Децата искат да живеят в магазин за играчки
„Мечтаем децата да останат по-дълго деца. Да удължим детството им… „Умните“ игри и играчки често са по-полезни и от брилянтно написания учебник. Те са не само подарък за Коледа и за рожден ден, а нещо, с което детето расте щастливо и се развива като човек.“ Това заявяват от „Хиполенд“ – най-голямата верига за бебешки и детски стоки у нас.
Игрите и образованието
Чрез игра детето опознава света около себе си. То получава първите си сетивни и социални „уроци“ от играчката – с нея научава формите, звуците, цветовете, животните и растенията, а по-късно буквите и цифрите. Като порасне, пак чрез игра, бързо опознава професиите, спорта, музикалните инструменти, стиловете…какво ли още не. Всяка играчка, освен да забавлява, изгражда и някакви умения – математически, комуникативни, музикални, за рисуване. Това е най-важната й роля – да подпомогне образованието на детето, придобиването на социален опит и израстването му като личност.
Затова все повече методи на обучение залагат на играта, а съвременните производители правят все повече играчки в помощ на образованието (не само у дома). Образователните игри представят сложни научни факти от физиката, химията, биологията, роботиката по разбираем за децата начин. С комплектите на National Geographic например децата научават какво са минералите, как изригват вулканите. Със Science Play на Clementoni сглобяват и използват компас. С 3D пъзелите на Cubic Fun „посещават“ най-известните забележителности, а с говорещата на български и английски карта на света научават над 1000 факта за 78 държави. И най-трудният учебен материал се усвоява по-лесно с игра.
Световната мода
Рекламата, телевизията и киното продължават да диктуват модата в играчките. Не случайно големите производители създават цели играчкови колекции по популярни тв анимационни или кинозаглавия. Производители, филмови къщи и тв канали се съюзяват, за да създадат заедно хит, с цялата плеяда играчки и мърчандайзинг около него. Реклама обаче в традиционния смисъл на думата вече почти няма. Тя се използва по-скоро да оповести, че любимият герой вече е на пазара, а не толкова да предизвика интерес към него. Разбира се, има игри и ирачки, които трябва да се обяснят и да се пресъздадат.
Последните тенденции
Иновативност, високи технологии, качество, безопасност и добавена стойност (образователна, занимателна, комуникативна, социална и т.н.) са сред последните тенденции на пазара.
Разопаковането на играчката вече е част от самата игра. В комплект на National Geographic например детето открива зъбчета на акула, докато дълбае с длето плочка и почиства от прах находките си.
Засилващ се интерес се наблюдава и към игрите, които насърчават творческите способности. Също така към интерактивните играчки. Куклите вече не само говорят, пеят, плачат, но и разказват приказки на няколко езика. Ако погалите плюшено мече или го погъделичкате, ще издаде 25 звука.
През последната година, в условията на изолация и по-малко традиционен контакт между хората, интерактивните игри осигуряват забавление и обучение за цялото затворено вкъщи семейство.
Все повече играчки стават инфлуенсъри – те имат собствени Facebook и Instagram страници, видеоканали със сериали, уебсайтове.
Все повече високи технологии навлизат в играчките.
Днешните деца сякаш се раждат компютърно грамотни. Те харесват технологични играчки, защото говорят на техния език. В „Хиполенд“ всяка година отчитат ръст в търсенето на играчки, които са изкусно програмирани, които „мислят“, говорят на родния език, отгатват отговори на въпроси и изпълняват команди. Дори настолните игри вече имитират технологиите.
Българският пазар
Демографската криза в България е сериозна и затова пазарът на играчки е сравнително малък. Има и доста фалшиви стоки, които наподобяват оригиналните, но са със съмнителен произход и качество и привличат с по-ниска цена. Това прави бизнеса по-сложен, отколкото навярно в други държави.
Потребителите у нас са доста информирани. Те търсят все повече конкретно качество, конкретна марка.
Пазарът е и ценово чувствителен. Това налага гъвкавост в предлагането на „уникално предложение“, добри промоции и добавена стойност. Ранното порастване на децата и „дигитализирането“ им също са фактор.
Когато избират какво ново да предложат на потребителите, в „Хиполенд“ залагат на „качество, надеждност и безопасност, иновативност, образователна и възпитателна стойност, модерност и разнообразие в тематиката и в ценовия клас“. Стараят се да предлагат най-любопитните високотехнологични, интерактивни и образователни игри и играчки. Адаптират част от тях на български език. Внасят последните „предложения“ от международните търговски изложения, „за да играят и нашите деца с това, с което играят връстниците им по света“.
Успешната играчка не е тази, която просто се продава като топъл хляб
Успешната играчка не е само тази, която се продава възможно най-бързо. Важно е и какво дава на детето, с какво го обогатява, кое я прави любима. „Разберем ли причините, родителите ще ни се доверят и при следващия си избор“, обясняват от „Хиполенд“.
Една игра е успешна и когато се използва от цялото семейство. Такива са „Познай“ (адаптирана на български), „Вълшебният джин“ (детето си намисля дума, а играчката трябва да отгатне коя е), Activity (вече се използва и за сплотяване на офис екипи), „Въображение“, „Майстор Мемо“ и др. Те не просто се продават като топъл хляб, но и са се превърнали в „марки на любовта“.
Онлайн предлагането
Онлайн търговията дава достъп до игри и играчки на хора, които живеят в „град без “Хиполенд”. Тя е „спасение“ и при епидемия или недостиг на време.
Съвременните деца прекарват все повече време с любимите си герои онлайн. Затова, когато пускат нов продукт, в „Хиполенд“ се опитват да го представят по-различно: с повече видео и чрез истории, в които родители описват опита на детето с конкретна игра. Използват доста и социалните мрежи. Изцяло са адаптирали на български език например YouTube канала на една от най-продаваните си кукли, Cry Babies.
Изживяването на детето обаче на място, където е заобиколено от играчки, които може да докосне и дори да изпробва, не може да се „компенсира“ онлайн. То е несравнимо.
Изборът
Децата искат, ако може, да живеят в магазин за играчки. Родителите пък искат здрави, умни и щастливи деца, които повече се занимават сами (по възможност не само с таблет и телефон). А ако играят заедно – да е на нещо приятно и за родителя.
Изборът на играчка не е драстично по-различен от този на детска книжка. „Ако детето ви е харесало „Продавач на надежда“ на Джани Родари например, ще потърсите и друго заглавие от същия автор. Ако обича да играе с LEGO или да реди пъзел, ще разгледате подобни игри“, обясняват от „Хиполенд“.
Децата искат всичко, което харесат по телевизията или в интернет, за което прочетат или чуят от приятел. За разлика от родителите те винаги знаят какво искат. Родителите са тези, които понякога имат интересни изисквания: играчката да ангажира детето дълго време, да е вечно на мода, да забавлява и да обучава, да е като нова за второто братче или сестриче. И да не е скъпа, разбира се.
Препоръките на други родители влияят върху избора на една или друга играчка. Но най-често децата са тези, които избират. Родителите купуват. „Затова най-важното е да говорите с децата си. Те знаят какво искат. И с радост ще го споделят с вас“, съветват от „Хиполенд“.
Кой иска играчката ми
Доста деца, особено на по-заможни родители, са пълни с играчки, които са им омръзнали, или такива, които дори не са разопаковали. Те заемат място в стаите, пречат или събират прах в мазета и килери. Същевременно има други деца, които мечтаят за същите тези играчки, без значение ползвани или неползвани. При това не става въпрос само за домовете. Затова в „Хиполенд“ обмислят нова кауза: да не остават „тъжни“ играчки (както във филма „Играта на играчките“). Тъжна е тази играчка, която детето не поглежда или стои непокътната в кашон в най-далечния ъгъл в мазето. От компанията планират да свържат „тъжните играчки“ с децата, които ги очакват с нетърпение на всеки свой „не-рожден ден“ (както би се изразил Хъмпти Дъмпти от „Алиса“). Мечтаят да има весели играчки за всяко дете. И повече детство за децата.
Визитка
„Хиполенд“ е създадена преди 15 години с мисия да бъде помощник на родителите в избора на качествени бебешки стоки, игри и играчки за децата от раждането до пубертета. Развива дейността си в 26 физически магазина и онлайн магазин в България и 3 магазина в Румъния. В компанията работят над 350 служители.