Какво следва след Марс? 8 впечатляващи космически мисии през 2021 г., за които все още не сте чували
Три космически мисии от ОАЕ, Китай и НАСА вече пристигнаха на Марс. „Hope“, „Tianwen“ и „Perseverance“ може да са достигнали до марсианската система и сега са готови да я изследват, но какво се случва след това за космическите мисии през 2021 г.?
През настоящата година са планирани 8 зрелищни космически мисии, за които авторът на Forbes Джейми Картър разкрива повече подробности:
1. Най-голямата в света космическа станция
Име на мисията: Tianhe
Кога: март 2021
Дори когато Tianwen-1 обикаля Марс и подготвя своя марсоход, Китай може да изстреля първите части за масивна космическа станция. Tianhe („небесна река“) ще бъде първата от шестте мисии за изграждане на китайската космическа станция, която трябва да е готова до 2022 г. Този първи модул ще излети от площадката Wenchang на остров Хайнан с ракета Y2 Long March-5B Y2.
2. НАСА се връща на Луната
Име на мисията: Peregrine Mission 1
Кога: 20 юни 2021 г.
За да бъде успешна водещата програма на Артемида за лунните мисии, НАСА трябва да изпрати куп евтини, но рисковани научни експерименти на повърхността на Луната. Първият тест е с Peregrine Mission 1, построена от частна компания Astrobiotic. Неговата лунна сувалка Peregrine ще отнесе 14 полезни товара до Lacus Mortis, голям кратер в близката страна на Луната. Той ще бъде изстрелян на ракетата United Launch Alliance Vulcan Centaur от нос Канаверал, Флорида.
3. Първата мисия за „пренасочване на астероиди“
Име на мисията: Тест за пренасочване на двойни астероиди (DART)
Кога: 21 юли 2021 г.
Какво бихме направили, ако знаехме, че близък до Земята обект (NEO) се е насочил към нашата планета? Можем ли да го отклоним? Мисия на НАСА и Европейската космическа агенция (ESA) ще се опита да отговори. Тестът за пренасочване на двойни астероиди (DART) има за цел да блъсне малък космически кораб, с тегло до 500 килограма в двоичен астероид, наречен Дидимос и Дидимун, който ще премине близо до Земята през октомври 2022 г. Идеята е да се използва техниката „кинетично отклонение“. DART ще стартира в началото на юли на ракета SpaceX Falcon 9.
4. НАСА сондира лунен тунел от лава
Име на мисията: IM-1
Кога: 11 октомври 2021 г.
14 дневна мисия на НАСА, планирана за октомври месец има за цел да проследи спускането на апарата Nova-C близо до срутен тунел от лава в Lacus Mortis. По време на мисията ще бъде тествана системата за прецизно кацане на апарата.
5. Пътуване до троянските астероиди на Юпитер
Име на мисията: „Люси“
Кога: 16 октомври 2021 г.
„Луси“ ще бъде първият по рода си космически кораб, който ще изследва троянските астероиди на Юпитер – древни малки тела, които обикалят гигантската планета. Неговата 12-годишна мисия ще продължи по следния начин: да се доближи до малък астероид, наречен 52246 Доналджохансън в Главния астероиден пояс (между Марс и Юпитер) през 2025 г., преди да посети пет троянци през 2027 и 2028 г., след това ще се завърти около Земята по пътя си до окончателния троянец през 2033 г. Смята се, че троянците могат да имат улики за разбирането на ранната Слънчева система и да дадат отговор за произхода на органичния материал на Земята.
6. „Webb“ най-накрая стартира
Име на мисията: Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ (JWST)
Кога: 31 октомври 2021 г.
Дългоочакваният и много отлаган нов флагмански космически телескоп на астрономията най-сетне е пред изстрелване. Струващият около 8.8 милиарда долара, JWST или „Webb“ ще е 100 пъти по-мощен от космическия телескоп „Хъбъл“. Слънцезащитният му щит ще бъде разположен в стил оригами в обтекател на върха на ракета Arianespace Ariane 5.
7. НАСА тества най-мощната ракета в света
Име на мисията: Artemis-1
Кога: края на 2021 г.
НАСА иска да се върне на Луната, като приземи първата жена и следващия мъж на нейната повърхност през 2024 г. като част от мисията Artemis-3. Това е амбициозно, но администрацията на Байдън изглежда запалена, така че засега се работи. В процес на подготовка, Artemis-1 е разгърната полетна мисия, която ще види първото изпитание на космическия кораб Orion, European Service Model (ESM) и Space Launch System (SLS) на НАСА – най-мощната ракета в света (но засега непроверена). Ще стартира от Комплекс 39В в космическия център на Кенеди на НАСА, ще обиколи Земята, след което Орион и ESM ще летят до Луната и ще навлязат в елиптична орбита.
8. Втори опит на Индия да кацне на Луната
Име на мисията: Chandrayaan-3
Кога: края на 2021 г.
Индийските бюджетни мисии Chandrayaan („mooncraft“) на Луната се завърнаха. След като намери вода на Луната с Chandrayaan-1 от 2008 г., Chandrayaan-2 се разби през 2019 г. Мисията на Cue Chandrayaan-3 е да приземи марсоходв близост до басейна на Aitken в южния полюс на Луната.
Индийската организация за космически изследвания (ISRO) планира да изстреля Chandrayaan-3 в края на 2021 г. от Космическия център Satish Dhawan (SDSC) в Андра Прадеш.