Aesthetic by Science: Мисия „Последен треньор“
На 25 май 2016 г. Станислав Чакъров напуска тогавашната си работа във веригата магазини за хранителни добавки СилаБг. Toй взима окончателно решение да започне да се занимава на пълно работно време с това да консултира хората, които искат да влязат в добра физическа форма. Неговият съдружник Никола Томов взема същото решение пет дни по-късно, макар че минават шест месеца, преди да напусне сигурната си работа в Microsoft България. Така се ражда Aesthetic by Science – компанията, чийто успех донесе на двамата място в тазгодишната ни селекция „30 под 30“.
Целта на 27-годишния Станислав Чакъров и на 29-годишния Никола Томов е да предоставят на клиентите си тренировъчни програми и да ги обучат как да се хранят правилно, за да изглеждат и да се чувстват по-добре дългосрочно. Или както и двамата го определят – да се превърнат в последните им треньори.
Чакъров се увлича по спорта от малък – тренира карате и баскетбол, а по-късно се запалва и по фитнеса. Още тогава той забелязва, че има незаета ниша в тази област – хората, които споделят информация за тренировки и хранителни режими, говорят основно от личен опит или пък са културисти – занимават се професионално със спорт и съветите им не са подходящи за всеки. Така на практика липсва научно обоснована информация, насочена към обикновени хора, които просто искат да влязат във форма, но не и да жертват цялото си свободно време, за да го постигнат.
Тъй като вече е събрал доста информация по темата, решава, че може и самият той да започне да я споделя с останалите. От лятната си работа на морето има събрани 800 лева, с които си купува телефон. Подпира го между две водни чаши, използва буфер, за да получи необходимата височина, и започва да снима видеа, които качва в YouTube и Vbox. Още първите му клипове получават хиляди гледания, което му доказва, че е нацелил съдържанието, от което има нужда. Започва да се оглежда и за професионален курс в чужбина, тъй като това, което учи в онзи момент, е в съвсем различна област – Счетоводство и контрол в Икономическия университет във Варна.
Пътят на Томов е доста по-различен. Страстта му към спорта е в резултат на желанието да се справи с хранително разстройство и години лутане сред противоречива информация. Той е завършил финансиране и инвестиции в Холандия, участва и в началните етапи на няколко стартъпа – в България и чужбина. Решава да изкара бодибилдинг курса за себе си – за да се научи да се храни и да спортува по-добре. А тъй като с годините е натрупал много знания по темата, негови познати го подтикват да започне да споделя наученото, което може да е полезно на много хора, изпитващи затруднения да постигнат мечтаната форма.
Никола Томов и Станислав Чакъров се запознават онлайн през август 2015 г. през обща приятелка (двамата се виждат на живо едва шест месеца по-късно). Оказва се, че имат общи възгледи за научния подход за тренировките и здравословното хранене. Започват да снимат заедно видеа със съвети – първоначално като хоби, но постепенно се появява и идеята да започнат да се занимават с това на пълно работно време.
ТОГАВА НЯМАШЕ ТАКОВА НЕЩО КАТО ФИТНЕС ВЛОГЪР, ТРЯБВАШЕ ДА ОТКРИЕМ ТОПЛАТА ВОДА, КАЗВА СТАНИСЛАВ ЧАКЪРОВ
Когато през май 2016 г. напуска работа, Чакъров е убеден, че няма какво да губи. Започнал е работа в СилаБг единствено защото е близо до сферата, която го интересува. Самият той обаче се шегува, че е бил „най-лошият служител“, защото, вместо да се опитва да продава повече хранителни добавки, е насочвал клиентите само към тези, за които е убеден, че работят, или ги е съветвал да не си купуват, ако няма да им помогнат за конкретния проблем.
В онзи момент има „200 лева в джоба“ и за да успее да се издържа, се нанася отново при родителите си в Ямбол, които са силно притеснени от посоката, която поема кариерата му. Той също признава, че стресът от промяната му се е отразил. „Аз се хвърлих в дълбокото, Никола все още не. Мислех си какво ще стане, ако той се откаже“, споделя Чакъров.
Притесненията му се оказват неоснователни. Никола Томов продължава да се занимава активно с новото им начинание, а шест месеца по-късно и официално напуска работа, за да се посвети изцяло на общия бизнес, макар също да е притеснен в началото как ще се справят. „Каквато и работа да напуска човек в опит да направи свой бизнес, винаги е страшно, особено ако не си си подсигурил вече стандарт от твоя страничен бизнес, а в случая и при двамата не беше така. Приехме факта, че ще има доста трудни месеци и дори години, за да правим това, което обичаме, и в някакъв момент да изплуваме“, казва той. Привличат за съдружник и свой приятел, специалист по дигитален маркетинг.
Първите им клиенти са техни фенове, които вече са се интересували дали двамата предлагат изготвяне на индивидуални програми. Работят безплатно и с приятели, за да имат доказателство, че подходът им е работещ. Постепенно започват да привличат все повече клиенти и от социалните мрежи.
И двамата признават, че една от най-важните стъпки за тях е била да започнат да се възприемат като собственици на бизнес. В началото предлагат услугите си неструктурирано и им отнема време, за да изберат най-работещия бизнес модел и да започнат да мислят активно как да привличат нови клиенти и да мотивират настоящите. Трябва да се справят и с негативни реакции на част от феновете си, след като наред с безплатно съдържание започват да предлагат персонализирана помощ срещу заплащане.
След година и половина лутане решават да заложат на бизнес коуч от чужбина, с когото работят и до днес. Той им помага да развият значително бизнеса си. Услугата първоначално им струва 8000 долара за осем седмици обучение, но се оказва, че инвестицията си струва. „Когато започнахме да инвестираме в коуч, направихме ръст 500%“, казва Станислав Чакъров. По-късно наемат и ментор от САЩ. Работата им с двамата продължава, като миналата година са платили за услугите им около 45–50 хил. долара, но са все така убедени, че инвестицията си заслужава.
Бързо разбират и че работата с клиенти на месечна база не е работеща, затова започват да предлагат услугите си като пакет – за минимум шест месеца, като така гарантират по-добри резултати на клиентите си. „Не обичаме половинчати неща, искаме да има повече стойност“, посочва Никола Томов.
„Ние не просто изготвяме тренировъчна програма и хранителен режим“, обяснява Станислав Чакъров. По думите му основната цел е да обучат всеки свой клиент как да се храни и да тренира правилно, да променят отношението му към здравословния начин на живот и добрата форма, постоянно да го подкрепят по пътя му. „Искаме да му разрешим проблема и ние да сме му последните треньори“, казва той и прави сравнение с човек, който иска да изкачи Еверест – ако само го упътиш и му дадеш добра екипировка, но го оставиш сам, надали ще се справи, но ако заедно с него нагоре тръгне цял екип от подготвени хора, които вече са изминавали този път и които могат да го мотивират, успехът е постижим. „Човек не може да разчита само на мотивация – мотивацията идва и си отива. Лесно е човек да бъде дисциплиниран, когато вижда, че постига резултати, че върви в правилната посока, и е много трудно да бъде мотивиран, когато не се случва.“
Започват изцяло със собствени средства, като не инвестират в софтуер, а използват безплатни инструменти, за да намалят разходите. От самото начало приоритет им е да инвестират в себе си. Заради тези инвестиции през първите години не си позволяват дори да си плащат – цялата печалба се реинвестира и едва в края на 2018 г. успяват да си платят заплата. Така за 2019 г. достигат около 327 хил. лева приходи. „Първите четири години успяхме да удвояваме ръста си“, обяснява Томов. Ръстът им към ноември 2020 г. на годишна база е към 85 – 90% въпреки COVID-19 пандемията.
До момента имат около 400 клиенти, броят им не пада под 150 едновременно, като повечето остават с тях година, година и половина или две и по-рядко общата им работа приключва след шест месеца. Увеличават се и феновете им в YouTube, където имат вече над 58 хил. последователи, и в социалните мрежи, където също са следвани от хиляди хора.
Екипът също набъбва и вече се състои от 12 души, като част от тях са бивши клиенти. Предстои им наемане и на нови служители, в това число специалист в сферата на социалните мрежи.
рез 2019 г. решават да разширят дейността си и стават съдружници в Proof Nutrition – компания за хранителни добавки. „И двамата сме малко нетърпеливи, обичаме да се развиваме. Трябваше да се впуснем и в нещо ново“, казва Никола Томов и обяснява, че една от причините за решението е, че много от последователите и клиентите им са искали съвети за използване на хранителни добавки, с които да си помогнат по пътя към целта. „Искаме да продаваме висококачествени добавки, които са наистина научно обосновани. Тези добавки да водят до по-добър живот“, обяснява той, като допълва, че не се опитват да продават продуктите на всяка цена, винаги съветват първо да се залага на истинска храна и правилна техника на трениране, като често им се случва да казват на клиенти, че продукт не е подходящ за тях.
През 2020 г. успяват да разнообразят още дейността си, като добавят втори YouTube канал – Импакт, в който споделят бизнес съвети. Каналът има вече 5700 последователи. „Искаме да споделяме това, което сме научили. Не казваме, че е вярно във всеки случай, че всички така трябва да правят, просто показваме какво ни е помогнало на нас“, казва Станислав Чакъров, като посочва, че много хора в България не вярват, че могат да постигнат успех само с работа и воля, но двамата се надяват да променят този начин на мислене.
За видеата за новия канал решават да инвестират в студио. Инвестицията им възлиза на около 20 хил. лева, с които е закупена необходимата техника. Но освен да го използват само за собствените си нужди – заснемане на видеа и за продуктова фотография, искат да го монетизират, като предлагат тези услуги и на свои клиенти.
COVID-19 пандемията първоначално се отразява негативно на бизнеса им. През март и април приходите намаляват с 20%, има спад и на новите клиенти, които се нуждаят от индивидуални програми. Въпреки това карантината не е загубено време. Двамата създават видеокурс за тренировки в домашни условия, като даряват 50% от печалбата за кампания за медиците на първа линия и за деца с мускулна дистрофия. Пускат и две електронни книги с рецепти – едната съществува и на хартия, но е с изчерпан тираж.
След първоначалния спад през лятото има ръст. „Много хора усетиха важността на това да спортуват, много хора качиха и килограми по време на локдауна, развалиха си рутината, което им повлия ментално, физически, здравословно“, казва Чакъров.
За втория локдаун са много по-подготвени. По-засилените мерки влязоха в сила на Черния петък. В отговор Aesthetic by Science пуска курса си за тренировки у дома с отстъпка 50%, който се превръща в хит.
Но успехите до момента не ги успокояват. Планират в края на 2021 г. да позиционират компанията и извън България. Ще се фокусират повече и в Proof Nutrition, като ще продължат и да инвестират в себе си.