Новите тенденции в парфюмерийния и козметичния пазар
Парфюмерийният и козметичният пазар се преобразяват по креативен и дизайнерски начин в отговор на новите потребности. За мнозина домът се превръща в офис, зала за спорт и салон за красота, а някои дами дори се отказаха от фондьотена и червилото и се научиха да се приемат такива, каквито са. С връщането към природосъобразен начин на живот на преден план през 2021 г. излизат натуралните продукти.
Всички са луди по онлайн пазаруването
Beauty индустрията отдавна е в електронната търговия, като тази година тя ще е с много по-голям фокус за козметичните гиганти. Лидерът в парфюмерийния и козметичен пазар L’Oreal има нова глобална мисия и тя е да еволюира от “компания за красота в beauty технологична компания”. Марки като Chanel, Charlote Tilbury, Maybelline също се насочват към предлагането на виртуални услуги, свързани с грижата за красотата чрез своите уебсайтове или мобилни приложения. Почти всички козметични брандове вече използват видеа или директни излъчвания за представяне на различни продукти и грижи за кожата. Онлайн пазаруването на нови аромати, обаче, се оказва малко по трудно. И това е нормално, тъй като купувайки нов парфюм, клиентът предпочита първо да го изпробва. Това може да е причина компаниите да отложат във времето представянето на някои нови аромати и да заложат повече на онлайн продажби на вече познатите и наложени продукти. Като например бестселъри като Chanel No. 5 или Dolce & Gabbana Light Blue, които са номер едно по онлайн продажби. Въпреки това, компаниите търсят успешната формула за онлайн пазаруването , тъй като генерално продажбите на парфюми отчитат спад за 2020 г. Ето защо всяка покупка в уебсайта за аромати на L’Oréal вече се предлага с три мостри и отстъпки при бъдещи покупки. Подобни практики биха улеснили онлайн покупките на нови парфюми и аромати, ако клиентът предварително може да ги изпробва. Различни пазарни проучвания все пак прогнозират 4% ръст в луксозната парфюмерийна индустрия до 2025 г.
Beauty boxes до вратата
Добре работещо нововъведение от миналата година е предлагането на кутии с продукти за красота, доставяни до домовете. Тенденцията обхвана еднакво, както козметиката за жени, така и продуктите за мъже. Този тип услуга се предлага дори от марки като P&G (Gillette on Demand), а също и от търговци на дребно – като магазините за козметика и парфюми Sephora. В кутията с продукти за красота се изпращат мостри на нови кремове, серуми и аромати. Голяма част от марките все повече залагат и на инфлуенсър маркетинга и рекламират определени продукги чрез директни излъчвания и видеа. Гигантът Estée Lauder харчи 75% от маркетинговия си бюджет за инфлуенсъри. Близо 30% от бюджета на L’Oréal също е насочен към дигиталните канали.
“Blue” козметика и аромати
Секторът навлиза в ерата и на разумното пазаруване. Погледът на компаниите е насочен към козметични продукти с устойчиви морски и натурални съставки в рециклирани опаковки, с призив за опазването на океана. Същото важи и за ароматите и парфюмите. Използването на устойчиви продукти или така наречената чиста козметика е тенденция от 2018 г., а покрай пандемията, тя все повече се засилва. Според изследване на Nielsen, самите купувачи търсят все повече натурални и по-семпли продукти в грижата си за ежедневната си красота. След като американският козметичен бранд Kiehl’s направи своя улта крем за лице Ultra Facial Cream без парабени, например, продажбите му нараснаха с 5 млн. долара, нареждайки го сред петте най-престижни американски марки в сектора грижа за кожата. Според пазарните анализи, през миналата година са се увеличили продажбите на серумите и продуктите за лице, съдържащи витамин C, хилуронова киселина и ретинол.
Спа продукти и улнес вкъщи
Уелнес и спа продуктите, никога не са били толкова голям приоритет, колкото сега. Укрепващите и хидратиращи продукти в ежедневната рутинна грижа за кожата, тялото и всичко, свързано с красотата, става една от водещите beauty тенденции за 2021 г. Уелнес вкъщи ще е нов хит. По пазарни данни в пандемията от продажби печелят skin-care козметиката, продуктите за коса и грижа за тялото, както и продуктите за баня. Прекарвайки повече време вкъщи потребителите ще търсят нови и модерни технологии за дома, свързани с поддържането на ежедневната красота, прогнозират от Global Cosmetic News: “Грижата за себе си ще продължи да бъде приоритет и през следващите 12 месеца. Искаме да се чувстваме добре и да си създадем малко ежедневен лукс с освежаваща чиста маска за лице, ухаеш сапун, или свеж аромат, с който да тонизираме тялото си”. Някои марки се опитват да увеличат онлайн продажбите и на парфюмите за дома, ароматните свещи и други подобни лукс продукти.
Фокус върху очите
Когато всички носят маски, марки като Dior, Valentino, Chanel насочват особено внимание и към сериите и гримовете за очи, освен към почистващите и освежаваща и подлмладяваща козметика. Видео конференциите и онлайн работни срещи от вкъщи, не са причина дамите да обръщат по-малко внимание на своя външен вид. Въпреки, че като цяло се налага тенденция към използването на по естествен грим, в този смисъл марките разчупват 2021 г. с фокус върху смелите сенки за очи. Черното и опушеният грим ще са тренд за 2021 г.