На първа линия в Северозападна България
„МБАЛ „Сити клиник – Свети Георги“, Монтана, беше единственото лечебно заведение в целия регион, което отдели 40% от капацитета си за лечение на пациенти с коронавирус. Успяхме да го постигнем благодарение на самоотвержеността и любовта към професията на всички медицински лица и персонал.“
Г-н Благоев, какво стои зад т.нар. заставане на първа линия в борбата срещу COVID-19 за едно лечебно заведение?
Ако трябва да отговоря само с една дума, то тя би била „самоотверженост“, за което искам и да изкажа своята благодарност към целия ни екип. Когато настъпи първата вълна на пандемията, въпреки че не разполагахме с инфекциозно отделение, ние реагирахме на момента с преструктуриране на лечебния процес и откриването на COVID-19 сектор. В най-кризисните моменти МБАЛ „Сити клиник – Свети Георги“, Монтана, беше единственото лечебно заведение в целия регион, което при изискване от 20% отдели 40% от капацитета си за лечение на пациенти с коронавирус. Успяхме да го постигнем благодарение на самоотвержеността и любовта към професията на всички медицински лица и персонал.
Какво ви костваше това?
Работа на предела на физическите и психическите сили, безсънни нощи, загубихме и живота на лекари, които не успяха да преборят инфекцията. За съжаление корона вирусът не „разболя“ другите животозастрашаващи заболявания и трябваше да мобилизираме всички усилия, за да продължим да осигуряваме навременно лечение и на останалите пациенти. Отделението ни по кардиология е единственото за цялата област, което разполага с ангиографска зала. Това означава, че дори и в пандемична обстановка и със силно ограничен човешки ресурс ние поемаме спешните и сложни кардиологични случаи от цялата област. Натискът върху всички отделния и екипи беше огромен, но абдикирането във време на криза е абдикация от медицинския и чисто хуманен дълг. Това никога не е било опция за нас.
Липсата на кадри в здравеопазването е дългогодишен проблем, който пандемията сложи отново на фокус. Как се отрази при вас?
За да бъде успешно едно лечебно заведение, то трябва да бъде обект на постоянни инвестиции – не само в съвременна апаратура, но и във висококвалифицирани кадри. Тази философия, която ни е водила през годините, ни се отплати и успяхме да се справим в най-критичните моменти именно благодарение на медицинските си лица. Имаме прекрасни млади лекари – част от екипа, който лекува ковид пациенти, са 27-годишни брат и сестра близнаци, които са избрали да бъдат доброволци в нашия COVID-19 сектор. Наша отговорност е да им осигурим подходяща среда, в която да продължат да се развиват, тук, в България.
Има ли хапче срещу кризата в сектор „Здравеопазване“?
За нито един сектор няма вълшебно хапче, което да се пребори с кризата от COVID-19, както и с предизвикателствата, пред които тепърва ще ни изправя. Бизнес моделите се променят изключително бързо, сектор „Здравеопазване“ няма да е изключение. Адаптацията, взимането на гъвкави управленски решения в динамичното „ново нормално“, инвестициите в най-важния ресурс – човешкият, отстояването на професионален и чисто хуманен стандарт – това е посоката, която всички трябва да продължим да следваме.
Ще се покачат ли темповете на ваксинация?
Надявам се, че да, оптимист съм. В МБАЛ „Сити клиник – Свети Георги“, Монтана, разкрихме имунизационни кабинети, готови сме да посрещнем всички желаещи. Важно е хората да имат доверие в лекарските призиви и науката. Само така ще преминем възможно най-бързо през това изпитание.