Gtmhub: Целта е растеж
Пандемията и масовото затваряне на офиси едва ли е било толкова лоша новина за Радослав Георгиев. Всъщност той си дава сметка, че това е накарало все повече компании да разберат, че имат нужда от ясна вътрешна комуникация и формулиране на стратегическите си цели. „Тази нужда съществуваше преди пандемията, но бе много засилена от самата пандемия – казва Георгиев. – Нашият пазар осъзна острата нужда от платформа за управление на целите. Уникалният подход на Gtmhub се оказа печелившият.“

Българско-американският стартъп Gtmhub преживя зашеметяваща 2020 г., отчитайки тройно увеличение на приходите си от абонаменти. Една от причините за този растеж е именно пандемията, която накара мениджърите да изпратят служителите на фирмите по домовете им.
Gtmhub разработва OKR софтуер, който продава на клиенти от цял свят. OKR (Objectives and Key Results) е методология за поставяне и следване на цели. Тя се използва от компаниите, които искат да следят по-добре изпълнението на основните показатели за продуктивност.
Както можете да си представите, полезността от услугата се увеличава още повече, когато целият екип работи отдалечено.
Софтуерът на Gtmhub анализира показателите за ефективност от информационните системи в една фирма (като Salesforce, Jira, Google Analytics и т.н.) и ги предоставя в реално време на мениджърите. Така те имат по-добра видимост върху това, което се случва в компанията.
Ако фирмата е малка, управителят би могъл просто да записва на документ в Excel показателите, които го интересуват (например колко продажби са направени през онлайн магазина в рамките на месец). Но с разрастването си фирмата започва да работи с десетки информационни системи и за управителя става все по-трудно както да следи числата, така и да разбира какво точно означават.
По думите на Сет Елиът, маркетингов директор на Gtmhub, компанията е успяла да увеличи в пъти приходите си от абонаменти, таргетирайки основно големи клиенти. Макар първоначално да искат да продават Gtmhub на малки и средни компании, много скоро създателите на платформата осъзнават, че трябва да се целят в големите корпорации. Причината: ценообразуването става на база брой потребители в компанията клиент. Колкото повече са потребителите, толкова по-висока цена плаща компанията, за да ползва Gtmhub.
Именно това пренасочване от малките към големите (сред клиентите им са имена като Adobe и Societe Generale) компании е една от причините за баснословния растеж на Gtmhub. Това според Сет Елиът е причината компанията да увеличи с 300% приходите си от абонаменти.
Радослав Георгиев, който е съосновател и главен технически директор на Gtmhub, посочва още една причина. „Бяхме безмилостно фокусирани върху потребителското преживяване – казва той. – Ако мога да цитирам един от нашите клиенти, „Gtmhub е направен от хора, които разбират OKR и важността на отличното потребителско преживяване“.
Каквато и да е причината, инвеститорите искат да са част от играта. През януари 2021 г. Gtmhub обяви, че е привлякла 30 млн. долара от фондове за рискови инвестиции. Основният инвеститор е Insight Partners, който има в портфолиото си инвестиции в компании като Twitter, Shutterstock, trivago, Shopify и други. Останалите инвеститори са Singular, CRV и българският фонд за рискови инвестиции LAUNCHub.
С това общият размер на привлечените от Gtmhub инвестиции нарасна до над 40 млн. долара. Първите инвеститори в Gtmhub бяха българските фондове LAUNCHub и Eleven, както и индивидуални инвеститори като Васил Терзиев (съосновател на „Телерик“) или Богомил Балкански (съдружник в Sequoia Capital). С тях компанията набра общо 1.3 млн. долара. През 2019 г. Gtmhub привлече още 9 млн. долара.
Никак нелошо постижение за компания с малко над пет години история зад гърба си. Радослав Георгиев, Иван Осмак и Йордан Ангелов създават Gtmhub през 2015 г. Тримата се познават покрай работата си в „Телерик“ и намират първите си клиенти чрез лични контакти.
Оказва се, че са на гребена на голяма вълна. През 2017 г. световният пазар на OKR софтуер се оценява на 550 млн. долара (по оценка на Coherent Market Insights), но прогнозата е да расте средно с по 14% годишно и да достигне 1.5 млрд. долара през 2026 г.
В момента Gtmhub има офиси в САЩ, Германия и Великобритания, но основната част от развитието на продукта се случва в България.
През 2019 г. българското дружество „Джи Ти Ем хъб“ отчита над 600% ръст на приходите – до 3 млн. лв. Георгиев вярва, че успехът на компанията ще продължи да се мултиплицира и тази година, въпреки че не може да се ангажира с конкретна прогноза за ръста на приходите. „Уверени сме, че през 2021 г. ще продължим да наблюдаваме ускорен растеж на приходите си – казва Георгиев. – Като се фокусираме както на това нашите клиенти да са винаги доволни от продукта на Gtmhub, така и да изпълняваме целите си, поставени с OKR.“