Биткойнът не е пари – засега
От Стив Форбс
Биткойнът е новият любимец на инвеститорите. Той поскъпна от 5 хил. долара през март 2020 г. до над 60 хил. долара, след което леко отстъпи. Феновете му предричат, че той ще възобнови възходящата си тенденция и ще надхвърли 100 хил. долара. Но това все още не го прави заместител на долара.
Хората се стремят към него, защото са загубили доверие в правителствените валути. Федералният резерв и другите централни банки свалиха лихвите до такива нива и печатат невъобразими количества пари, за да платят за помощите, които се отпускат за справяне с коронавируса, и за да стимулират пострадалите икономики.
Сега на биткойна и на другите криптовалути се гледа като на уважавано средство от инвестиционен клас, а финансовите институции включват биткойна в своите портфейли. Ентусиастите твърдят, че това е новото злато, което в крайна сметка ще замести долара. Но не толкова бързо! Каквото и да представлява биткойнът, това все още не са пари.
Ние използваме пари, за да купуваме стоки и услуги. Доларът например е като пропуск върху кола, сако или билет за представление – само в позицията си на долар той може да купи или да продаде нещо.
Парите най-добре играят своята роля, когато имат стабилна стойност. Макар някои търговци да проявяват склонност да приемат криптовалути като биткойна, тези валути ще бъдат интересни, докато стойността им е стабилна.
Договорните отношения са в основата на една икономика, независимо дали става дума за покупка на имот с ипотека, наемане на автомобил, застраховка за дома или други дейности. Кой здравомислещ човек би сключил дългосрочен договор в биткойни?
КОЙ БИ СКЛЮЧИЛ ДЪЛГОСРОЧЕН ДОГОВОР В БИТКОЙНИ? АКО ПРЕЗ МАРТ 2020 Г. БЯХТЕ ВЗЕЛИ ИПОТЕЧЕН ЗАЕМ ЗА 250 ХИЛ. ДОЛАРА, СЕГА ЩЯХТЕ ДА ДЪЛЖИТЕ БЛИЗО 2 МЛН. ДОЛАРА.
Стойността на биткойна варира в широки граници – един ден той е като пържола, на следващия ден цената му е като на кучешка храна, а на по-следващия вече е ценен като хайвер.
Друг проблем с тази криптовалута е, че тя няма фиксирано предлагане. Количеството му не може да расте. Предлагането на пари трябва да може да се увеличава, за да се отговори на нуждите на една разрастваща се икономика.
През периода от 1775 г. до 1900 г., когато САЩ се превръщат от скромна селскостопанска икономика в най-могъщата индустриална нация в света, предлагането на долари нараства 160 пъти.
За да могат криптовалутите да се превърнат в сериозно предизвикателство за съществуващите валути, те трябва да могат да се използват също толкова лесно, както парите днес, и да имат фиксирана стойност, като се обвържат със злато или с друго, като швейцарския франк например, така че да могат да се използват в договорните отношения. Ако тези две условия не бъдат задоволени, те няма да се превърнат в истинска алтернатива на долара или на други правителствени валути.
Криптовалути, които ще могат да се използват в търговските отношения, ще възникнат, когато Федералният резерв започне от нищото да създава допълнителни пари, за да финансира щедрите програми с помощи за справяне с коронавируса и други големи разходи. Но това няма да бъде биткойнът заради доброволно наложените ограничения в неговото предлагане.
Предлагането на швейцарски франкове е огромно, защото те се възприемат от световните пазари като надеждни – през последните над 100 години франкът запази покупателната си сила по-добре от всяка друга валута в света.