България ще бъде домакин на The Townhall: онлайн финтех събитие
На 23 февруари тази година България ще бъде домакин на The Townhall, технологично събитие с фокус върху трансформационната роля на технологиите във финтех сектора, както и в здравеопазването.

На дигиталната сцена на Townhall в обща дискусия ще се включат познати имена в тех индустрията като Revolut, Transferwise, bunq, United Group, Mastercard и Evrotrust, както и много други. Събитието ще се проведе онлайн, като достъпът до него е напълно безплатен, но се изисква предварителна регистрация.
The Townhall ще се открие съвместно от посланика на Великобритания за България, д-р Роб Диксън, и от посланика на Великобритания за Словакия – Найджъл Бейкър. Това издание има четири панела. Първите два са с фокус върху финтех компаниите както от B2C, така и от B2B сектора. В третия панел участниците ще дискутират критичната роля на технологиите в сектора на здравеопазването с поглед към променената реалност вследствие от коронавируса. Четвъртият и последен панел е относно риска, или по-скоро рисковия капитал. Познати инвеститори от България и Великобритания ще се включат в този сегмент, за да споделят впечатленията си от развитието на технологични компании от Централна и Източна Европа.
Организатори на The Townhall са Департаментът за международна търговия към Британското посолство и Patterns Technology – консултантска агенция за тех продукти.
Защо България?
Макар и онлайн, неформален домакин на събитието е България. Организаторите изтъкват няколко причини за това. През последните години технологичният подем у нас нарежда България сред лидерите на регионално ниво по определени критерии. През 2020 г. България се изкачва до 37-о място в света в класацията Global Innovation Index. Класацията се изготвя от World Intellectual Property Organisation и мери иновационното ниво на отделните държави. България изпреварва редица по-големи световни икономики, а от тези на Балканите единствено Словения е пред нас с пет места.
Картината придобива друг вид обаче, когато погледнем Индекса за навлизането на дигиталните технологии в икономиката и обществото, публикуван ежегодно от Еврокомисията. За поредна година България е на последно място в целия Европейски съюз. “Усещането за тех напредъка в България се изпарява, когато се сблъскаме с реалността като крайни потребители – дигиталната ни инфраструктура е мъниче, ние произвеждаме продукти, от които често не можем да се възползваме на местно ниво. В известен смисъл бизнес средата и крайното потребление на технологии у нас вървят на две съвсем различни скорости. Tова прави пазара ни ненадежден за тестване на продукти и неминуемо оказва влияние върху качеството на експорта,” каза Едуард Цветанов, организатор на събитието и основател на Patterns Technology.