Как българските работодатели се справят с кризата
Как българските работодатели реагираха на кризата, причинена от COVID-19? Какви промени настъпиха в ежедневния бизнес и какво е тяхното въздействие върху служителите в различни индустрии? Отговор на тези въпроси дава последното изследване на ManpowerGroup България, което е проведено в от края на декември 2020 г. до края на януари 2021 г. под формата на анкета от 16 въпроса с представителна извадка от 217 служители на различни йерархични нива в компании от 13 индустрии в цялата страна.

Една от често срещаните стратегии за бизнес устойчивост по време на криза е намаляване на фирмените разходи. Резултатите от проучването показват, че макар такива мерки да не са изключение, то подобен подход далеч не е бил най-широко разпространеният. Около две трети от компаниите в страната не са намалили разходите си за човешки ресурси чрез понижение на възнаграждения, отмяна на допълнителни придобивки или неплатен отпуск на служителите си. Повече са компаниите, които имат нужда от наемане на допълнителна работна сила, отколкото тези, които са освободили свои работници или служители. 66% от анкетираните биха препоръчали своя работодател като желана компания за работа.
„Фактът, че две трети от служителите в страната биха препоръчали компанията си за желан работодател, е ясен знак, че бизнесът е предприел адекватни мерки за своите таланти по време на най-трудните моменти. Недостигът на кадри и бързо променящите се бизнес нужди накараха много работодатели да разработят гъвкави стратегии за изграждане и позициониране на своя имидж като предпочитано място за работа и все по-често да прилагат нетрадиционни решения за организация на работния процес, като отчитат индивидуалните нужди и специфики на всеки един служител,” каза Мария Стоева, мениджър „Бизнес развитие” в ManpowerGroup България.
Разглеждайки на първо място допълнителните придобивки, повече от половината анкетирани споделят, че при тях не е имало промяна. Приблизително една трета са случаите, в които компаниите са отменили някои от съществуващите допълнителни придобивки. Значително по-малък брой са компаниите, които са преминали към следващата стъпка в намаляването на разходите си – понижения на нивата на възнаграждение. Малко над 19% от анкетираните споделят, че техните работодатели са прибегнали до подобни мерки, докато при близо 62% не е имало понижение.
Още по-малко са компаниите, в които се е наложило или все още се налага служители да ползват неплатен отпуск. Едва 17% от анкетираните споделят за подобно развитие, като в най-голямата си част (79%) това са компании от засегнатите бизнес сектори: туризъм и ресторантьорство, търговия, производство.
Съкращават ли се работни места или се отварят нови?
Широко разпространено е убеждението, че COVID-19 кризата води до застой на работния пазар и до спад в търсенето на нови таланти.
Данните показват, че в действителност при анкетираните малък превес имат компаниите, в които тенденцията е обратна – 39% споделят, че наблюдават необходимост от увеличаване на работната сила на работодателя, като 32% от тях са работещи в сектор “Информационни технологии”, 18% – в “Здравеопазване и фармация” и 17% – в “Транспорти логистика”.
От друга страна, 33% казват, че поради намалял обем на работа се е стигнало до съкращаване на служители.
Колко ефективен е бизнеса в справянето с кризата?
Рязката промяна на работното ежедневие и пазарите постави всички пред множество предизвикателства. В първите месеци на пандемията бизнесът регистрира всестранни предложения как компаниите да окажат подкрепа на своите служители.
Като цяло близо половината от анкетираните са доволни от предприетите мерки за подкрепа на своите работодатели по време на COVID-19 кризата, 31% твърдят, че не могат да преценят, а 20% от служителите не са доволни от системата за подкрепа от страна на своите работодатели.
Значително по-голяма част, две трети от анкетираните, са удовлетворени от организацията на работа по време на COVID-19 кризата, а едва 14% изразяват неудовлетворение.
Ето кои са системните мерки, предприети от работодателите, от които анкетираните са най-удовлетворени в условията на криза:
- 79% – осигуряване на защитно облекло (маски, ръкавици, дезинфектанти)
- 75% – възможност за работа от вкъщи
- 69% – гъвкавост на работното време заради семейните задължения на служителите
- 50% – програми за консултиране, подкрепа и развитие на служители (коучинг, индивидуални интервюта, обучения, оценки, онлайн консултации).
Служителите са най-важните посланици на всяка организация, дори в непредвидени ситуации, като настоящите и в тази връзка ManpowerGroup България отправя следните препоръки към компаниите в страната, които ще доведат до мотивирани и всеотдайни служители, конкурентни позиции на компаниите на пазара на труда след края на COVID кризата:
- Постоянно наблюдение, анализиране и заимстване на добри практики от други компании като основа за преразглеждане на бизнес стратегиите и възможност за успешното позициониране като работодател.
- Активно използване на нетрадиционни решения за организация на ефективен работен процес като предоставяне на възможности за гъвкаво работно време и изнесено работно място, временна заетост, аутсорсинг на определени работни процеси към външни партньори и др.
- Базиране на бизнес стратегиите и финансовите планове на прецизен анализ на пазара на труда, добра оценка на риска и потенциала спрямо стандартните методи за намаляване на разходите.
- Насочване на усилия към запазване на работодателската марка и инвестиране на ресурси в ефективни програми за подкрепа, съобразени с индивидуалните нужди на служителите.