Solent Film – компанията, заснела новия клип на Рита Ора и реклами за световни брандове
Само за няколко години Solent Film се превръща в разпознаваем бранд в продуцентските среди и успява да популяризира България като дестинация за заснемане на големи чуждестранни рекламни кампании и видеоклипове на звезди, последният от които е на Рита Ора за песента Bang.
Когато за първи път попада на снимачната площадка за проект на Solent Film – реклама на Green Flag в София, Магдалена Станева, част от селекцията ни „30 под 30“ за 2020 г., не си представя, че само година по-късно ще се превърне в съдружник в продуцентската компания.
Тогава на снимачната площадка вижда екип от 120 души, един от декорите наподобява телевизионно шоу от 70-те години на миналия век – в неоново и розово, а водещият ще е с опашка на катерица. На фона на друг ще се запали Книгата на живота, на фона на трети кола ще проговори с капака си. Хора от екипа постоянно идват, за да задават въпроси на основателя на Solent Film Александър Момчев и да искат от него решения на момента. По това време Станева няма голям опит в заснемането на реклами и всичко ѝ звучи „много сложно“.
Тя пристига в студиото по покана на Момчев, с когото се познават от друга продуцентска компания, където той работи като продуцент, а Станева е стажант. Въпреки че пътищата им тогава се разделят, двамата поддържат контакт през годините и Момчев ѝ разказва за новото си начинание и проектите, с които се захваща – снима реклами на големи козметични брандове като Maybelline, тъкмо е снимал рекламен клип за парфюм на Майкъл Бубле с негово участие и бюджетира клип на Риана.
„Алекс все ми разказваше едни такива фантасмагории, за които аз си казвах „той сега лъже ли ме, прави се на интересен ли“, не си представях какви неща е възможно да се случват. Бях свикнала проектите, по които работя, да са много по-ниски като бюджети и големина“, спомня си 29-годишната Станева.
Когато се срещат на снимачната площадка за рекламата на Green Flag, двамата се разхождат между декорите – нюйоркска улица, и сядат в създадено за снимки кафене. Момчев ѝ казва, че търси продуцент и ѝ предлага да се присъедини към екипа. „Тогава съвсем откровено си казах, че не знам дали ще се справя, нямах никакъв опит зад гърба си“, споделя тя.
Впечатлена от видяното, Станева напуска работа и седмица по-късно става част от Solent Film. „Много се впечатлих и си казах какъв късмет изваждам, че такава възможност ми се предоставя.“
За следващите два проекта – реклама на компания за чай и кафе и за приложение за билети за влакове в Англия, Магдалена Станева влиза в ролята на асистент, за да види „какво се случва“. Момчев веднага я хвърля в дълбокото, като ѝ прехвърля доста задължения. Многото работа обаче не я стряска. „Нямаше такова нещо като 18 часа е, трябва да се прибирам. За мен беше толкова вълнуващо, че можех да живея в офиса“, казва с усмивка тя.
Оттам нататък нещата се развиват бързо и година по-късно, през есента на 2018 г., Магдалена Станева става съдружник на Момчев, който продължава да притежава мажоритарния дял в компанията.
СЛЕД КАТО ЗАВЪРШВА ГИМНАЗИЯ и излиза от казармата, Александър Момчев (сега на 37 години) заминава за САЩ по програма Work and travel, макар сам да признава, че при него акцентът е бил върху пътуването. „Три-четири години обикалях като хипи и в един момент реших, че трябва да уча нещо и да започна да слушам родителите си, защото започна и натискът вече“, казва той. Записва кино и режисура в Southampton Solent University във Великобритания. След като завършва, решава да се върне в България. „Не исках да оставам по простата причина, че там е много по-трудно да пробиеш в индустрията, отколкото в България.“ Намира си работа в българска компания като продуцент. След година-две – през 2015 г., решава, че вече има достатъчно натрупани знания и може да създаде своя фирма, като се насочва към привличането на чужди продукции в България. Помага му фактът, че в страната това е неразработена ниша, и компанията тръгва „като ракета“.
За няколко години Solent Film се превръща в разпознаваем бранд в продуцентския свят. „България може да има красива природа, но няма красиви локации за снимки, затова комбинираме постоянно локациите с декори“, обяснява Момчев. Практиката по света е, след като се построи декор и се снима филм, декорът да се разваля. В България практиката е да се запазват и да се използват отново за нови проекти с лека преработка. А декори не липсват – наследство от американските филми, които се снимат в страната през последните години.
Магдалена Станева се присъединява към екипа през 2017 г. Тя е израснала в София. Завършва Американския колеж, а след това учи журналистика в Cardiff University във Великобритания. Изкарва стажове в няколко български медии, но споделя, че така и не е успяла да се амбицира, за да навлезе по-сериозно в професията. Докато се чуди накъде да поеме, се появява идеята да се навлезе в сферата на кинопродукциите. Импулсивно записва магистратура по филмово и медийно продуцентство в Швеция. Програмата е нова и не е съвсем разработена, което дава на студентите свободата да задават посоката в зависимост от интересите си.
По време на магистратурата изкарва и стаж в продуцентската компания, където се запознава с Александър Момчев. След като завършва магистратурата, се връща в България и от продуцентската компания ѝ предлагат работа като продуцент. Пристигайки, научава, че Момчев е напуснал, за да започне свой проект. Работи в компанията в продължение на две години, като чувства, че няма развитие. Така, въпреки че си има едно наум, че Момчев може и да преувеличава за проектите в новата си компания, веднага се съгласява да отиде на снимките на рекламата на Green Flag. Какво става по време на тях, вече стана ясно.
КОГАТО ЗАПОЧВА РАБОТА В КОМПАНИЯТА, освен нея и Момчев има само още един служител. Оттам нещата започват да се развиват с шеметна скорост. Станева навлиза все повече в работата. Когато Момчев я кани да му стане съдружник, „24 часа в денонощието не ми стигаха и ми трябваше някой на управленско ниво да поеме част от ангажиментите и вземането на решения“. Сега двамата ръководят заедно компанията, като се стремят да са взаимозаменяеми, а служителите са вече 15.
Новите проекти пристигат при Solent Film най-често след спечелване на конкурс в конкуренция с държави като Португалия, Полша, Румъния, Украйна. Предложенията се оценяват на базата на предложените бюджет и локации. Компанията осигурява още техниката и екипа за заснемането, като не участва в креативния процес по измислянето на рекламата.
Двамата разказват с усмивка за проектите, с които се гордеят – някои са удовлетворяващи заради успеха да докарат нова звезда в България, за други са доволни, че са се справили, макар да са били технически и организационно сложни за изпълнение. За кампания на BMW затварят улици в София и трябва да се заснемат много кадри за кратко време, като през цялото време „гонят слънцето“. Процесът се усложнява допълнително, защото за кампанията пристигат 20 нови автомобила, половината от които секретни модели. Работили са с известния оператор Робърт Ричардсън, носител на три награди „Оскар“ – за работата си по филмите JFK, The Aviator и Hugo, и номиниран за още седем, чест колаборатор с Куентин Тарантино и Мартин Скорсезе. С Ричардсън снимат кампания на водка Absolut заедно с бразилския режисьор Педро Бекер. Снимат и последния клип на Prodigy преди смъртта на вокалиста Кийт Флинт, като бандата решава да не пуска клипа, снимките и монтажът на който приключват седмица преди самоубийството му.
Тъй като не са част от креативния процес, често се изненадват от крайния резултат, особено ако накрая се включват много визуални ефекти. В момента снимат и епизоди от сериал на телевизия Sky за атаките на 11 септември, като за целта използват декор на Ню Йорк за възстановка на събитията и серия, в която действието се развива във Финландия. Подготвят още кампания за най-новия парфюм на Louis Vuitton и реклама на новия парфюм на Дуа Липа.
Компанията се развива и привлича все повече проекти, като много от тях идват след работа с оператор, продуцент, които след това ги препоръчват на хора, с които работят. За начало не е нужна почти никаква инвестиция, като Момчев дори се шегува, че в началото са му били достатъчни само лаптоп и телефон. А вече сериозно добавя, че нещото, което е най-необходимо, са контактите.
Тъй като в началото на съществуването на компанията не може да се похвали с голямо портфолио, представя на потенциални клиенти възможностите на България като дестинация за снимки. „Много е ключово в началото да попаднеш на хора, които разбират кой си и искат да ти помогнат и да те развият“, допълва той. За щастие попада точно на такива хора, които му поверяват няколко големи проекта, сред които една от големите кампании на Douglas.
„Германският продуцент дойде тук много по-рано да работим заедно, показа ни много неща, даде ни ноу-хау и оттам вече разчиташ, че тези хора ще те препоръчат на други хора.“ Големият пробив е с реклама на швейцарската марка за мъжки дрехи Strellson. Кампанията се оказва една от най-големите снимани в България и печели награди от фестивали по цял свят. „Тя беше толкова огромна, толкова различна. Клиентът беше дал свобода на режисьорите да пресъздадат тяхното виждане на екрана“, казва Момчев. Успехът на рекламата ги прави популярни и допринася за позиционирането на България като дестинация за заснемане на подобни проекти.
Така постепенно работата се увеличава. Снимат още проекти за Audi, Coca Cola, Philips, Siemens, Bosch, Land Rover, HP и много други, като за 2019 г. приходите на компанията надвишават 8.8 млн. лева. Убедени са, че освен усилената работа най-много им помага личното отношение, което се опитват винаги да покажат на клиентите си.
СИТУАЦИЯТА СЕ ПРОМЕНЯ ДРАСТИЧНО по време на COVID-19 пандемията. Двамата помнят добре 13 март 2020 г., когато беше обявено извънредното положение в България, защото тогава са загубили няколко големи проекта, включително кампания на Carlsberg с датския актьор Мадс Микелсен и кампания на Takeaway за Европейското първенство по футбол, което бе отменено. „Бяха потвърдени и бяхме започнали работа, декорите бяха почти построени и почнаха обажданията за прекратяване“, обяснява Магдалена Станева.
„Изведнъж за нас спря бизнесът“, допълва Александър Момчев. С помощта на държавата и на „натрупани мазнинки“ успяват да задържат екипа и не се налага да освободят никого. Въпреки неочакваната ситуация през април успяват да заснемат проект, като се използва български режисьор, който комуникира от разстояние с режисьора в Швеция с помощта на система за излъчване на живо. Така заснемат необходимите кадри, без да е необходимо в България да пристига цял екип. След този първоначален опит с помощта на системата за излъчване на живо успяват да заснемат и други проекти. Станева си спомня за кампания през есента на миналата година, за която у нас пристигат едва трима души – продуцент от Франция, оператор от Холандия и дизайнер от Великобритания. От разстояние се включват другите членове на екипа – режисьорът е във Франция, а клиентът и рекламната агенция на две различни локации в САЩ. „Това ни върна в играта“, казва Момчев.
Работата обаче намалява със 70% в сравнение с 2019 г. – много компании свиват бюджетите си за реклама и като цяло малко хора се решават на пътуване. И въпреки възможностите, които предоставят технологиите, Момчев е убеден, че „това не е бъдещето, макар че звучи технологически оправдано и много удобно, е временно решение“.