Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
2 февруари 2021, 15:13

Стефан и Максим Иванови: Няма нищо невъзможно

Христо Петров Редактор

Следя информационните технологии, телекомуникациите и стартиращите компании.

Когато Максим Иванов за пръв път подхвърля на баща си Стефан идеята да преплава Атлантическия океан с гребане, нито един от двамата не смята, че е възможно. Същата вечер обаче решават да проверят дали пък някой случайно не го е правил. „Аз му го казах като виц, спомня си 17-годишни­ят Максим Иванов. – Оказа се, че това е нещо, кое­то хората правят… Много ни заинтригува.“

Снимка: Дилян Марков

Това е достатъчна мотивация за Стефан Ива­нов, който има зад гърба си екстремни преживява­ния като минаване през Ламанша с плаване, да проучи въпроса. Си­нът му Максим проявява не по-ма­лък интерес. „Исках да докажа не само на баща си, но и на себе си, че мога да го направя“, казва Мак­сим, който вече е най-младият чо­век в света, преплавал Атланти­ческия океан с гребна лодка.

„Идеята беше да го направим заедно“, казва Стефан Иванов (48), предприемач с богат опит, който се занимава с финанси и ин­вестиционно банкиране чрез своя­та консултантска компания „Чаленджър кепитъл мениджмънт“.

Така започва историята на Neverest: гребна лод­ка, която Стефан и Максим Иванови започват да си сглобяват сами през септември 2018 г. в опит да прекосят Атлантическия океан. Отнема им повече от година, за да излязат в открито море, и още над три месеца, за да преплават разстоянието от пор­тугалския град Портимао до Барбадос. Това включва 9-дневно аварийно спиране на Канарските острови, за да отстранят течове в лодката и да поправят автопилота на борда.

Иванови от самото начало искат да обвържат експедицията си с някаква кауза. Преплаването на океана с гребане носи след себе си популярност и ме­дийно отразяване и те искат да се възползват от този факт. Първите им идеи са да обърнат внима­ние на кауза за доставяне на вода или за почиства­нето на езерото „Панчарево“.

После научават, че се провежда кампания „Да! За живот“, която насърчава донорството и транс­плантацията на органи. „Като чухме за кампанията на Министерството на здравеопазването, си казахме, че по-хубава кауза от това няма – казва Стефан Иванов. 

ТОВА Е КАУЗА, КОЯТО СПА­СЯВА ЖИВОТ, БЕЗ ДА ОТНЕМА ЖИВОТ ОТ НИКОГО

В България има над 1145 души, които чакат за трансплантация. От началото на годината броят на извършените трансплантации е едва девет. Броят им вероятно е повлиян негативно от COVID-19 и режима, при който работят болниците. Но дори и без панде­мия статистиката отчита по около 50 трансплантации годишно в страната. Това е недостатъчно, за да обслужи списъка от всички чакащи.

Промяната на едно изречение в закона може да улесни процеса по намиране на донори. Стефан и Максим Иванови искат да направят точно това. Те създават гражданска инициатива и искат промя­на в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, защото България е една от малкото стра­ни в Европа, където все още се изисква изрично съ­гласие от потенциалните донори на органи.

Инициативата на Иванови иска да се впишат промени в закона, които автоматично позволяват донорството на органи освен в случаите, когато има изричното несъгласие на потенциалния донор. „Преди това не се бях замислял за това – казва Максим Иванов. – Предполагах, че във всяка държа­ва се приема, че когато почине човек, той би искал да дарява органите си.“

С идеята си Иванови увличат и други хора след себе си. Към тяхната работна група за изготвянето на предложение за законодателни промени се включват юристи и лекари. Получават насърчителни обаждания от познати и непознати. А в подготовката за прекосяване на океана се включват хора с опит в плаването в открито море.

„Това е дългосрочен проект, който трае цял живот, а не е свързан само с едно плаване или друга приключенска инициатива – казва Стефан Иванов. – Колкото повече приятели или непознати успеят да прегърнат тази кауза, толкова по-добре.“

Иванови сглобяват лодката Neverest в гаража си (двамата и преди са сглобявали сами машини, като например мотоциклет). Докато се подготвят за експедицията, се свързват с различни хора с опит в гребането. Някои им предлагат помощ, която се оказва безценна.

Ралф Тюин, с когото се свързват по технически въпрос, сам им предлага да е техен навигатор. Тюин многократно е обикалял из океаните с гребане и им дава ценни съвети, като например какво да правят, ако срещнат акула. Вземат си за треньор световната шампионка по гребане Виктория Димитрова. Дългогодишният капитан Валери Петров също се включва като навигатор в мисията.

„Когато се захванеш с невъобразимо голямо предизвикателство, получаваш повече подкрепа, отколкото, когато се боричкаш с дребни проблеми – казва Стефан Иванов. – Дори без да искаш помощ, се обаждат хора и ти помагат.“

Първоначално планът на Иванови е да акостират в Бразилия. Те не са уверени как ще се справят с двете основни предизвикателства: океанските течения, които дърпат лодката назад (и могат да отнесат за секунди гребец, паднал зад борда), и ураганните бури.

Късметът не е с тях. 2020 г. се оказва най-активната за ураганите в Атлантическия океан, откакто се води статистика. А Иванови искат да преплават океана точно през активния сезон. „Въобще не бяхме сигурни дали ще успеем да стигнем“, казва Максим Иванов.

Снимка: Дилян Марков

Тръгват от Португалия на 14 юни. Гребат по цял ден, като се сменят на всеки два часа. В лодката разполагат с храна и техника, с която комуникират, съобщават местоположението си и управляват плавателния съд. Документират цялото пътуване в социалните мрежи като Facebook и Instagram, за което им помага съпругата на Стефан Евгения.

Скоро след отплаването си двамата виждат с очите си унищожителната сила на водата. Теченията са като воденичен камък, който дърпа лодката назад. „Случваше се да греба два часа и после за 30- те секунди, през които се сменяме, течението да ни върне до точката, от която бях започнал да греба“, спомня си Максим.

Сблъскват се с бури и урагани, които забавят пътуването им. Периодично над тях вали дъжд от светкавици, които могат да пробият корпуса на Neverest или да изгорят цялата техника. В един момент навигаторът им Ралф Тюин директно им предлага да се откажат.

Когато човек, който е обръщан от вълни и е попадал под танкер, им каже „Момчета, не искам да съм на ваше място“, Иванови вероятно трябва да го послушат.

Но те решават, че ще продължат експедицията.

Знаят, че дори Neverest да се повреди, тя няма да потъне. Имат и достатъчно храна на борда. Или поне така смятат, защото запасите им са планирани за максимум 90 дни. Но когато разбират, че пътуването ще продължи по-дълго, двамата намаляват дневните порции, за да имат достатъчно храна до края.

Независимо пред какви трудности се изправят, двамата нямат никакви планове да прекратят мисията. „Не сме имали момент, в който сме били на ръба да се откажем – казва Максим, който отслабва с 14 кг по време на пътуването. – Винаги в най-трудните моменти правим всичко възможно да оправим проблема.“

А трудните моменти се редят един след друг: от пробойни през дефектирала техника до многократно повреждане на руля на лодката (за който двамата дори не са очаквали, че може да се счупи). Оправят всички повреди с подръчни материали.

За да е още по-сложно, много пристанища в Южна Америка са затворени заради пандемията по време на плаването им. Югоизточните пасати и течението Гълфстрийм им пречат да стигнат до Бразилия, където е крайната им точка. Налага се да променят дестинацията си и да гребат все повече на северозапад.

Така на 6 октомври акостират край островната държава Барбадос. Публикуват в социалните мрежи видео, на което голи до кръста размахват сигнални димки. Изминали са над 8200 км по вода с лодка, зад­вижвана с гребане.

Поглеждайки назад към този момент, Стефан Иванов го свързва с удовлетворението.

„Преодоляването на най-големите страхове е свързано с най-силните чувства на удовлетворение­то – казва той. – Най-големите страхове може да са свързани с това да отидеш в океана, да отидеш да работиш в друг сектор или друга фирма или сам да си отвориш фирма. Тези страхове съществуват, но ако успееш да ги преодолееш, това носи голямо удовлетворение.“

Снимка: Дилян Марков

Стефан Иванов е прекарал голяма част от кариерата си в банковия сектор, а сега работи за себе си – в компания­та си „Чаленджър кеп­итъл мениджмънт“, която създава с Димитър Гюрджи­лов през 2013 г. Гюрджилов има опит с финансите заради работа­та си в банки като Merrill Linch, JPMorgan и NBGI Private Equity (ин­вестиционен фонд на National Bank of Greece).

„Чаленджър кепитъл менидж­мънт“ се занимава основно с бу­тиково инвестиционно банкиране. Компанията се включва като кон­султант по сливания и придобива­ния или осигуряване на финансира­не. Иванов твърди, че „Чаленджър“ продава някои от най-големите активи в областта на недвижимите имоти в момента. Отказва повече подробности заради конфиденциалността на сделки­те. Двамата със съдружника си организират и фи­нансиране за две бързо развиващи се компании.

Бизнесът е малък (последните актуални данни за компанията в Търговския регистър показват 100 хил. лв. приходи за 2016 г.), но дава възможност на Стефан Иванов да работи върху това, което иска. Той казва, че няма гарантиран доход всеки месец, понякога може да мине и цяла година без доходи. „Но когато направиш голяма сделка, удовлетворението е готово, а и възнаграждението е по-голямо. Изби­раш си върху кои сделки да се фокусираш… Можеш да си позволиш три месеца и половина да си в море­то“, казва през смях Иванов.

Голяма сделка за „Чаленджър кепитъл менидж­мънт“ например е консултирането на продажбата на Telus Tower, където се намира офисът на аутсор­синг компанията Telus. Офис сградата, която се на­мира до столичния булевард „Македония“, беше оце­нена на почти 79 млн. евро от гръцкия фонд NBG Pangea Real Estate Investment.

Иванов и неговият съдружник са консултанти и на BC Partners, чиято дъщерна компания United Group купи телекома Vivacom през 2019 г. за около 1.2 млрд. евро.

Името на компанията на Стефан Иванов корес­пондира на начина му на живот. За себе си той казва, че харесва предизвикателствата, защото го зареждат с енергия да проучва и подготвя. И не става дума само за предизвикателства като ултра­маратона UTMB, в който Иванов е участвал на най-дългата дистанция (около 300 км и денивелация около 30 хил. м).

Той гледа на целия си живот като на низ от предизвикателства. Завършва учи­лище в края на социализма и трябва да реши къде да продължи висшето си образование. Записва се да учи в новосъздадения Американски уни­верситет, но иска да продължи с магистратура в САЩ. „Спестява­нията на семейството ми бяха 300 долара – спомня си Иванов. – Там таксите бяха от по 20 хил. долара на година и нагоре. Трябваше да на­меря начин да си финансирам обра­зованието.“

Кандидатства в общо 16 уни­верситета. В три от тях е приет със стипендия, което означава, че не трябва да мисли твърде много за пари. Той оба­че иска да учи MBA в Cornell University. Приет е, но без стипендия. Затова се свързва с Дейвид Бен­Дениъл, професор по предприемачество в универси­тета. Предлага да му помогне в преподаването на курс по предприемачество и издаването на книга за международни сливания и изкупувания. Това, в ком­бинация с тегленето на заем, му помага да закрепи бюджета.

Докато е на студентските скамейки в Cornell, Стефан Иванов започва работа в борсовия опера­тор AMEX (където намира контакти чрез завър­шили университета студенти). На AMEX, която през 2003 г. беше купена от оператора на Нюйорк­ската фондова борса NYSE, се търгуват деривати върху акции. Там Иванов се запознава със сложните финансови инструменти и начините за набиране на капитал през борсата.

След като завършва магистърската програма в Cornell, Иванов започва работа в BNP Paribas, където се занимава наред с всичко друго и с търговия с деривати върху брейди облигации. „Ние създавахме дериватни ценни книги“, казва днес Иванов за времето, прекарано в BNP Paribas.

И тогава получава оферта от Citibank: една от най-големите инвестиционни банки в света. „Казаха ми: „Искаш ли да дойдеш в нашата глобална програма за мениджъри в развиващите се пазари? Ще те пратим в четири различни държави, в четири различни отдела на банката, за да се подготвиш… След няколко години ще станеш ръководител на банката в някое от подразделенията ни по света.“

През 1998 г. Иванов започва работа в Citibank: води проекти в Тунис, Сао Пауло, Лондон и Сеул, а след това в бразилското поделение на банката. Изкарва там до края на 2006 г., като през втората половина от престоя си е дясната ръка на главния изпълнителен директор.

Бизнесът е огромен. Компанията генерира приходи от порядъка на 1 млрд. долара годишно. Обстановката е много динамична, но и изтощаваща. „В Бразилия през няколко години има криза – казва Иванов. – Свиваш портфолиото, разрастваш портфолиото… беше като влакче в лунапарк.“

Затова през 2007 г. той с охота приема идеята да поеме българския бизнес на Citibank. В България банката се занимава с корпоративно банкиране и обслужва няколкостотин големи компании. Към края на 2006 г. клонът на Citibank има активи за 254 млн. лв. и годишна чиста печалба 1.27 млн. лв. според данните на БНБ.

Някои от икономическите показатели на България отчитат видим напредък по това време. БВП се повишава с 6% през 2006 г. Борсовите индекси растат с двуцифрени проценти, все повече българи започват да инвестират във взаимни фондове, а първичните публични предлагания започват да привличат голям инвеститорски интерес.

Иванов остава в Citibank до 2011 г. През всичките четири години под негово управление банката продължава да работи на печалба въпреки финансовата и икономическата криза и факта, че банковият сектор отчита загуби заради обезценените активи в портфейла си.

Но тогава Иванов решава, че е крайно време да започне да работи за себе си. Кризата отключва буря от регулации, които превръщат работата на банкерите в малък административен кошмар. „Стана много бюрократично – спомня си Иванов. – Прекарвахме повече време, търсейки разрешение за сделка. Повече време прекарвахме вътре в банката, отколкото с клиенти.“

Някъде по това време Иванов си дава сметка, че може да прави същото, което прави като банкер, но да работи за себе си. „Реших, че 13 години в Citi са достатъчно – казва той. – Този филм го бях гледал. Реших, че е добре да се отделя и да работя като независим предприемач.“

И го прави. През последните години работи през „Чаленджър кепитъл мениджмънт“ и няма планове да се връща в голяма корпорация. Като индивидуален инвеститор влага собствени средства в акции на компании, които са ликвидни и показват възможност за голям растеж. „Там човек дори и с малка инвестиция може да направи голяма възвръщаемост“, казва Иванов.

Синът му също иска да работи за себе си. Максим стана част от селекцията ни „30 под 30“ в категория „Спорт“ (и подкатегория „мореплавател“, стори ни се подходящо), но има още 12 години да го направи и в друг сектор. Завършва частното училище „Свети Георги“ и проявява интерес към инженерството и компютърните науки, но вижда бъдещето си като предприемач. „Със сигурност искам да правя бизнес. Не бих искал да работя в лаборатория, това е скучно за мен“, казва Максим.

„Идеята беше да го направим заедно“, казва Стефан Иванов.

Баща и син Иванови не планират засега други предизвикателства като преплаването на Атлантическия океан. Което не означава, че скоро няма да измислят нещо подобно. И двамата виждат предизвикателствата не само във физическата издръжливост, но и в начина, по който се изправяш пред света. „Човек израства извън зоната на комфорт – казва Стефан Иванов. – Когато те хвърлят на място, на което не си подготвен, човек се напряга повече. Това се случва там, където не си бил преди.“

Как Farmgirl Flowers се превърна в империя за 60 млн. долара по време на пандемията Централните банки помпат пари, а ефектът е все по-слаб
Реклама

Избрано

отпреди 4 часа

Икономическият начин на мислене

отпреди 3 дни

Максимално ускорение

отпреди 3 дни

Предприемачи в киното*

отпреди 5 дни

Запознайте се с визията на новаторите в здравеопазването

10 май 2022, 11:18

Първи икономически прогнози след началото на войната

30 април 2022, 17:13

Георги Ганев: Публичният дискурс за газа се изпълни с шум, който почти не позволява извличането на полезен сигнал

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30 Class 2021
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени