Виктория Цветанова – спортсменски дух в бизнеса
Брекзит дойде с много очаквани и неочаквани затруднения и много несигурност. За младия адвокат Виктория Цветанова, част от селекцията ни „30 под 30“ за 2020 г., резултатите от референдума през юни 2016 г., в който се решава, че Великобритания ще напусне Европейския съюз, пък означават, че трябва да вземе голямо решение за бъдещето.

През 2016 г. Цветанова работи в международна адвокатска кантора в Брюксел. Заради Брекзит тя е изправена на кръстопът – ако се върне в Шотландия, където е завършила висшето си образование, трябва да изкара две задължителни години стаж, преди да получи правото да практикува официално, което не се изисква в Белгия. Ако остане в Белгия или се премести в България, трябва да завърши допълнителна квалификация, за да може съветите, които дава на клиенти по европейско право, да са правно привилегировани.
С приятеля ѝ (сега годеник), който по това време се занимава с политика, решават да се върнат в Глазгоу и Цветанова започва стаж в Maclay Murray & Spens – първата кантора, специализираща в конкурентно право в Шотландия – нейна страст още от студентските години. По време на стажа ѝ през юли 2017 г. Maclay Murray & Spens се слива с Dentons – най-голямата адвокатска кантора в света с над 10 хил. адвокати в 77 държави.
Taкa в Dentons пред нея се откриват много възможности за работа с големи клиенти, като любими са ѝ случаите с обвинения в картели. Цветанова участва в екипа на Dentons, който защитава Daimler, обвинена заедно с други големи производители на камиони в Европа – MAN, DAF, Iveco, Volvo/Renault, Scania, в картел за определяне на цените на камионите. До юли 2022 г. има възможност за искове срещу гигантите. В друг голям случай кантората представлява големи ритейлъри като Spar в дела срещу Visa и MasterCard след решение на ЕК, че двете компании са искали твърде висок процент от ритейлърите от извършените транзакции с карти в техните обекти.
Срещаме се с Виктория Цветанова по време на нейно посещение в България. Работата ѝ в Dentons е натоварена, но пък има възможност за дистанционна работа. Тази гъвкавост ѝ позволява няколко пъти в годината да идва в България за по две-три седмици и да се види с близки и познати, без да се откъсва от работата си.
Тази гъвкавост се оказва голямо предимство и по време на корона кризата. Във Великобритания в разгара на пандемията се налага работaта от вкъщи. Престоят в офиса става само след специално разрешение. Така, докато много кантори трябва тепърва да се настроят на този дистанционен начин на работа, в Dentons вече имат достатъчно натрупан опит в тази област – и преди това имат възможност при необходимост да работят от разстояние, като част от служителите дори избират да работят от вкъщи по един ден в седмицата.
Правилата на конкуренцията и спортсменският дух са важни за Виктория Цветанова още от малка. Родителите ѝ са състезатели, а по-късно и треньори по бадминтон (баща ѝ е треньорът Орлин Цветанов, а майка ѝ Диана Колева-Цветанова представя България на олимпиадите през 1992 г., 1996 г. и 2000 г.). Самата тя започва да тренира бадминтон като малка. Израства между Швейцария, Кипър и Шотландия, където с родителите ѝ се задържат за най-дълго. В Шотландия живее от 13-годишна. В продължение на години се занимава професионално с бадминтон – първо в България, а след това и в Германия (в клуб PSV Bremen) и Франция (клуб Béthune).
Към правото се насочва, след като завършва гимназия. „Винаги ми е било интересно заради аргументите – как някой може да направи смислен аргумент, за да промени мнението на друг.“

Приемат я в университета в Глазгоу. Едновременно продължава и спортната си кариера, като по това време се случват и най-големите ѝ постижения. Става републиканска шампионка на двойки и смесени двойки до 19 години в България и шампионка на единично и двойки до 19 години в Шотландия. Казва, че тогава не ѝ е било проблем да съчетава спорта и ученето в университета. Денят ѝ обикновено започва с тренировка, следват занятия в университета и в края на деня отново тренира.
Когато има състезания, успява след това да отработи пропуснатите уроци и през седмица се лишава от свободен уикенд. Стига обаче до момент, в който вече трябва да избере дали да постави акцента върху спорта, или да се отдаде на друга професия. „Никога не съм стигала до такова ниво, че да кажа „да, аз мога да стана световна или олимпийска шампионка“. Съвсем ясно ми беше, че това е страхотна кариера, докато си млад, но по някое време трябва да приключи. В същото време обучението винаги ме е привличало. Има конкуренция и в него.“
Окончателното решение идва лесно. Точно тогава я приемат да учи магистратура по европейско право в Колежа на Европа в Брюж, Белгия. „Това много улесни решението ми – изобщо не се замислих, отидох там“, казва Цветанова. Не изоставя напълно и бадминтона, но той се превръща в хоби. След година се премества в Брюксел, където си намира работа в две международни адвокатски кантори. Още в университета се насочва към конкурентното право. „Видях, че това е право, в което има малко спорт, защото това е конкуренция между фирми и правилата, които диктуват как могат да се конкурират две фирми“, казва тя. Като част от екип започва да участва в големи дела, защитавайки в съда големи компании, обвинени от Европейската комисия в картел.
Този опит ѝ помага много, когато Maclay Murray & Spens – кантора с повече локални случаи, се слива с голямата международна Dentons. Там отново има възможност да участва в екипите, защитаващи големи клиенти, обвинени в нарушаване на правилата на конкуренцията. Сплотеният екип от по-малката кантора се запазва и в същото време адвокатите получават достъп до опита на голямата. „Това е големият позитив на голямата международна фирма – има ресурси, които не ги усещаш всеки ден, но ако се нуждаеш от тях, са там.“ Вижда на практика тази помощ, когато попада на казус без отговор в дебелите книги. Тогава екипът ѝ се допитва до всички адвокати в кантората и веднага започват да валят отговори, в които колегите споделят опита си с подобни случаи.
Конкурентното право е тясно свързано и с държавните поръчки, а на Цветанова не ѝ липсва опит и в тази сфера. По време на задължителния си стаж изкарва осем месеца в Департамента за държавни поръчки и продължава да работи със специалистите там и до днес, като намира голямо удовлетворение от постигнатото. „Това са държавни поръчки, които са много интересни и виждаш, че помагаш.“ Сред тях са държавна поръчка за строене на училища в Сиера Леоне, както и за проект за подпомагане на жени и момичета в Пакистан, които искат да продължат образованието си. През миналата година участва в съставянето на документацията и на много обществени поръчки за пандемията.
Заради спортната си кариера започва да специализира и в сферата на конкурентното право в спортния сектор. Така работи по случай на международна федерация, която е взела еднолично решение да се използва екипировка за всички състезатели само на една определена фирма. „Успяхме да спрем тази международна федерация да продължава с това правило“, обяснява Виктория Цветанова.
Конкурентното право в спорта е една от любимите ѝ теми. Пише често статии по различни казуси и участва като говорител в конференции, а през миналата година получава възможност и да преподава по дисциплината в университета в Страдкланд. Поканата идва от професор в университета. „Конкурентното право е тясно, всички се познаваме, включително и академиците. Той знаеше, че съм се насочила към спортното право, и за някои от случаите, по които бях работила, беше чел статиите, които бях написала“, обяснява Цветанова. Дисциплината е съвсем нова, включена е в програмата за първа година, но цялото преживяване много се харесва на младата адвокатка и тя се надява да има възможност да продължи с лекциите, които в момента са онлайн. „Искаше ми се и ние да имахме нещо такова, когато бях в университета“, посочва тя и обяснява колко удовлетворяваща за нея е работата със студенти. „Много е приятно, когато виждаш, че студентите се интересуват, задават въпроси, които са конкретни, знаеш, че са разбрали, задават правилни въпроси, чувстваш, че даваш знанията си на някой друг и е много удовлетворяващо.
Интересуват я и случаи, свързани с конкуренцията при използване на изкуствен интелект в бизнеса. Става въпрос за ситуации, при които например се използват алгоритми за определяне на цени на продукти или за подреждането на резултатите от търсене по някакъв критерий сред стоки на различни марки. Компания може да зададе като основа за цената да се използва тази на конкурент, като се прибави или извади определена сума, например 1 цент. Проблемът е, че все повече се използват алгоритми, които се самообучават на базата на получените данни. Така е възможно алгоритми на различни компании да достигнат до една и съща цена на дадения продукт. Така възниква въпросът в този случай могат ли двете компании да бъдат уличени в антиконкурентни практики, след като решението не се взема от човек. „ЕК казва да – ти си фирма, ти си отговорен за твоя алгоритъм, но започват проблеми – алгоритъмът не е човек, не е подчинен, не е служител“, обяснява Цветанова и уточнява, че конкурентното право не е готово да посрещне тези случаи, които може би ще се появяват все повече в бъдеще и ще бъде трудно законодателството да догонва развитието на технологиите.
Брекзит стана факт в началото на годината. И макар първоначално да променя плановете на Цветанова и да води след себе си неясноти, днес тя вижда много нови възможности за себе си след излизането на Великобритания от ЕС. Като британски адвокат от 1 януари Цветанова губи правната си привилегия за съвети по европейско право. Благодарение на българското си гражданство обаче ще има възможност да изкара допълнителна квалификация в България и така да си го върне, което я превръща в много ценен кадър за Dentons. Наред с това се очаква да се увеличават и случаите по конкурентно право във Великобритания, където местната комисия за защита на конкуренцията ще има вече много повече власт от досега.