Изненади на пазара на труда
Много икономически и финансови показатели са волатилни – могат да се сринат рязко, но могат и бързо да се възстановят от този срив. Обикновено не е така с пазара на труда. Пазарът на труда е инертен и тромав, като след криза се възстановява много бавно и постепенно. Не и този път, показват последните статистически данни.

Икономиката възстанови половината загубени работни места
Сривът на икономиката през пролетта доведе до сериозен спад в броя на заетите – през второто тримесечие заетите намаляха със 183 хиляди души спрямо същия период на предходната година. Обаче през третото и четвъртото тримесечие този спад намалява съответно до 126 хиляди и до 96 хиляди на годишна основа. С други думи, почти половината от загубените работни места са възстановени още в рамките на 2020 г.
При това възстановяването е изцяло в частния сектор – публичният сектор нито е загубил работни места през пролетта, нито след това е възстановил. Интересно е, че втората вълна забавя, но не спира подобрението в заетостта.
Графика: Половината от спада на заетите е преодолян
Доходите отново растат
Националният осигурителен институт наскоро публикува данни за средния осигурителен доход през месец декември 2020 г. Според статистиката заетите в страната средно се осигуряват върху 1171 лв., което е увеличение от 10.1% спрямо същия месец на предходната година. Това е ускорение спрямо темповете от пролетта, когато растежът на осигурителния доход се беше забавил до около 6% на годишна основа.
Подобна е тенденцията и при данните на националната статистика за заплатите. 2020 г. започна с 11% растеж на заплатите, но имаше рязко забавяне до 3.3% през април. След това заплатите постепенно се ускориха и достигнаха пик от 11.3% растеж през октомври, последван от забавяне през ноември (8.3%) и декември (8.8%). Но при втората вълна забавянето на доходите е съвсем леко в сравнение с първата вълна. Очаквано спад се отчита в затворени сектори като хотелиерството и ресторантьорството (18.1% спад).
Безработицата се нормализира
Според последните данни на Евростат безработицата в България достигна пик от 6% през май 2020 г. и оттогава насам бавно и устойчиво намалява до 4.8% през декември. Само осем страни в Европейския съюз имат безработица под 5%, включително Германия, Чехия и Нидерландия. Разбира се, в голяма степен ниската безработица в настоящата криза се поддържа благодарение на антикризисни мерки (като 60/40 в България). Но явно това не е единственият фактор, защото България не е сред страните с най-щедри мерки, а успява да постигне ниска безработица.
В началото на 2021 г. нормализацията продължава. През януари 2021 безработицата се увеличава с 9500 души спрямо декември, което е типично за всеки януари по сезонни причини. Обаче увеличението е по-ниско, отколкото преди една година – през януари 2020 г. безработицата се увеличи с 10 600 души. Това е малка разлика, но все пак посоката е към подобрение, въпреки че през януари все още и молове, и фитнеси, и ресторанти бяха затворени.