Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
11 март 2021, 13:15

Продължавай да плуваш

Forbes Bulgaria

Избрани статии и новини от редакцията на Forbes Bulgaria

През 2019 г. Ейми Новограц събира на вечеря в дома си в „Манхатън“ фермер, който отглежда морски водорасли, собственик на развъдник за стриди, създател на чипс от дехидратирана кожа на сьомга, експерт по складовите запаси, ресторантьор и репортер. Когато гостите ѝ опитват пъстърва, задушена с шафран, с местен сорт домати и песто от шамфъстък, тя се изправя, за да им разкаже откъде идва рибата – от фермата Matorka в исландския град Гриндавик, където се отглежда риба без употребата на антибиотици, в резервоари, разположени в земята, и се използва геотермална енергия.

Ейми Новограц в апартамента си в Ню Йорк през август. Една трета от капитала за нидерландския ӣ фонд Aqua-Spark се осигурява от инвеститори от САЩ
Снимка от Джамел Топин от Forbes

През 2016 г., когато фондът на Новограц Aqua-Spark инвестира 2.5 млн. долара в нея, Matorka произвежда по едва 50 тона риба на година. По времето, когато Новограц организира вечерята, фермата продава по 3000 тона риба, в това число на прочутия шеф Нобу Мацухиса, както и извършва доставки за хранителни магазини в САЩ. Заради пандемията продажбите на Matorka за ресторантите бяха преустановени, но Aqua-Spark помогна на фермата, като ѝ предостави 750 хил. долара заем. „Брандът отново е добре – казва Новограц, която оч­аква продажбите да достигнат 6000 тона до 2022 г., – производството е под контрол, познавате пазара, клиентите, можете да проследите всичко.“

Самата Новограц, на 45 години, също отново е добре. Преди десетина години тя получава диагноза мозъчен тумор и докто­рите я предупреждават, че той може да я убие. Рискована 20-часова операция изважда тумора, но тя остава с проблеми с равно­весието и подвижността плюс слепотата на едното око, предизвикана от инцидент в детството ѝ. В наши дни Ейми заедно със съпруга си Майк Велингс, на 50 годи­ни, управлява базирания в Нидерландия фонд за устойчиви аквакултури Aqua-Spark. Той е привлякъл 148 млн. долара от 190 инвес­титора от 29 държави. Сред тях са бази­раният в Бетесда фонд ImpactAssets (той дава възможност на участниците в него да влагат парите си в печеливши инвестиции с обществено влияние, преди да разпределят средствата между благотворителни орга­низации), както и гигантът в търговията с акции Louis Dreyfus Company, контроли­ран от милиардера Маргарита Луис-Дрей­фус. Самата Новограц има сериозни връзки. По-голямата ѝ сестра Джаклин е основател и главен изпълнителен директор на един от първите фондове, които инвестират рисков капитал в социално значими проекти – Acumen, и е женена за ръководителя на TED Talks Крис Андерсън. Големият ѝ брат Майкъл е бивш милиардер, търговец в хедж фонд, който стана прочут инвеститор в криптовалута.

През юни тази година активите на Aqua- Spark в 19 компании бяха оценени на 180 млн. долара. През 2019 г. фондът отчете нетна вътрешна норма на възвръщаемост (ВНВ) 21.75% – впечатляващ резултат, осо­бено като се има предвид, че годишната такса за управление на активите е 1% и 20% от печалбите отиват в компанията за управление на активи, от която 60% е собственост на Новограц и Велингс. (Се­мейната фондация и служителите им при­тежават останалите 40%) Независимо от пандемията Новограц очаква ВНВ през 2020 г. да надвиши 20%. (Акредитирани американски инвеститори могат да участват във фонда с минимална инвестиция 118 хил. долара.)

В доларово изражение Aqua-Spark е малка риба на световния пазар на аквакултури, възлизащ на 265 млрд. долара, който в мо­мента осигурява над половината от кон­сумираната от хората морска храна в света. Понеже това е първият и най-голе­мият инвестиционен фонд в света, занима­ващ се изцяло с екологично чиста аквакул­тура, значението му е огромно.

През 2015 г. например в първата си ин­вестиция Aqua-Spark наля 3.4 млн. долара в стартъпа от Силициевата долина Calysta, който произвежда рибено брашно от нов вид. Calysta използва ферментирали микро­би, осигурени от междинен продукт при добива на природен газ, за да произвежда храна за риби, която е по-екологична от срещаните на пазара версии с риба или със соя. Парите на Aqua-Spark помогнаха на Calysta да финансира пилотен завод. За него компанията привлече 150 млн. долара до­пълнителни инвестиции, включително от инвеститори като Cargill и BP Ventures. В момента Calysta строи завод в Китай. Той ще произвежда по 20 хил. тона храна за риби на година, което би могло да размести пластовете на световния пазар с годишни продажби 40 млрд. долара. „Когато срещнах [Новограц и Велингс], си казах, че може да продължи десетилетие – спомня си съосно­вателят и главен изпълнителен директор на Calysta Алън Шоу. – Те внушават дове­рие.“ С подхода си на дългосрочно задържане на активите Aqua-Spark все още не е продала нито един свой холдинг. Фондът очаква компаниите в неговия портфейл да изплатят на служителите си доживотна издръжка и да отдадат приоритет на прозрачността за научните резултати. Няколко от инвестициите на фонда са във ферми, които трябва да намалят употребата на антибиотици, използването на химикали и емисията на вредни вещества.

Отглеждането на аквакултури се смяташе за „много замърсяваща и раздирана от болести индустрия. Но Новограц и Велингс промениха начина на мислене и привлякоха инвестиции в сектора“, разказва Лиса Клайснер – виден инвеститор, която е член на борда на директорите на Aqua-Spark.

Новограц е шестото дете от седем братя и сестри. Баща ѝ е полковник от американската армия. Дори през уикендите той вдига децата си още в 6 часа сутринта. След като учи театрално изкуство в Нюйоркския университет, Новограц работи известно време в Ню Йорк, където прави проучвания на политиката по отношение на майките тийнейджъри. След това отива да работи при девера си и оглавява TED Prize – годишната награда, предоставяна на личности, чиито идеи са предизвикали световни промени. Така през пролетта на 2010 г. Новограц се озовава на изследователски кораб в Галапагос на пътешествие, на което се четат лекции за опазване на океаните и се практикува водолазно гмуркане. Там се запознава с нидерландския сериен предприемач Велингс, който е създал първата си компания на 18 години.

Връзката им процъфтява през следващите седем месеца, но тогава Новограц започва да страда от пристъпи на тревожност. През октомври ѝ поставят диагноза тумор на мозъка. След операцията Велингс ѝ предлага да се оженят, докато тя все още е на болнично легло. Ейми приема, но предупреждава, че ще ѝ е нужно време, за да възстанови нормалния си живот – трябвало е да се научи да ходи отново. След няколко месеца Новограц се завръща на работа в TED. „Беше прекалено рано – признава сега тя. – Не знаех как да се съхранявам. Така бях свикнала да работя.“ В крайна сметка една конференция на TEDx, планирана за катарската столица Доха, я кара да вземе решение да се оттегли.

ДОРИ НЕ МОЖЕХ ДА ХОДЯ ПО ПЯСЪКА И ЗАТОВА СЕ СЪГЛАСИХ ДА ВОДЯ СЕМИНАРИ В ПУСТИНЯТА. БЕШЕ ПЪЛНА ГЛУПОСТ!

Тогава Новограц си купува само­летен билет за Нидерландия, където тя и Велингс започват да строят своя съвмес­тен живот и бизнес.

Двамата решават да се занимават с ак­вакултури, защото малцина инвеститори се интересуват от този голям, но пълен с проблеми пазар. Някои ферми за риби всъщност задълбочават проблемите с пре­комерния си улов, защото използват като захранка диви риби. Фермите, занимаващи се с по-устойчив риболов, доколкото такъв съществува, продавали продукцията си на „малко пазари, и то на по-висока цена, и почти нямали достъп до външен капи­тал“, разказва Новограц. Семейството се среща с десетки потенциални инвеститори в Силициевата долина и Европа и планира официално набиране на средства през сеп­тември 2013 г., когато го застига ново не­щастие. Новограц ражда първото им дете през юли 2013 г., но месец след раждането бебето умира. В края на 2014 г. Новограц ражда второ дете (сега тя и Велингс имат три здрави деца). Тогава двойката успява да набере над 8 млн. долара от 26 инвести­тора. Двамата покриват първоначалните разходи с 4 млн. долара собствени средства.

Семейството планира да притежава в портфейла на Aqua-Spark между 60 и 80 ком­пании – над три пъти повече, отколкото в момента. В началото те се тревожели, че може да няма толкова много компании, в които да се инвестира. В момента в обсега на вниманието им са най-малко 1500.

Въпреки физическите си проблеми Но­вограц сама се впуска да търси възможнос­ти за инвестиции, като се катери по лодки във Виетнам и посещава платформи със захранки, разположени над пълните с кро­кодили реки на Мозамбик. „Понякога се от­казвам, но в повечето случаи се справям.“

Макар в момента да не пътуват зара­ди пандемията, Новограц и Велингс правят своите проучвания дистанционно. „Всичко, което е зад нас, ни кара да продължаваме напред“, казва тя.

Отново Китай дърпа европейската икономика Нов бранд, същото високо качество

Свързани статии

Не ми показвай тази реклама

Бизнес, Водещи новини

Не ми показвай тази реклама

РАБОТОД.СРЕЩА ПРИ ПРЕЗИДЕНТА

BrandVoice, Бизнес

Време е институциите, работещи за бизнеса и икономиката, да обединят усилията си

Нюх за бизнес

Бизнес

Нюх за бизнес

DAO не е еднодневка, а платформа

Пари

DAO не е еднодневка, а платформа

Джаз, хляб и възпитание на вкус

Водещи новини, Лайфстайл

Джаз, хляб и възпитание на вкус

Полезните ходове на един машинен инженер

Бизнес, Водещи новини

Полезните ходове на един машинен инженер

Реклама

Избрано

отпреди 6 часа

Не ми показвай тази реклама

отпреди един ден

Икономическият начин на мислене

отпреди 4 дни

Максимално ускорение

отпреди 4 дни

Предприемачи в киното*

11 май 2022, 18:30

Запознайте се с визията на новаторите в здравеопазването

10 май 2022, 11:18

Първи икономически прогнози след началото на войната

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30 Class 2021
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени