. Rowe Price). Тъй като делът на Ууд в Ark надвишава 50%, той ѝ осигурява нетно богатство 250 млн. долара – достатъчно, за да заеме тя 80-о място в шестата ежегодна класация на Forbes на най-богатите жени в Америка, които сами са натрупали богатството си.
Критиците пренебрежително определят Ууд като новото лице на формиращия се нов балон на пазара, създаден в резултат на политиката на Федералния резерв на „лесни пари“. Но част от кариерата си Ууд е прекарала и на мечи, тоест нисходящи, пазари. Като студент в Университета на Южна Калифорния Ууд учи при гуруто в икономиката на предлагането Артър Лафер. От 1977 до 1980 г. тя е стажант в Лос Анджелис, където трупа опит в едни от най-големите фондове – Capital Group, наблюдавайки как лихвите от порядъка на 20% смазват икономиката и пазара. След като през 1981 г. завършва университета, Ууд постъпва на работа като икономист в нюйоркската компания Jennison Associates, която сега е инвестиционно поделение на Prudential. Там тя осъзнава, че инфлацията и лихвите са достигнали максимума си. Нейните ръководители не обръщат внимание на нейните предположения, но Ууд се оказва права и този опит ѝ показва, че понякога може да се постигне голяма печалба, когато се върви против общоприетото мнение.
Разочарована от перспективите в Jennison и водена от желанието си да се занимава с анализ на акциите на отделни компании, един петък Ууд напуска компанията. Менторът ѝ във фирмата я убеждава в понеделник да се върне на работа, като я премества в анализаторския отдел. В края на 80-те и началото на 90-те години Ууд работи с изгряващите телекомуникационни компании и получава ясна представа за икономическите и социалните промени от повсеместното навлизане на мобилните телефони в нашия живот. През 2001 г. тя се премества в базирания в Ню Йорк фонд Alliance Bernstein като директор по инвестициите, където се занимава с тематични инвестиционни портфейли. Но няколко години след финансовата криза през 2008 г. активно управляваните фондове започват да постигат по-лоши резултати отколкото S&P 500 и милиарди долари започват да се изсипват в пасивно управляваните нискоразходни индексни фондове. Тогава Ууд решава, че е необходим нов подход.
Така Ууд основава Ark в Ню Йорк. Успехът не идва веднага. През първите две години фондът не се справя добре по оценки на Morningstar. Но през 2017 г. Ark си стъпва на краката благодарение на поскъпващите акции като Netflix, Salesforce, компанията за секвениране на ДНК Illumina, компанията за обработване на дигитални плащания Square и дигиталния доставчик на здравни услуги Athenahealth. Активите на фонда нарастват десетократно и Ark започва да гради имидж въз основа на дръзки прогнози, активното си присъствие в Twitter и безплатните анализи, които предоставя онлайн. (Ark привлича внимание чрез създаването на фонд за инвестиции в криптовалути, до който достъп имат само акредитирани инвеститори. През 2015 г. Ууд започва да купува биткойни, които тя нарича „застраховка срещу инфлацията“, когато цената на криптовалутата е 250 долара.)
Развоят на събитията през 2020 г. се отрази добре на Ark. През март, когато пандемията настъпи и акциите се сринаха, Ууд правилно предвиди, че бързо разрастващите се технологични компании ще бъдат начело на възстановителния процес в света (и на финансовите пазари). При изграждането на инвестиционните портфейли Ууд заложи на акциите на Tesla и други хитови позиции, включително в компанията за образователен софтуер 2U и платформата за търсене на недвижими имоти Zillow. В края на лятото акциите на Tesla поскъпнаха и тя ограничи инвестициите си там, но натрупа дял от акции в приложението за корпоративни съобщения Slack, които по онова време бяха силно подценени.
Дали смята, че в момента на пазара се образува балон? Не. Несигурността относно пандемията и новия президент (Ууд „безсрамно“ подкрепя президента Тръмп) предизвиква бягство на капитали от фондовите пазари към предлагащите по-голяма сигурност пазари на облигации“, отбелязва тя. „Фактът, че хората сега се страхуват индексът S&P 500 да не се върне на високите си равнища, ми говори, че на пазара няма балон“, добавя Ууд.