Компания на бъдещето
Как Veolia превърна „Софийска вода“ в ключов актив за постигането на устойчиво бъдеще
Пречиствателната станция за отпадъчни води край Кубратово няма нужда от електрозахранване. Тя може да се захранва сама чрез преработката на утайка и превръщането ѝ в електроенергия. Това я прави едно от малкото съоръжения за пречистване на вода в света, които произвеждат повече енергия, отколкото потребяват.
„Кубратово е един от шампионите на Veolia в производството на зелена енергия от отпадъчни води“, казва Франсоа Деберг, кънтри директор на Veolia за България и Западните Балкани. Компанията е мажоритарен собственик на „Софийска вода“, която пък управлява станцията край Кубратово.
Пречиствателното съоръжение е един от примерите за промените, към които Veolia се стреми в България и в световен мащаб. „Станцията е резултат от много усилия и проекти на екипите на „Софийска вода“, казва Деберг.
Столичното водоразпределително дружество е най-разпознаваемият бизнес на Veolia в България. Но освен него компанията притежава и „Веолия енерджи Варна“, която управлява ключови активи като топлофикационната мрежа във Варна, както и „Веолия сълюшънс България“, която предоставя индустриални услуги и услуги за енергийна ефективност на сгради.
Veolia има мисия като глобален лидер в управлението на природни ресурси в сферата на водата, енергията и преработката на отпадъци. „Искаме да осигурим на света ресурси – казва Франсоа Деберг. – А това означава да подобрим достъпа до ресурси, като същевременно ги съхраняваме и възстановяваме чрез нашите услуги“.
Veolia вниква в дейността на своите клиенти и им предлага решения, с които могат да намалят въглеродния си отпечатък. Това може да стане например, като се сменят горивата, които даден клиент използва. Или пък като му се препоръча решение, което е въглеродно неутрално и не води до вреда за околната среда.
Veolia стъпи на българския пазар през 1997 г., но активна дейност компанията започва да развива през 2006 г. Тогава купува фирмата КЕС, която управлява първия договор за енергийна ефективност на Балканския полуостров. Година по-късно поема контрола и върху „Топлофикация Варна“. Ключов момент в развитието на Veolia е купуването на мажоритарен дял в „Софийска вода“ през 2010 г. Това дава възможност на френската компания да управлява чрез концесионен договор ВиК мрежата на най-големия български град с над 1.4 млн. жители.
Десет години по-късно промените, направени от Veolia, са видими. Освен че инвестира в инфраструктура, компанията се стреми да намалява загубите на вода. „Софийска вода“ беше превърната в клиентски ориентирана компания, която подобри значително обслужването на потребителите и улесни процеса по отчитането на водомерите и разходите за вода. Това костваше години на екипите на водоразпределителното дружество, но сега усилията се отплащат.
Вземете за пример мобилното приложение, с което клиентите на „Софийска вода“ сигнализират за нередности в мрежата и ги проследяват до решаването им. Това позволява на екипите на компанията да реагират по-бързо и да отстраняват проблемите, намалявайки загубите на вода и повишавайки удовлетвореността на клиентите.
„Софийска вода“ не разчита само на собствени сили при въвеждането на иновации. Компанията подписа партньорство с акселераторската програма на Innovation Starter. То дава на „Софийска вода“ възможност да съпътства дейността на стартъпи, разработващи иновативни продукти, които след това могат да се използват от ВиК оператора.
През 2017 г. „Софийска вода“ започна да отчита дистанционно сградни водомери и да анализира данните. Това стана с помощта на стартъпа Qubiqo, който разработи софтуера за анализ за нуждите на „Софийска вода“.
Франсоа Деберг посочва, че е много важно Veolia да предоставя ценна информация на градовете и клиентите, които обслужва. Това повишава ефикасността на услугата и увеличава доверието в компанията.
А преходът към нови технологии и големи данни е неизбежен в ерата на умните градове.
НАШИТЕ УМНИ РЕШЕНИЯ ЦЕЛЯТ ДА ПОДОБРЯТ ПРЕДОСТАВЯНИТЕ ОТ ОБЩИНИТЕ УСЛУГИ С ПОМОЩТА НА НАШЕТО НОУ-ХАУ И ТЕХНОЛОГИИ
„Основните ни движещи сили са скоростта на внедряване, прилаганият контрол върху разходите, сигурността на данните и надеждността“, казва Деберг.
Технологиите дават възможност на „Софийска вода“ да съобщава мълниеносно за статуса на всички аварии в столицата. Те се визуализират на карта, която помага на Столична община да управлява по-добре градския трафик. Клиентите на ВиК оператора получават известия по електронен път за прекъсванията на водозахранването в техния район, за да планират по-добре графика си.
В момента Veolia е активна най-вече в София и Варна, но Франсоа Деберг очаква, че компанията ще започне да оперира и в други големи градове. Това отново е свързано с мисията на компанията да помогне за екологичната трансформация на България.
Това не са просто красиви думи. В управлението на води и зелената енергия има място за растеж. Франсоа Деберг вярва, че може да мултиплицира успешния бизнес модел на публично-частно партньорство и в други градове.
Другото поле за развитие са индустриалните клиенти. Големите компании имат нужда от оптимизация на ресурсите и технологии, с които да ги управляват. Veolia може да им ги предостави. Ситуацията е win-win. Veolia вече работи с индустриални клиенти от цялата страна, но растежът тук едва започва.
Резултатът ще е това, което Veolia нарича своя цел: да допринесе за прогреса за човечеството, като следва целите за устойчиво развитие на ООН и така да осигури устойчиво бъдеще.
Дейностите на Veolia в България са част от постигането на тази цел. Франсоа Деберг цитира Антоан Фреро, главен изпълнителен директор на групата Veolia, че „един бизнес е успешен, защото е полезен, а не поради някаква друга причина“. „Не на последно място следва да отбележа“, добавя Деберг, „че в личен план считам себе си за щастлив човек, че работя в компания, където моите разбирания какво би трябвало да правим ние, хората, за да осигурим един по-добър свят за идните поколения, се споделят и оценяват. Всички ние работим за тази цел с непоколебимост, а също и с надежда, че другите ще се присъединят към нас в това пътуване