Как Notolytix удвои приходите си въпреки пандемията
В последните години регулациите в дейността на финансовите и нефинансовите институции по отношение на трансфера на парични средства постоянно се променят и стават все повече и повече. Особено тежки са те по отношение на превенцията на измами с парични средства и изпирането на пари. И затова на много компании се налага да ползват специализирани продукти, за да отговарят на нормативната рамка.

Следвайки тази тенденция, българската компания Notolytix разработва продукта NOTO – софтуерна платформа от последно поколение, предназначена за мониторинг в реално време на финансови или нефинансови трансакции. „Ние успяхме да създадем комплексно решение, съчетаващо нуждите едновременно при превенцията на изпирането на пари и при превенцията на измами, а това са две от основните нужди във финансовите услуги“, обяснява Светлин Добрев, един от съоснователите на компанията.
Notolytix е основана през 2015 г. от Иван Стефанов, Светлин Добрев и Апостол Терзиев, като тогава има и четвърти съдружник, който по-късно избира друг път на развитие. Иван и Апостол се познават още от гимназията, а след това учат заедно и в Химикотехнологичния и металургичен университет. Светлин Добрев е завършил международни отношения в Софийския университет. През 2007 г. тримата се срещат в MoneyBookers – компания, която улеснява международните онлайн разплащания (след като е преименувана на Skrill, през 2015 г. тя е придобита от Paysafe Group). Работят заедно няколко години и натрупват сериозен опит в областта на превенцията на измами с парични средства. Заедно са до 2014 г., когато пътищата им временно се разделят – Светлин работи известно време в Германия и Люксембург, Иван е в Швейцария, а Апостол работи в България.
Идеята да направят собствен продукт се заражда през 2015 г. След като са обиколили няколко компании, те осъзнават, че трябва да направят нещо различно. След толкова години опит е късно да сменят професията и е по-добре да измислят решение, с което да преодолеят недостатъците на други продукти, предлагани на пазара. Искат да предложат технология, която да отговори на високите изисквания на клиентите. И тогава наемат първия си разработчик на почасова работа. Иван Стефанов и Светлин Добрев се връщат в България и в края на 2015 г. е назначен първият човек в компанията на пълен работен ден.
През 2016 г. успяват да направят прототип на продукта NOTO, който да показват на мрежата си от потенциални клиенти. В първите две години финансират компанията със собствени средства, а и до момента нямат външно финансиране и инвестиции.
Малко преди Коледа на 2016 г. подписват договор с първия си клиент, който дори не е пряко свързан с дейност в областта на плащанията, а е британски телеком. Точно тогава е и един от най-критичните им моменти, защото се оказва, че малко преди презентацията се окаазва, че продуктът не работи. „Събудих се в 4 часа сутринта лондонско време и реших да проверя нещата. Продуктът не беше наред“, спомня си Светлин Добрев. Той звъни на Апостол Терзиев в София, където е 6 часът, и двамата започват да поправят нещата, доколкото могат. „Аз събудих другия програмист и успяхме да оправим презентацията, дори показвахме как вървят трансакциите в реално време“, допълва Терзиев.
По това време обаче парите свършват и съоснователите се чудят откъде да намерят 15 хиляди евро. Тогава на Светлин Добрев му се обажда бившият му шеф от Германия и му предлага консултантски договор и това идва като спасение. „Парите дойдоха от Германия и веднага заминаха обратно натам – към центъра ни за данни“, спомня си Добрев.
Според Иван Стефанов в първите години компанията не се справя толкова добре с продажбите и затова подходът към тази дейност се преосмисля. „Опитахме с външни компании, но решихме, че по-добре ще се справим сами, и нещата се получиха.“ Стефанов започва да отговаря за продажбите на продукта. През 2018 г. се правят няколко срещи с местни фондове за рисков капитал, но не се стига до подходящо решение. „Не виждаме нещо обещаващо като потенциал за финансиране“, допълва той.
В началото на март 2020 г., когато започва кризата, в Notolytix първоначално са леко стреснати и объркани. Два от проектите са отложени, от другата страна им казват да не бързат, защото не могат да обещаят нищо. През юни вече разбират, че краят на света няма да дойде, и нещата се връщат към нормалното.
БЛАГОДАРЕНИЕ НА КОНСЕРВАТИВНОТО ПЛАНИРАНЕ НЕ УСЕТИХМЕ СЕРИОЗНО КРИЗАТА
От първия клиент компанията винаги е била на печалба и това се дължи на същия консервативен подход. В края на миналата година идва и оценката от Deloitte Technology Fast 50, където в специалната категория „Изгряващи звезди“ Notolytix e класирана на 19-о място с 267% ръст на приходите.
За 2019 г. продуктът NOTO е обработил над 4 милиарда трансакции на своите потребители, сред които компании като Sumup, Icard, MyPos, Rappi, Kantox и други. Notolytix за същата година има приходи 780 хил. лв. „През 2020 г. почти сме удвоили приходите, предстои да се види колко е и точната печалба“, казва Светлин Добрев.
Продуктът на компанията засега е само един, но той има повече функционалности от превенцията на измами и противодействието на изпирането на пари. „Нашето решение се ползва и за много други различни неща, като например за маркетинг, както и в игралната индустрия. Всичко зависи от това какъв алгоритъм се заложи в платформата“, обяснява Апостол Терзиев. Продажбите са на абонаментен принцип.
Основните клиенти на компанията са от Европа и много малко от България. В последната година имат и нови клиенти от Латинска Америка. „Когато през 2018 г. се натрупаха малко повече клиенти, излязоха не малък брой бъгове и това беше сериозен тест за нас, но проблеми с производителността не сме имали“, казва Иван Стефанов. Светлин Добрев допълва, че новите клиенти постоянно са измисляли нови неща, които по различни начини са „чупели“ платформата.
За компанията работят 26 души. Структурата е доста по-гъвкава, а в момента се полагат основите на по-голяма структура, но наемането на качествени хора е проблем.
Краткосрочните планове включват приключването на няколко договора с нови клиенти, които са на финала. „Това са нови интересни клиенти, чийто размер ще даде тласък на развитието на компанията“, казва Иван Стефанов. Освен това има планове за нови функционалности на NOTO.
През миналата година пред съоснователите има оферта за придобиване от шведска компания, листната на фондовата борса. „Това първоначално бе партньорски разговор, който прерасна в предложение“, уточнява Светлин Добрев. В крайна сметка обаче не се стига до параметри, които удовлетворяват тримата българи.
Те са разпределили ролите си – управители на фирмата са Иван Стефанов, който отговаря и за продажбите, и Светлин Добрев с отговорности в развитието на продуктите. С техническата част и поддръжката на продукта е натоварен Апостол Терзиев. И тримата казват, че не робуват на титлите и длъжностите, в компанията им има голяма свобода, стига работата да се свърши. „При нас хората имат инициативата да предлагат решения и не се притесняват да ни кажат какво мислят“, казва Иван Стефанов.