Българинът, който получи разрешение от Илон Мъск да „колонизира“ Марс с играта си
„Скъпи Илон, аз съм разработчик на игри и в момента работя по проект за колонизирането на Марс, в който участваш ти и SpaceX. Ако смяташ, че идеята е готина, се нуждая единствено от твоето „Действай“, за да ползвам името и логата на компанията ти. Ще публикувам това всеки ден в продължение на една година или докато не получа „да“ или „не“.
154 сутрини, веднага след като се събуди Любомир Василев, софтуерен разработчик от Пловдив, изпраща това съобщение до Илон Мъск, основателят на Tesla, в Twitter. Докато идва отговорът в края на януари: „Можеш да „откраднеш“ името и логата ни, а ние вероятно няма да те съдим“. Тогава името на Любомир Владимиров обикаля социалните мрежи и влезе в заглавията на големите медии у нас. Софтуерният разработчик попадна в прожекторите с новината, че е успял да получи лично разрешение от Илон Мъск да използва името и логата на SpaceX в негов проект.
Любомир Василев работи върху настолна игра, с тематика, близка до плана на Илон Мъск за колонизация на Марс. Тя се казва „Mars is Flat“ и се отличава с дизайни, изработени от компаниите на Мъск, сред които Tesla Cybertruck и ракетата SpaceX Starship.
„Още когато Илон Мъск обяви проекта за колонизиране на Марс се вдъхнових да създам игра. Не всеки има шанс да подпомогне (дори с малко) един от най-амбициозните проекти в историята на човечеството. Аз видях в моя проект шанс да популяризирам и подпомогна плановете на SpaceX“, казва за Forbes 25-годишният разработчик. Освен с правенето на игри той е съосновател на компанията Valari, която създава софтуери, които търгуват автономно с акции и криптовалути.
По думите му още със стартирането на проекта „Mars is Flat“ се сблъсква с голям проблем – не може да използва името и продуктите на Илон Мъск без негово разрешение. Българинът пише на SpaceX. Но отговор няма.
„Тогава реших, че ще се пробвам лично с Илон Мъск. Знаех, че е много активен в Twitter и често влиза в комуникация с обикновени хора – връща лентата назад Владимиров. – Това беше единствената алтернатива, след като не получих отговор на имeйлите, изпратени до SpaceX“.
Сяда и написва съобщението до Илън Мъск. Препрочита го и натиска бутона „изпрати“.
И така ден, след ден, седмица след седмица, всяка сутрин след като стане Владимиров препраща съобщението към Мъск.
Първото нещо, което прави Владимиров след дългоочаквания отговор е да обещае, че голяма част от печалбата на видеоиграта ще отиде в SpaceX. „Искам да дам 80% от печалбата на SpaceX. По този начин тя не само ще служи на важната цел да забавлява хората и да събуди интереса им към Марс, но също така ще помогне на Илон Мъск и SpaceX да постигнат това “, написа програмистът в Twitter.
Играта е в етап на начална разработка, има значителен обем работа, която трябва да бъде свършена, за да се стигне до първа версия, разказва пловдивчанинът. В момента тества десет детайла, които можете да разгледате тук.
На въпрос как смята да субсидира проекта си, Владимиров казва, че предстои да разбере. „Всичко зависи от развитието на играта и какво внимание получава в публичното пространство. Все още няма фиксиран план“, казва той и допълва, че сега основно се е съсредоточил върху разработката. „Правене на игри е предизвикателство само по себе си. Моята не е изключение, но не е нещо, което не може да бъде преодоляно с усилена работа“.
Вдъхновението
Да колонизираме Марс. От години Илон Мъск работи върху проект да изпрати хора до Червената планета със Starship. Това ще е най-големият космически кораб, създаван някога. Той ще може да превозва 100 души. За сравнение, капацитетът на сегашните космически кораби не надвишава 6 човека, а доскоро бе ограничен до едва 3.
През юни миналата година предприемачът, който е вторият по богатство човек в света, със състояние от 188.3 млрд. долара по изчисления на Forbes, обяви ракетата за колонизиране на Марс, Starship, за основен приоритет на SpaceX. Бяха създадени няколко прототипа, но опитите засега са с променлив успех. Последният беше от тази нощ и завърши с експлозия при кацането.
Полетът на безпилотния SN9 започна по план. Корабът достигна височина от около 10 000 м. След това двигателите бяха изключени и започна спускането, но учените не успяха да рестартират двигателите и прототипът се разби.
„Не забравяйте, че това беше тестов полет, едва втория път, когато летим със Starship в тази конфигурация. Просто ще трябва да поработим малко повече върху кацането“, казаха от SpaceX.