Дигиталното бъдеще за продажбите на вземания
Платформата Vendofin.com дава възможност за бърза и прозрачна сделка и е място, където най-добрата оферта печели
Последната една година промени много бизнеси, като даде тласък на онлайн обслужването на клиенти. Дигитализацията, за която се говори от няколко години, бе катализирана от настъпилата в началото на 2020 г. здравна криза, която наложи много ограничения за събиране на групи от хора. „Пазарите очакваха финансова криза и затова и в нашата компания се подготвяхме за такава, но всички бяха изненадани и от здравна такава“, казва Николай Нешев, съдружник в компанията АМС България, която създава и администрира финтех платформата Vendofin.
Vendofin.com e платформа, която предоставя дигитален начин за продажба и покупка на активи и вземания чрез онлайн аукциони. Платформата осигурява прозрачност, пазарни нива, бързина и ефективност. Тя дава възможност на продавачите сами да определят минимална цена за продажба, стартова дата и час, типа аукцион, както и неговата продължителност. По този начин продавачът постига пълен контрол върху процеса и оптимален резултат. Наддаването започва над минималната цена и купувачът с най-висока оферта печели. Продавачът може да определи и начална стойност за директна покупка, при която може да се сключи сделка без провеждането на аукцион.
Идеята за платформата се ражда през 2017 г. когато АМС България, в която основни съдружници освен Нешев са Ивелина Александрова и Валентин Савов, подписва договор с австрийската държава за управление и продажба на значим портфейл от активи и вземания на „Хета Асет Резолюшън“ в България. Значима част от работата по този проект завършва през 2018 г. и в края на същата година тримата обсъждат какво е бъдещето на техния бизнес. Те винаги са се интересували от новостите в сектора и възможностите, които дават технологиите за развитието му. „Обсъдихме с представители на големи международни инвестиционни фондове развитието на сектора и всички бяха на мнение, че бъдещето е 100% дигитално“, допълва Николай Нешев. След анализ на възможните решения в областта на проблемните вземания в Европа и САЩ се оказва, че те действат предимно като рекламни или информационни портали. Вижда се нуждата от централизирана онлайн платформа, която да улесни намирането на купувачи за голям брой активи и да ускори процеса по реализиране на сделка.
Така се стига до идеята за реализирането на онлайн аукциони, които да дадат възможност най-добрата оферта да спечели.
Тримата решават да рискуват и да създадат нещо ново за българския пазар, което и досега няма аналог в сектора на продажба на активи и вземания. Идеята е заимствана от развития американски модел.
При създаването на платформата са взети най-добрите практики от света и за всеки, който иска да реализира свой актив или вземане, най-бързият и лесен начин е чрез нея. Създадена е от външна партньорска ИТ компания от финансовия сектор заедно с Ангел Абаджиев, който ръководи ИТ екипа на АМС България. Една от най-големите трудности по време на създаването на платформата е как най-точно да се формулира заданието към програмистите, за да се получи желаният резултат. Много добри идеи идват и от фирмата, която работи по платформата.
Основният двигател в работата на компанията са тримата съдружници. Валентин Савов отговаря за правната част, Ивелина Александрова се грижи за управлението на активите, защото има дълъг опит в тази сфера. Тя познава много инвеститори, които търсят активи за покупка, и осъществява връзка с тях. Николай Нешев се занимава с финансите и намирането на нови клиенти. Останалата част от екипа също притежава богат опит в сферата на активите и вземанията.
ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА КОМПАНИИ С ВЗЕМАНИЯ
През години на благоприятен икономически климат бизнесът се стабилизира, но в кризисна обстановка се появяват и много нови субекти на пазара, които са високо рискови от гледна точка на несигурен оборот и съществуваща възможност от задлъжняване към техни доставчици и партньори. Доста фирми предприемат допълнителни рискове с разширяване на дейността си, поемане на по-големи финансови тежести и в много случаи се наблюдават проблеми с разплащанията между контрагентите на пазара.
Като превенция срещу порочни практики от Vendofin съветват да не се бездейства и изчаква, а да се направят своевременно необходимите постъпки за събиране на вземанията. Събирането на вземания онлайн е процес стъпка по стъпка, който държи разходите под контрол и може да бъде наблюдаван непрекъснато.
Платформата организира изцяло процеса на продажба онлайн, който включва следните основни етапи:
- Заявяване на интерес за участие в аукцион.
- Подписване на Споразумение за конфиденциалност.
- Получаване на покана за участие в аукциона и получаване на достъп до информацията за портфейла.
- Онлайн аукцион.
В аукционите като продавачи участват юридически лица, регистрирани с фирмен профил на платформата, като има възможност за участие и на физически лица.
„За нас кризата се оказа възможност, защото ние още преди нея работим дигитално“, споделя Валентин Савов. Той допълва, че при създаването на платформата са заложени водещите принципи за бързина и прозрачност, а сигурността на онлайн аукционите се гарантира посредством най-високи стандарти за криптиране на данните. Тя отговаря и на всички законови и юридически изисквания, както и на тези по защита на личните данни и стандарта GDPR.
Това им дава възможност да отговорят адекватно на изискванията на техните клиенти, които нарастват в последната година, когато почти всичко се върши дигитално и отдалечено. Основната цел при създаването на платформата са били банковите институции, но в процеса на работа все повече небанкови финансови институции и фирми започват да ползват платформата.
БЪДЕЩЕТО
Предстои внедряването на онлайн подписването на договорите, което ще улесни отдалечената работа с клиентите. Работят и по добавянето на технология за онлайн огледи на предлаганите за продажба чрез платформата активи. От миналата година са и членове на Българската финтех асоциация и си сътрудничат с технологични компании.
Стремят се основно към клиенти от пазарите в Източна Европа, защото отчитат, че българският пазар е много малък и няма достатъчна рентабилност за компанията. Първите цели са Сърбия и Румъния, откъдето вече имат запитвания. Идеята е платформата да е локализирана в България и да обслужва клиентите на компанията, като в същото време да се предоставя и на други местни компании, които да я използват.