Технологии в помощ на здравеопазването
SAT Health – българската компания, която цели да подобри и оптимизира процесите в здравния сектор чрез широк спектър експертни анализи, иновативни технологични решения и партньорства
Александър Алексиев и основаното от него дружество SAT Health вече четири години успешно създават синергия между различните компоненти на системата на здравеопазване. Компанията е сертифициран доставчик на информация, анализи и технологични решения за целия сектор здравеопазване, като посреща нуждите на фармацевтични компании, медицински асоциации, административни органи, болници, дистрибутори, аптеки и пациенти. Портфолиото от услуги е базирано на масивна проверка на данни и специализирани маркетингови проучвания в България и още над 20 държави в Европа.
COVID-19 пандемията даде сериозен тласък за развитие в глобален мащаб на телемедицината и дигитализация в здравеопазването. Все повече се осъзнава нуждата от медицина на доказателствата, базирани на детайлни анализи и проследяване на ефекта от лечението с цел взимане на бързи и адекватни решения. В България тези тенденции също се засилиха и компании като SAT Health инвестираха в иновации.
НАЧАЛОТО
През 2017 г., след повече от 15 години в международни фармацевтични и консултантски компании, Александър Алексиев и екип от още пет души създават SAT Health (System Analysis and Technology in Health). Двама от тях са и сегашните съдружници на Алексиев – Дончо Дончев и Мира Недева.
Отворени към нуждите на пазара, те се насочват към реимбурсната сфера и скъпоструващите терапии. Екипът събира данни от различни институции и с тяхна помощ създава основния си продукт – BlueBook. Това е аналитична платформа от последно поколение, която дава възможността да се използват живи дашборд справки, отговарящи не само на специфичната нужда на всяка компания или институция, но и на различните отдели в нея.
КЛИЕНТИ И ПАРТНЬОРИ
Клиенти на SAT Health са най-големите международни фармацевтични компании, като в същото време дружеството си партнира с институции и асоциации като Българския лекарски съюз (БЛС), Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPhaM) и много други. Фирмата е започнала пилотно работа и с две болници, давайки им възможност да следят в реално време ключови показатели за по-ефективно управление. В момента се тества и платформа за пациентска ангажираност. „Ние следим за сроковете в лечебния план на пациентите и им напомняме за предстоящи събития като лабораторни изследвания, лечение и контроли в болници, подновяване на протоколи и т.н.“, допълва Алексиев.
„Стратегията на компанията е да се фокусира в качеството и в това да предложи допълнителна стойност на услугите за вече съществуващите клиенти за сметка на обхващане на по-голяма част от пазара. Това ни позволява да работим по-близо до всеки клиент и непрекъснато да надграждаме и допълваме продуктите си.“
КОНСУЛТАНТСКИ УСЛУГИ
SAT Health предлага и експертната услуга „Достъп до пазара“ – разработване на пазарни и ценови стратегии и детайлна оценка на съществуващите възможности за развитие, провеждайки маркетингови проучвания, задълбочени пациентски анализи, анализи на терапевтичното поведение в България и региона, използвайки данни от реалността (RWE), информация от лекарствени регистри и други. SAT Health е и единствената българска компания, член на Европейската фармацевтична маркетингова асоциация (EphMRA). Компанията предоставя и консултантски услуги, с чиято помощ чуждестранни компании могат да оценят и анализират българския фармацевтичен пазар, преди да решат да навлязат на него.
ПРОГРАМИ В ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ „CARE“ И „HOME CARE“
През 2018 г. SAT Health създава специализирана пациентска програма „CARE“, целяща повишаване на качеството на живот на пациентите, като се улесни достъпът им до модерно лечение. Основните принципи, на които се изгражда услугата, са: разбиране на процесите, през които минава пациентът в пътя на лечението; индивидуално отношение; интегриране на процесите в технологични решения; ангажиране на заинтересованите страни. Програмата осигурява образователна, административна, логистична и психологическа грижа за пациента. Към момента компанията работи по 16 проекта в програмата “CARE” и помага на около 10 000 души със заболявания от различни терапевтични области като ревматология, дерматология, онкология, гастроентерология, пулмология, психиатрия и някои редки заболявания. Предлаганата подкрепа в “CARE” е динамична и съобразена с променящите се нужди на пациента. В условията на COVID-19, програмата организира специализиран медицински транспорт, осигуряващ непрекъснат лечебен процес, както и дистанционно наблюдение на карантинирани.
Предстои стартът на нова инициатива за домашни грижи – „HOME CARE“. Тя е базирана на интегриран модел за предоставяне на домашни здравни грижи и социални услуги. Компанията тества и пилотно с лекари различни дигитални устройства, които ще бъдат пуснати на пазара. С тяхна помощ ще може да се следи от разстояние състоянието на пациентите и при необходимост от дистанция да се правят консултации с лекуващ лекар. Предвижда се в инициативата да се включат устройства за мерене на кръвно налягане, оксиметри, термометри, устройства за преглед на уши – нос – гърло. Данните от устройствата ще се събират в единна система и показателите ще могат да се следят в реално време.
SAT Health е и сред основателите на Българския клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването – сдружение, което подкрепя иновативни компании и организации в областта на дигиталните решения в здравеопазването с цел да се създаде една устойчива и ефективна среда за пациентите, медицинските специалисти и институциите. Началото е поставено през 2019 г. „Събрахме се 15 организации, които мислим в една посока, и стартирахме тази така необходима екосистема. Идеята беше да подпомогнем в дигитализацията както държавата, така и всички участници в здравеопазването – лекари, пациенти, болници, медицински центрове“, разказва Алексиев.
Към клъстера постепенно се присъединяват нови членове, в това число международни гиганти като Microsoft и VMware, както и големи фармацевтични компании. „За по-малко от две години организацията вече има близо 30 членове, които активно колаборират помежду си. Някои от тях създадоха общи продукти, а заедно работим и по значими, мащабни проекти“, казва Алексиев. С помощта на SAT Health например клъстерът стартира проект за модернизация и дигитализация на регистъра на Българския лекарски съюз, който обединява всички лекари в България.
Понастоящем екипът на SAT Health се състои от 31 души, а дружеството е извоювало висока разпознаваемост в сектор здравеопазване в страната. Компанията вече работи и по първите си мултинационални проекти. „Вярваме в силата на партньорствата, както и в отговорната роля на компании като нашата да спомогнат вече стартиралия глобален процес по изграждане на дигитализирани, модерни, ефективни и устойчиви здравни системи“, споделя Алексиев и допълва: „Внедряването на технологии предоставя възможност за качествени експертни анализи и оценка на резултатите, което от своя страна е най-надеждният инструмент за взимане на стратегически решения и повишаване ефективността в здравния сектор. Дигитализацията е и възможност да се решат проблеми, свързани с качество, достъпност и справедливост. Разбира се, пред тази трансформация стоят множество казуси за решаване като киберсигурност, поверителност, цена и време за имплементация, преквалификация и обучение и т.н., но категорично в глобален мащаб въпросът пред човечеството е не дали можем да си позволим бързо и ефективно да им намерим решения, а дали можем да си позволим да не го направим.“