Това правят най-добрите ментори
От д-р Рут Готън за Forbes
Да имаш наставник е най-големият подарък, който някой може да получи. Това е и най-значимото съкровище, което някой може да предложи. Tези, които имат ментори, печелят и надминават тези, които се опитват да се справят сами. Каква е тази велика суперсила, която менторите притежават?
Един от големите експерти в областта на менторството е д-р Кати Крам, професор в Бостънския университет Questrom School of Business. Нейните изследвания подчертават две основни роли на менторството; едната за кариерно развитие, а другата за психосоциална подкрепа.
Функциите за професионално развитие помагат на наставлявания да научи тънкостите на организационния живот и политиката, като същевременно ги подготвя за възможности за напредък. Наставникът може да предложи кариерна подкрепа, като увеличи експозицията и видимостта на наставлявания, като им предложи предизвикателни работни задачи, посочва им възможности и ги защитава от хора, които могат да провалят кариерата им.
Психосоциалните функции изграждат компетентността, увереността и ефективността на наставника в професионалната им роля. Емоционалните поддържащи функции могат да включват моделиране на ролите на правилния начин за справяне с предизвикателствата и успехите, приемане и потвърждение на наставлявания, консултиране и приятелство. Емпатията помага на наставлявания, когато се справя с поражение, неуспешни експерименти или пропуснати възможности.
Всички се нуждаем от помощ и в двете области, както в професионалната, така и в психосоциалната функция. Ние се възползваме значително от професионалния тласък, за да запазим напредъка на кариерата си, помагайки ни да разработим план за действие и ни запознава с правилните хора. Необходима е психосоциална подкрепа, за да ни насърчи, когато не вярваме в себе си. Да ни помага през предизвикателните моменти, когато смятаме, че нашата работа е безсмислена, никога не представлява нищо или когато получаваме една загуба или отказ след друга. Наставникът може да има предвид общата картина, знаейки, че поражението е временно, и да види потенциала, който тепърва ще виждаме в себе си.
Подобно на много други, които работят в менторското пространство, Крам подчертава, че менторството се е развило и сега насърчава хората да имат мрежа от ментори или както аз ги наричам, екип от ментори. Крам препоръчва да бъдете инициативни при започване на менторски разговори. „Редовно преценявайте и се питайте с кого би ми било полезно да говоря и да си взаимодействам, за да ми помогне да премина през голяма промяна в кариерата“, каза Крам.
Тя предполага, че всяка значителна промяна в живота, като нова работа, степен или партньор, е индикатор за стартиране на самооценка и преглед на вашата менторска мрежа. Дори без да нарушавате живота си, трябва да проверявате наставническия си екип ежегодно. Тя предлага да си зададете три въпроса:
- Как ме обслужва текущата ми мрежа, има ли пропуски?
- Има ли някой в мрежата ми, с когото искам да развивам по-силни взаимоотношения?
- Има ли нещо, пред което съм изправен, за което се нуждая от по-голяма помощ?
Когато търси ментор, Крам предлага да се вземат предвид следните точки:
- Опитът не е достатъчен, за да бъдете добър ментор.
- Проверете дали менторът е на разположение
- Вижте дали се интересува от това да бъдат полезен
- Искат ли да отделят време и имат ли нужната емоционална и психологическа нагласа да помагат?
- Проверете водата, преди да скочите.
Повечето хора осъзнават, че наставникът може да им помогне да успеят. Надяваме се, че това ще ви помогне да намерите повече от един член на вашия менторски екип.