Маркетинг диверсификацията като стратегия през 2021 г.
Замисляли ли сте се какво ще се случи, ако блокират бизнес профила ви във Facebook? А на колко от вас се случи последните няколко месеца?
В тази статия ще обърнем внимание на нови идеи за маркетинг стратегията ни. Важно е да отбележим, че за всяко ново начинание има техническо време, за да открием кое работи и кое не – предимно тествайки по модела проба-грешка.
Маркетингът е постоянно еволюираща област и за да останем конкурентноспособни и печеливши в нея е нужно да се развиваме постоянно. Много често обаче пропускаме нови възможности.
Промените на Facebook създават голяма несигурност сред маркетолозите
Когато започнах да разучавам маркетинг възможностите на Facebook преди 13 години, всичко беше много различно и лесно. С идването на страниците за брандове много бързо се научихме да създаваме и управляваме ангажиращи аудитории от верни фенове на брандовете, за които работех. С един пост във фейсбук можеше да достигнеш до 100% от всичките си фенове.
След това органичното достигане започна да спада и на дневен ред дойдоха фейсбук рекламите – спомням си, че по това време успяхме да направим 50 000 фена за 3 дни на един известен бранд шоколади.
Днес алгоритъмът на фейсбук ни позволява възможност да достигнем до едва 5.2% от нашата аудитория (разбирайте феновете на Facebook страницата ни), всичко останало е много работа върху правилното послание, както и поднасяне на ангажиращо съдържание.
Разбира се, появиха се и други проблеми. Facebook интегрира много AI алгоритми, които да помагат в одобрението на рекламите. А тези алгоритми все още не са
„тренирани“ достатъчно добре, за да заместят човека напълно. Това доведе до масово неодобрение на рекламите ни, а в най-лошия случай и до блокиране на цели рекламни акаунти.
Последните години имаше и няколко скандала за изтичане на милиони данни на потребители през специално разработени приложения, което доведе до затягане на възможностите за фейсбук таргетиране.
Ето я и черешката на тортата – войната между Apple и Facebook през последната година. Усеща се, че Facebook започва да се задъхва и не е това, което беше преди няколко години.
Но това се случва с всеки един канал – всеки път, когато Google направят ъпдейт на алгоритъма си за търсене, милиони сайтове треперят в очакване да загубят трафик и бизнес.
Практиката показва, че маркетинг фокуса в един канал може да ни изиграе много лоша шега. Затова не трябва да слагаме всичките си яйца в една кошница.
Имейл, подкаст, Clubhouse…
Воден правилно email marketing-ът продължава да бъде добър начин за комуникация с клиентите. Тук ключово е да комуникирате от името на вашите служители по-често отколкото комуникацията да е подписана с името на вашия бранд.
Подкасите стават наистина горещи. И тук ключовото е, че един добър подкаст ангажира аудиторията си от първата до последната минута. Има нещо много уникално в човешкия глас, който създава много силна връзка с хората, които го слушат за разлика от това да четеш думи.
Clubhouse (изгледайте това видео, за да разберете как функционира) е следващото ниво на комуникацията с партньори и клиенти. Социалната мрежа за аудио комуникация в реално време на различни теми, с различни и непознати хора набра такава скорост заради тази искреност и спонтанност, която се създава по време на един такъв „интерактивен подкаст“. Важно е да знаете, че в момента достъп имат само потребители с iPhone устройства.
Не казвам да спрете да използвате Facebook и Google. Те ще продължават да играят много важна роля в нашия маркетинг микс, ако ги използваме правилно.
Използвайки повече начини за достигане до нашата аудитория е един вид дигиталната ни застраховка, че ако утре една платформа изчезне, щетите за нашия бизнес ще са по-малки.
Затова маркетинг диверсификацията е една от добрите стратегии за бизнесите през 2021.