Оригами революция
Една суперуспешна Kickstarter кампания на българите Радина Попова и Петър Захаринов успя да привлече вниманието това лято, особено на онези, които търсят начини да намалят използването на пластмаса в ежедневието си. Двамата са създатели на бутилка за многократна употреба, която след сгъване намалява обема си от 750 мл с 80%, а в разгънато състояние е много стабилна, което я различава от други подобни продукти на пазара.
С концепцията за бутилката започва да се занимава първо Петър Захаринов (41). Архитект по образование, той работи от 10 години в сферата на продуктовия дизайн. 31-годишната Радина Попова пък е завършила маркетинг във Великобритания. Опитът ѝ включва работа за рекламна агенция в България и за биотехнологичен стартъп в Берлин.
Двамата се запознават през 2018 г. в Wallstack – компания, която произвежда модулни системи за преградни стени и бързо сглобяеми изложбени щандове.
Петър Захаринов започва да работи по технологията за сгъване през 2013 г. „Всъщност попаднах на първата модификация, която сега използваме за бутилката, докато експериментирах с едни други структури, които се наричат киригами, но се оказа, че те отдавна са открити, и ги зарязах. Винаги се старая да дълбая в някаква посока, където все още има бели петна на картата“, обяснява Захаринов.
Той се натъква на принцип, с който предмет с цилиндрична форма може чрез сгъване да намали значително обема си, а в разгънато положение да е стабилен. Когато Попова се включва в проекта, започват да мислят какви приложения може да има технологията и как да превърнат иновацията в бизнес.
Компанията е регистрирана официално през октомври 2018 г. Първоначално носи името Hyperfold, но година по-късно се налага да го сменят, след като китайска фирма регистрира марка с името и логото на Hyperfold за Китай, а по-късно и в САЩ. По това време компанията още няма готов продукт и ресурсите да се защитава в съда, затова след консултация с юристи двамата решават да сменят името. „На мен ми беше много емоционално, дълго го обсъждахме, питахме и приятели и стигнахме до DiFOLD (Dimension Fold) като име и сега дори си го харесваме повече“, споделя Радина Попова.
Първоначално решават, че технологията може да помогне за намаляване на обема на отпадъците чрез производство на опаковки, които да се сгъват преди изхвърляне. Обмислят да направят такива предложения на големи компании като Nestle, но бързо виждат, че ще е трудно да ги убедят, без да представят продукт, който да показва нагледно иновацията. Освен това им се иска да търсят начин не само да оптимизират процеса по рециклиране, а да намалява използването на продукти за еднократна употреба.
Включват се в акселераторската програма Climate-KIC, която им дава възможност за шест месеца да се фокусират изцяло върху начинанието си, а с получения грант поставят началото на компанията.
След като стигат до решението да работят по свой продукт, се спират на бутилка за многократна употреба. „Едно от основните предимства е, че е по-компактна от повечето силиконови бутилки, които се сгъват на 50% и са нестабилни разгънати. Само с три натискания нашата се сгъва и се получава един уау ефект. Имаш усещането, че работи като магия“, казва Радина Попова.
След проучване на материали и начини за производство се спират на производител в Китай. Избират за материал за тялото на бутилката висок клас термопластичен кополиестер, който е с 43% съдържание на масло от рапица от екологично производство и може да се рециклира многократно след края на живота на продукта, който е поне пет години. Капачката и резбата са от неръждаема стомана и също могат да се рециклират.
За да започнат производството на продукта, решават да организират Kikcstarter кампания, за което им помага ангел инвестиция от 30 хил. евро. Кампанията се оказва суперуспешна. Заложената цел от 15 хил. долара е постигната за едва четири часа, а до края на кампанията получават подкрепата на 2913 души и събират 136 789 долара.
В МОМЕНТА БУТИЛКАТА СЕ ПРОДАВА И ЧРЕЗ INDIEGOGO. ТАКА УСПЯВАТ ДА СЪБЕРАТ ОБЩО ОКОЛО 180 ХИЛ. ДОЛАРА. С ТЯХ В СЛЕДВАЩИТЕ МЕСЕЦИ ЩЕ БЪДАТ ПРОИЗВЕДЕНИ 8000 БУТИЛКИ, 6000 ОТ КОИТО СА ВЕЧЕ ЗАКУПЕНИ.
След успеха на Kikcstarter кампанията двамата съоснователи на DiFold планират да представят технологията си на големи потенциални клиенти като Nestlé, P&G, Aldi, като се надяват да ги спечелят с идеята за въвеждането на сгъваеми опаковки или контейнери за транспорт на насипни стоки. Вече са започнали и разговори с Lavazza.
Освен това DiFold започва да търси ново финансиране, което да помогне за разрастването на компанията. Започва и работата по нова краудфъндинг кампания, този път в Азия, тъй като вече има интерес от потребители в Япония, Сингапур, Хонконг, Корея. Освен набирането на нови средства Попова и Захариев искат да тестват и възможностите на новите пазари.