Собственикът на българската SMSBump привлече инвестиция за $230 млн.
Американската компания Yotpo, която е собственик на българската платформа за SMS маркетинг SMSBump, е набрала финансиране за 230 млн. долара.
Това е най-големият инвестиционен рунд в историята на дружеството. Размерът на инвестицията оценява Yotpo на 1.4 млрд. долара. Така Yotpo се превръща в т.нар. “еднорог”: компания с пазарна оценка над 1 млрд. долара.
Инвестиционният рунд e воден от Bessemer Venture Partners. В сделката участват още досегашните инвеститори ClalTech (Access Industries), Hanaco и Vertex Venture, както и Tiger Global.
“Винаги сме вярвали, че електронната търговия ще се превърне в доминираща форма на пазаруване, но през 2020 г. бяхме свидетели на невиждан растеж. Предвид нарастващата конкуренция, за електронните търговци става все по-важно да предлагат -персонализирани продукти и преживявания на своите клиенти, за да имат по-висока възвръщаемост на инвестициите. А това би било възможно, ако цялата информация за клиента е достъпна по всяко време и в рамките на една интегрирана платформа”, казва Томер Тагрин, главен изпълнителен директор и основател на Yotpo.
Най-бързо растящият актив на Yotpo
SMSBump е най-бързо растящият продукт в портфолиото на Yotpo.
Приходите на SMSBump са се увеличили със 170% през 2020 г., до известна степен стимулирани от затварянето на физическите магазини, което накара потребителите да пазаруват онлайн.
Съоснователят на SMSBump Георги Петров посочва пред Forbes, че пандемията е оказала положително влияние върху развитието на платформата. “Нашите клиенти са онлайн търговци, а резултатите в електронната търговия в САЩ тръгнаха нагоре още през март 2020 г. – казва Петров. – Много клиенти преминаха към онлайн покупки в пандемията.”
SMSBump и преоткриването на SMS-a
Петров създава SMSBump заедно с Михаил Стойчев, като първите версии на продукта се появяват в края на 2017 г. Платформата позволява на онлайн търговците да обстрелват клиентите си с SMS-и, в резултат на което клиентите купуват повече продукти от онлайн търговците.
SMS-ът може да ви звучи като архаичен маркетингов канал в ерата на денонощната имейл поддръжка и чатботовете. Но съоснователите на SMSBump откриват, че кратките текстови съобщения, изпратени директно на мобилния телефон на абоната, все още са ефективни. „Установихме, че колкото и остаряла технология да е, когато си купиш телефон, аз веднага мога да ти изпратя съобщение – казва Михаил Стойчев. – Не е необходимо да имаш интернет. Ако си в чужбина и нямаш роуминг, можеш да получиш SMS. А и видяхме, че хората в Северна Америка масово комуникират с SMS-и.“
В началото САЩ са основният пазар за SMSBump и местните онлайн търговци го приемат много топло. Те са очаровани от различни полезни функции: като например да се изпращат подсещащи SMS-и на онези клиенти, които са сложили продукти във виртуалната си количка, но не са ги платили. Петров и Стойчев твърдят, че търговците толкова много харесали SMSBump, че въобще не трябвало да инвестират в маркетинг и хора, които да отговарят за продажбите. Маркетингът “от уста на уста” се оказал достатъчен, за да убеди 28 хил. търговци да използват платформата.
Синергия на успеха
Yotpo придоби SMSBump в началото на 2020 г.; по неофицилани данни за поне 35 млн. евро. Днес SMSBump се използва от над 90 хил. онлайн бранда. Освен пандемията и последвалият бум в електронната търговия, растежът на SMSBump се обуславя и от синергията между клиентите на SMSBump и Yotpo след придобиването.
Един от приоритетите за тази година е да продължи интеграцията между SMSBump и продуктите на Yotpo до създаването на единна маркетингова платформа. Компанията планира да пусне и отворено SMS API за SMS.
Това ще отвори много нови възможности за SMSBump. В момента SMSBump работи основно на онлайн магазини, които са създадени с Shopify. Наличието на SMS API означава, че SMSBump ще може да се интегрира и с други популярни платформи за електронна търговия като WooCommerce или Magento. “След като нашето SMS API стане публично, върху него ще могат да се правят интеграции с други платформи както от нас, така и от third-party developers – казва Георги Петров. -С приоритет ще бъдат платформи за които вече имаме чакащи клиенти.”
“Предстои ни много интересна 2021 г., през която целим да разраснем офиса в София до 80 души, от технически роли – програмисти, ръководители на екип, QA, DevOps – през човешки ресурси, маркетинг и дизайн специалисти, и още”, казва Михаил Стойчев.